App Store Google Play

«Сімейна медицина» на Дніпропетровщині. Чи стало краще пацієнтам?

11.09.2012 15:13

Усі районні лікарні Дніпропетровщини вже перетворилися на заклади «сімейної медицини». Там тепер немає вузькопрофільних фахівців, тільки «сімейні лікарі»-універсали. Вони лікують і дорослих, і малих, а в разі потреби, направляють в спеціалізовані клініки. Поки посади сімейних лікарів закриті лише на третину, а решту - за браком таких фахівців - тимчасово займають терапевти й педіатри. Пацієнти ж скаржаться на низьку кваліфікацію сімейних лікарів й незручності в амбулаторіях.
 
Ірина неприємні наслідки медичної реформи відчула, відколи почала виношувати дитину і частіше навідуватися до медиків. Лікарня, де обслуговувалась у Дніпропетровську, стала амбулаторією сімейної медицини. Усі пацієнти - інфіковані та здорові, діти й дорослі - ходять по одних і тих кабінетах та разом стоять у черзі.
 
«Приходять і хворі діти, й хворі дорослі. Для вагітних принципово важливо не перебувати в одному приміщенні з хворими маленькими дітьми. Зрозуміло, що вагітна підхопити краснуху, вітрянку можна в будь-якому місці, але в лікарні, куди приходять інфіковані діти, ця вірогідність зростає в багато разів» - розповіла Радіо Свобода майбутня мама.
 
«Вивіски є, а вони не працюють»

Змішування потоків пацієнтів біля кабінету сімейного лікаря - це не єдина проблема, яку принесла медична реформа, каже громадська активістка Тетяна Охотник. Вона і ще кілька десятків батьків Дніпропетровська об'єднались у соціальних мережах в рух протидії новаціям «За наших дітей». Каже: дуже невдоволені кваліфікацією новоспечених «сімейних лікарів» - перенавчені нашвидкоруч, за 6 місяців, з педіатрів та терапевтів «сімейні» не здатні лікувати і дорослих, і малих. Та й оновлення медичного обладнання в «сімейних амбулаторіях», про яке звітують чиновники, - все ще на папері, говорить Тетяна.
 
«Проблеми, які були навесні, лишились і зараз. Була критична ситуація на вулиці Воронцова. Так, там зробили ремонт. Але туалет неробочий, кімнати забору крові, маніпуляційна й кімната щеплень стоять із зачиненими дверима. Вивіски є, а вони не працюють. Обіцяли реєстратуру. На відкритті за присутності влади сказали, що реєстратура тільки для дітей. Минуло кілька днів - і реєстратура вже для всіх, загальна черга. Тобто покращень взагалі ніхто не відчув», - каже координатор руху «За наших дітей».
 
Натомість, сімейний лікар Світлана Проскурня з такою оцінкою незгодна. Вона лікар з 18-річним стажем, ось уже два роки працює завідувачем амбулаторії сімейної медицини у передмісті Дніпропетровська. На її думку, рівень обслуговування пацієнтів тепер кращий, адже сімейний лікар знає стан здоров'я конкретної людини, знає родини й спадкові хвороби. Та й самі лікарі, ставши «сімейними», виграли.

«Згідно з наказом, сімейний лікар отримує доплату за обсяг надання медичної допомоги. На одного лікаря припадає 1,2 тисячі пацієнтів, а якщо він обслуговує більше, то мають бути доплати. У мене є лікарі, які під час відпускної кампанії обслуговують по дві дільниці, то там пристойно - до 4 тисяч тільки йде доплата за обсяги», - стверджує Світлана Проскурня.
 
Чиновники кажуть, що проблеми вирішать
 
У кабінетах чиновників деякі зауваження невдоволених пацієнтів щодо роботи сімейних лікарів визнали справедливими. У більшості амбулаторій обіцяють облаштувати блоки з окремими входами: для дітей і для дорослих. Для реагування на зауваження при облдержадміністрації діє громадська платформа. Її очільниця, лікар зі стажем Світлана Харківська, переконує, що основна проблема не у кваліфікації сімейних лікарів, а у тому, що їх мало.

«На сьогодні в області працює 582 сімейних лікаря. Це 33% від необхідної кількості. Ще треба понад тисячу сімейних лікарів. Це буде за рахунок випуску нових спеціалістів і перенавчання тих фахівців, які є. Дуже багато на наступний рік заплановано перекваліфікувати. 6 місяців - звичайно, достатньо. Коли ми закінчуємо вуз, базова підготовка в усіх однакова. Звичайно, 6 місяців достатньо, щоб доотримати ті знання, які потрібні сімейному лікарю», - зазначила в коментарі Радіо Свобода Світлана Харківська.
 
Поки ж функції понад тисячі сімейних лікарів, яких бракує, в області виконують звичайні терапевти і педіатри. А невдоволені новаціями активісти з руху «За наших дітей» збирають матеріали для скарги до Генеральної прокуратури.
 
Слухайте про це сьогодні у прямому ефірі програми «Ми Разом» о 21:33. Телефонуйте: (044) 490 29 05

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...
Найелектронніше місто із суперпослугами повсажувало недолугих бабусь за компи і довірило їм документи. Найпродвинутіший пологовий на Космічці обіцяє оформити свідоцтво і дитячі виплати ще до виписки....