App Store Google Play

З правами й свободами на Дніпропетровщині стабільно погано

12.10.2012 11:31

11 жовтня в прес-клубі ДОО НСЖУ відбувся «круглий стіл» на тему: «Дотримання політичних, професійних прав та свобод громадян в Дніпропетровській області».

У ході його проведення координатор проектів Дніпровського центру соціальних досліджень Анна Колохіна представила результати моніторингу дотримання політичних, професійних прав та свобод громадян в Дніпропетровській області в 2009-2012 рр., який провели співробітники ДЦСД.

Так, згідно з даними цього дослідження, якщо в 2009-2010 рр. в регіоні фіксувалися факти примушення до вступу в будь-яке об'єднання громадян та обмеження у правах за належність чи неналежність до політичних партій або громадських організацій, то в 2011-2012 роках про такі факти ніхто публічно не заявляв.

«Майже незмінною залишається статистика порушення прав неповнолітніх, переважно - дітей-сиріт, - підкреслила А. Колохіна. - І єдиною структурою, яка системно займається цим питанням і регулярно інформує громадськість про стан справ, є прокуратура Дніпропетровської області».

А ось сплески порушень прав журналістів припадають переважно на роки виборів. Наприклад, у 2009 році на Дніпропетровщині таких випадків було зареєстровано 13, а в 2010-му - під час виборів депутатів місцевих рад - вже 17. У 2011 співробітники ДЦСД нарахували 8 випадків порушення професійних прав журналістів, а в 2012-му, в рік проведення парламентських виборів - вже 15 таких випадків.

Що стосується обмеження проведення мітингів та акцій протесту, то з кожним роком таких порушень фіксується все менше, але, на думку експерта, це не є свідченням зростання правосвідомості місцевих чиновників.

«У Дніпропетровську органи місцевого самоврядування прийняли локальний нормативний акт, який визначає «порядок» реалізації права на мирні зібрання. Порушення умов цього «порядку» органи влади часто використовують в якості головного аргументу для заборони мирних зібрань при зверненні до суду. І суди, можна сказати - автоматично, виносять рішення на користь влади, - говорить Анна Колохіна. - Все це змушує дніпропетровських громадських діячів просто шукати інші форми протесту. Але це також не допомагає. У цьому році вже зафіксовано 4 випадки перешкоджання діяльності громадських організацій, чого не було в попередні роки».

Голова Комітету з прав людини Громадської ради при Дніпропетровській облдержадміністрації, координатор громадської організації ГРАД Василь Сухов був категоричним у своїй оцінці ситуації з дотриманням прав людини в Україні в цілому і на Дніпропетровщині зокрема.

«Ситуація - катастрофічна, - зауважив правозахисник. - Порушення прав людини в нашій країні набули системного характеру».

На думку Василя Сухова, причина в тому, що сама влада не прагне до побудови правового суспільства. «Останні події (теракти у Дніпропетровську, розстріл у київському супермаркеті) і подальша суспільна реакція свідчать про те, що громадян дуже хвилюють питання особистої безпеки. У той же час у влади на першому місці зараз стоїть мовний закон. Це свідчить про те, що влада дуже відірвана від суспільства, оскільки не знає його проблем», - говорить В. Сухов.

На обласному рівні ситуація також гнітюча. Василь Євгенович розповів про недавню ініціативу очолюваного ним Комітету зі створення інституту уповноваженого з прав людини при Дніпропетровській облраді.

«До цієї ініціативи нас підштовхнув досвід Росії, де омбудсмени є в кожному регіоні, - повідомив В. Сухов. - У нас же в апараті уповноваженого з прав людини при Верховній Раді працюють три людини, на яких припадають такі великі регіони, як Дніпропетровська, Запорізька та Кіровоградська області, і вони просто не справляються із валом роботи. А в Скадовську, наприклад, вже з'явився омбудсмен при міськраді. Ми направили голові Дніпропетровської облради Євгену Удоду листа з пропозицією заснувати таку ж посаду при облраді. Через три місяці отримали лист з відмовою: мовляв, немає необхідності дублювати апарат уповноваженого з прав людини при Верховній Раді на обласному рівні».

Разом з тим Василь Сухов вважає, що громадським діячам необхідно найактивнішим чином брати участь у роботі громадських рад при органах влади, навіть якщо їх ініціативи часто не знаходять підтримки з боку чиновників. Відмова від участі в таких радах, до чого закликають деякі працівники НУО, на думку правозахисника, посилить і без того непросту ситуацію у взаєминах «третього сектору» та державних установ.

Голова Дніпропетровської обласної дитячої громадської організації «Правозахисний союз «Допоможемо дітям» Микола Кожушко зі свого боку додав, що в Дніпропетровську найбільш масово права дітей порушуються в Індустріальному, Ленінському та Самарському районах. За його словами органи опіки зазначених райрад приділяють недостатньо уваги збереженню житла сиріт, які перебувають в дитячих будинках і школах-інтернатах.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...