App Store Google Play

На Дніпропетровщині регіонали використовують стару-нову технологію

18.09.2012 10:07

На Дніпропетровщині кандидати-мажоритарники від Партії регіонів пропонують виборцям підписати так звані «соціальні договори». У них - зобов'язання висуванців-регіоналів по кожному округу, які вони, як кажуть, мають намір виконувати, потрапивши до парламенту. Кандидати запевняють: таким чином, вони створюють механізм відповідальності за свої передвиборчі обіцянки. Опоненти ж заявляють, що ці договори ніякої юридичної сили не мають і тільки вводять в оману виборців.

Будувати дороги, прокладати водогони, ремонтувати дитсадки - такі зобов'язання беруть на себе кандидати-мажоритарники від Партії регіонів на Дніпропетровщині у так званих «соціальних договорах». Тексти розносять по будинках соціальні працівники. Кожному потенційному виборцеві пропонують поставити підпис під словами «соціальні зобов'язання підтримую». Жодних мокрих печаток немає.

Кандидати-регіонали на зустрічах з виборцями запевняють, що такі аркуші мають вагу документа і «закладають основи нової, відповідальної політики». Кандидат, мовляв, заявляє про цілі, яких планує досягнути за 5 років, якщо його оберуть до парламенту, а мешканці округу отримують «механізм контролю над роботою народного обранця».

«Соціальні зобов'язання - це ті зобов'язання, які кандидати беруть на себе у випадку свого обрання. Тобто це документ політичний, виконання якого бере на себе кандидат, а гарантує виконання Партія регіонів», - сказав Радіо Свобода речник обласної організації Партії регіонів Андрій Міхейченко.

Представники ж опозиції кажуть, що такі «соціальні договори» юридичної сили не мають, тільки заплутують та вводять в оману людей - частина виборців вірять, що поставивши підпис на підтримку, будуть зобов'язані голосувати за певного кандидата.

Водночас, саме таку технологію використовували кандидати від БЮТ на місцевих виборах 2006 року. Тоді вони укладали з виборцями угоди в яких обіцяли полагодити ліфт, зробити ремонт у під'їзді, покласти дорогу тощо в обмін на голоси. Щоправда, в договорі прописувалось, що виконаня обіцянок можливе лише за умови, що Блок Юлії Тимошенко отримає у відповідній раді більшість. Відтак. папірець залишився лише папірцем.

Депутат Дніпропетровської міської ради, адвокат Сергій Жуков звертає увагу, що у цих «соціальних договорах» виборці не вказують свої паспортні дані, тільки підпис, не прописані й строки виконання обіцянок. Якщо виборець захоче закликати до відповідальності депутата через невиконану обіцянку, то йому, за текстом, пропонують звернутися не до суду, а в обласну організацію Партії регіонів. Отже, цей договір не що інше, як фантик, впевнений депутат.

«Це виборча технологія. Законодавством передбачена передвиборча програма кандидата, а соціального договору не передбачено. Якби соціальний договір став частиною національного законодавства, тоді б точно я повірив, що це реальний документ. Треба було б внести одну норму в законодавство. А так це є виборча технологія. Обгортка від цукерки, красива, але сенсу немає», - зазначив у коментарі Радіо Свобода Сергій Жуков.

До речі, саме Жуков ще у травні цього року висловлював "геніальну" ідею укладання соціальних (виборчих) договорів і навіть запатентував її. Тоді він стверджував, що для реалізації цієї ідеї не потрібно вносити жодних змін до законодавства. Нині ж "Україна майутнього", за списками якої йде до Парламенту Сергій Жуков, власну ідею підписання з виобрцями договорів не практикують.

Між тим у громадянській мережі «Опора», яка стежить за виборами в області, зазначають: «соціальні договори» - це агітаційний матеріал.

«В Партії регіонів у руках адміністративний ресурс і вони його використовують, як тільки можуть. Ми декілька таких договорів перечитували і там немає нічого такого, що влада не могла б виконати. Скоріш за все, вони будуть виконані. Але, звісно, на це, перш за все, будуть застосовані бюджетні гроші. Так само, як і досі, багато бюджетних фінансів використовувались на ті речі, на яких потім робили агітацію кандидати від Партії регіонів», - вважає координатор «Опори» в області Сергій Федько.

Спостерігачі мають зауваження й до візуального оформлення цих договорів: на фото кандидату в народні депутати тисне руку голова Дніпропетровської облдержадміністрації, що можна теж розглядати, як використання адмінресурсу.

У Кривому Розі одна з правозахисних організацій звернулась до суду, щоб довести, що регіонали, використовуючи так звані «соціальні договори», порушують законодавство. Однак цей суд програли.

за матеріалами Радіо Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...
Найелектронніше місто із суперпослугами повсажувало недолугих бабусь за компи і довірило їм документи. Найпродвинутіший пологовий на Космічці обіцяє оформити свідоцтво і дитячі виплати ще до виписки....