App Store Google Play

Громадськість вшанує пам'ять жертв Великого терору

02.11.2012 10:56
Дніпропетровська обласна організація Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги, громадське об'єднання «Золота Паланка» разом із Дніпропетровським музеєм «Літературне Придніпров'я» запрошують представників культурно-мистецьких та патріотичних організацій міста і області, навчальних закладів,учнів та студентів - усіх небайдужих до нашої історії громадян Січеславщини вшанувати пам'ять жертва Великого терору: розстріляних в урочищі Сандармох (Карелія) у жовтні-листопаді 1937 року.

Для нас особливим у тому списку є ім'я нашого земляка Валер'яна Підмогильного. Неординарна особистість, надзвичайно талановитий письменник, перекладач, літературний діяч. Головна його провина - український інтелігент, котрий працював заради української культури.

Валер'яна Підмогильного розстріляли 3 листопада 1937 року. Його життю і творчості присвятимо особливу частину заходу.

Дата: З листопада 2012 року.

Початок о 10:00.

Місце: Обласна бібліотека для молоді ім. М.Свєтлова (вул.. Комсомольська, 60).

У місті існує немало молодіжних літературних об'єднань і студій, куди входять талановиті люди нашого завтра. Вам особливе запрошення, щоб ви поділились власним сприйняттям творів Валер'яна Підмогильного. Адже ця людина ходила вулицями, якими ходите ви тепер, він жив життям нашого міста і краю, коли був молодим.

Допомагають готувати захід молодіжні організації Дніпропетровська: Спілка Української молоді та Молодіжний національний Конгрес, клуб «Молода Січ».

Ми не чуємо від теперішньої влади намірів якимось чином згадати про трагічні події, що сталися 75 років тому в Сандармоху. Ніхто, здається, не збирається офіційно хоч якось відзначити цей трагічний ювілей в українській історії ХХ століття. Хоча це - загальнонаціональна трагедія, наш спільний біль і наша пам'ять.

Власне, патріотично налаштовані громадські організації Дніпропетровщини ніколи не розраховують в чекають на рішення чи ініціативи влади. Ми самі збираємося і відзначаємо подібні дати, як трагічні, так і переможні.

Довідка:

У 2012 році виповнюється 75 років від розстрілу в урочищі Сандармох 1111 діячів української культури «розстріляного Відродження», в'язнів Соловецького монастиря.

3 листопада 1937 року, до двадцятилітнього ювілею Жовтневої революції, згідно з постановою Особливої трійки УНКВД Ленінградської області цвіт української інтелігенції було розстріляно в лісі під Сандармохом (Карелія). Це була українська еліта, яка від того часу й досі не відновилася!

Серед розстріляних були Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров і ціла його перекладацька школа, Павло Филипович й інші неокласики, історик Матвій Яворський, Антін Крушельницький, який приїхав до України з цілою своєю родиною з Галичини, щоб розбудовувати українську культуру...

Список українців та вихідців з України, розстріляних у Сандармоху від 27 жовтня по 4 листопада 1937 року на сьогодні складає 198 прізвищ. І цей мартиролог по Сандармоху лише започатковано, бо сотні імен залишаються невідомими.

Газета «День» у січні місяці проголосила 2012 - Роком «Списку Сандармоху». Відповідно, надає місце для повідомлень і публікацій.

Приблизно у той же час Радіо Свобода започаткувала спеціальний проект за ідеєю письменниці Оксани Забужко «Сандармох - 75троків розстрілу»: http://www.radiosvoboda.org/section/sandarmoh/2142.html

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Рефлексії навколо "втрачених" Криму та Донбасу - це звичайні "фантомні" болі. Усім цим обмінам думок про людей чи територію ("як повернути", "коли", "на яких умовах", "ми не повернемо, бо") скоро випо...
Помилка московітських протестувальників - це упор на «мирний протест». Вони, скоріш за все, помилково сприймають наш Майдан, як мирний виступ.Так! У нас багато тринділи про те, що тільки м...
Юрій Фоменко

Промоушен

Один пан з нашого міста забрав літніх батьків ближче до себе. Була придбана і приведена до ладу дачна ділянка в садовім товаристві, де постійно проживало багато ровесників батьків. Реконструйований бу...
Ярема ГАЛАЙДА

Про емпатію

Зустрів товариша випадково на вулиці. Постарів. Добряче постарів. Геть сивий, обличчя у зморшках, але все такий же жилавий, по молодечому стрункий, вкритий мало не чорною, степовою засмагою. Старий, с...