App Store Google Play

Декларація як спосіб знайомства із кандидатом

04.09.2012 09:01
Декларація про майно, доходи і витрати є одним із обов'язкових документів, без яких неможливо пройти реєстрацію кандидата у народні депутати. І навряд чи багато виборців знайомляться зі статками своїх кандидатів. Проте саме цей документ може розказати про потенційного обранця більше за автобіографію, бо за змістом декларації ховається порядність, чесність та відкритість кандидата. Крім того це сигналізує про готовність формувати прозору владу, адже подання звіту про майно і доходи чиновників та депутатів передбачено Законом «Про засади запобігання і протидії корупції».

Переглянувши декларації усіх кандидатів у народні депутати на мажоритарних округах Дніпропетровщини, складається враження, що більшість із цих людей іде до Верховної Ради аби поправити своє матеріальне становище. Адже, якщо вірити цифрам у документах, чверть кандидатів-дніпрян живе на грані бідності: або не задекларували доходів взагалі, або задекларована сума є близькою до прожиткового мінімуму.

Звісно, за кожним прізвищем може критися сумна історія про неприбутковий рік, який довелося прожити, витягаючи заощадження з-під матрацу. Але декларація - документ досить красномовний. Туди вносяться не тільки доходи кандидата, а і доходи членів сім'ї, а також майно яким користується вся родина на правах власності, оренди, чи на іншому праві користування. Подальша інформація ґрунтується лише на відомостях із декларацій кандидатів та простій арифметиці.

Порожні кишені

Це найбільш кризова група кандидатів. Вони взагалі не отримували доходів. І якщо комусь із них забезпечували існування доходи родини, то у когось навіть і цього не  було. Дехто із кандидатів вказує

Абсолютно порожню декларацію подав Андрій Білан - самовисуванець по 24 округу, який тимчасово не працює. Не вказали свого доходу кандидати-самовисуванці із 29 округу: Павло Пегушин зазначив, що не мав доходу, і разом з дружиною та донькою вони за рік прожили тільки на 1 445 грн.;  Віталій Маласай у своїй декларації лишив прочерки в усіх позиціях окрім одної - він має авто Toyota Camry 2002 року випуску. Схожа ситуація у його опонента на окрузі, самовисуванця по 28 округу Валерія Безуса - він вказав тільки наявність скромної за площею квартири. Так само тимчасово безробітний Вадим Гетьман (округ 24) - депутат міської ради від Фронту Змін, подав порожню декларацію. У його власності знаходиться тільки Toyota Land Cruiser 2001 року випуску.  Ігор Раєвський (округ 37) не має ні доходу, ні житла, а лише автомобіль Chevrolet Aveo 2008 року. За рахунок членів родини живе Ігор Шех - самовисуванець по 30 округу.

Іронічно виглядає, що «кризис-менеджер» (саме так вказано посаду на сайті ЦВК та у декларації) ТОВ «ТЕХНОКРЕДО» 24-річний Вадим Петров також вказав, що не мав доходу. Він є самовисуванцем на 28 окрузі. 

Сергій Демошенко - депутат Дніпродзержинської міської ради також не мав доходів, як говорить декларація. А ні він, а ні члени його родини не мали не те що доходів - взагалі ніякого майна. Проте у ЗМІ проскакують згадки про те, що Сергія Валентиновича бачили на різних крутих автівках: то на Мерседесі, то на Лексусі.

Також не працює і не має доходу 24-річний кандидат від «України Майбутнього» Микита Лукіша. Від «УМа» здав порожню декларацію також 36-річний адвокат Віталій Дорохін, що висувається по 26 округу. Безкоштовно працює на ТРК «Жовта річка» його однопартієць Дмитро Чорний - у декларації він вказав, що не мав доходу. «УМівець» Ярослав Бойко (самовисування, округ 34) також вказав, що не мав доходів, а доходи членів його родини ледь перевищують прожитковий мінімум.

Схожі проблеми і у кандидатів від об'єднаної опозиції. Взагалі не мали доходів, як вказано у декларації, 53-річний Костянтин Писаревський (підприємець, громадський діяч, висувається по 28 округу), 27-річна Тетяна Корнійчук (голова обласного осередку «Батьківщина молода»). Депутат Криворізької міськради, голова фракції «Батьківщини» Віра Вернигор у своїй декларації вказала, що працює помічником-консультантом народного депутата. Проте отриманого доходу у декларації немає, лише дохід членів родини.  Нічого не платили доценту кафедри менеджменту "Інститут ділового адміністрування" Максиму Костромському, який іде до ВР від опозиції у 34 окрузі. Попри відсутність доходу, він мав заощадження у банку (майже 20 тис.грн) і їздив та Toyota Camry 2008 року випуску.  Дмитро Булкін (округ 39) також вказує, що не мав доходу. При цьому, виходить, що родина із 5 осіб прожила рік без доходів, а у власності кандидата були дві автівки - Ауді та Мазда 2007 та 2008 року випуску відповідно.

Ганна Шебанова (самовисування, округ 24) у своїй декларації, зазначила, що є підприємцем, але замість суми доходу у документі стоїть красномовна крапочка. Імовірно, кандидатка планувала вписати туди суму доходу від підприємницької діяльності, проте щось завадило їй це зробити...

Безхатченки

Окрема категорія кандидатів - ті, хто не вказав наявність нерухомості а ні у себе, а ні у членів сім'ї. Тут варто зважити на те, що у декларації зазначається не тільки те майно, яким володіє декларант і члени його родини, а і майно, яке вони орендують чи користуються на інших правах. Тобто якщо кандидат не має власного житла, але винаймає квартиру - вона теж має бути відображена у декларації.

Коли ж у декларації не вказано ніякого нерухомого майна, можна подумати, що людина, яка її заповнювала, живе на вулиці. Або у салоні своєї автівки.

До категорії безхатченків, відповідно до відомостей, відображених у деклараціях, можна зарахувати президента Всеукраїнської громадської організації «Асоціація споживчої безпеки України» Сергія Суханова (самовисування, округ 24), приватного підприємця Руслана Терешка (самовисування, округ 28), його опонентів по округу само висуванців начальника відділу продаж  фірми «Стандарт» Миколу Кесарчука та Катерину Величко - начальника збуту ПАТ «Дніпропетровський меблевий комбінат». Тут же директор магазину ТОВ «Систем Трейд Компані» Людмила Касьяненко (самовисування, округ 29), її конкурента від УДАРу Тараса Садового - директора ТОВ «Енрон Сервіс». У 31 окрузі таких троє: начальник охорони ТОВ «Мега-Маркет» Олег Голюк (самовисування), електромеханік на ГЗК Павло Литвиненко (КПУ), пенсіонер Ігор Гуцало (самовисування). Не вказав житла у власності чи в користуванні також кандидат від опозиції, директор Дніпропетровської філії концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення Андрій Жаботинський (округ 33).

Ні, звичайно, ці люди не живуть на вулиці. На першій сторінці декларації всі вони зазначили адресу проживання. Тільки ці відомості, як конфіденційну інформацію про особу, перед опублікуванням на сайті ЦВК залишили прихованою.

Найбільший дохід задекларував голова Павлоградської міської організації партії «УДАР», директор ПП «Патріарх» Євгеній Ткаченко - 4 938 600 грн. На другому місці за обсягами задекларованих доходів - заступник міського голови Дніпропетровська Ігор Циркін - 4 324 656 грн. Основну частину цієї суми - 4 052 547 грн. - склали дивіденди. У народного депутата від Партії Регіонів Миколи Солошенка у декларації вказано, що на рахунках у банках перебуває 4 295 288 грн. Його колега-однопартієць Сергій Глазунов задекларував 2 384 987 грн., більша частина із якого отримана після відчуження майна. 2 367 727 грн. задекларував гендиректор ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» Артур Мартовицький.  На рахунках у народного депутата від ПР Дмитра Шпенова була сума 1 809 000 грн. Колишній міський голова Кривого Рогу, а нині - директор ТОВ «НАРА» Юрій Любоненко задекларував дохід  948 773 грн. Директор департаменту держпідприємства «Укрпошта» самовисуванець  Геннадій Гвоздєв мав дохід у сумі 714 184, 98 грн. Юрій Самойленко - кандидат від Партії Регіонів по 39 округу задекларував 508 463 грн.

На межі бідності

Індикатором у аналізі декларації кандидатів можуть бути показники Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік». У ньому визначено прожитковий мінімум для різних категорій населення (стаття 21) а також мінімальну заробітну плату (стаття 22). Якщо підсумувати, то виходить, що прожитковий мінімум на рік становив 10 969 грн., при цьому для працездатних осіб прожитковий мінімум складав 11 557 грн,  для дітей віком до 6 років - 10 016 грн., для дітей віком від 6 до 18 - 11 999 грн., для осіб, які втратили працездатність - 9 202 грн. Річна мінімальна зарплата визначена у розмірі 11 397 грн.

У багатьох кандидатів вказані доходи перевищують мінімальні, але сукупний дохід  родини з розрахунку на кожного члена сім'ї, є  меншим за прожитковий мінімум. Така ситуація у Романа Грапка (УДАР, 24), Вадима Чебурахіна (самовисування, 24), Валерія Убогова (КПУ, 24), Євгена Тімофєєва («Україна - Вперед!», 25), Віталія Хорешка (самовисування, 26), Олега Деркача («двійник» Миколи Деркача, самовисування, 27), Олександра Мамрича (УДАР, 27), Максима Кузьміна і Катерини Величко (обоє: самовисування, 28), Євгена Тітова («Україна - Вперед!», 30), Дмитра Пучкіна (самовисування, 30), Валерія Мальцева та Олександра Щиковського - двох із трьох працівників ТОВ «Мега-Маркет», що ідуть само висуванням по 31 округу, також у Ігоря  Поворознюка (СПУ, 32), Сергія Ганюкова (УДАР, 32), Володимира Алексєєва (УДАР, 33), Олени Корнієнко (Нова політика, 35), Валерій Малушко (самовисування, 37), Олександр Каюн (УДАР, 37), Олексій Салкоч (самовисування, 39).

Є група кандидатів, які вказали свій власний дохід, який є меншим за прожитковий мінімум, передбачений на весь рік. Це Вадим Джума (самовисування, 25),  Світлана Чумак (КПУ, 27), Анастасія Староскольцева («Батьківщина», 27), Олександр Конопелькін («Україна - Вперед!», 27), Ігор Шинкаренко (УДАР, 28), Олександр Распутній (самовисування, 29), Станіслав Милославський (самовисування, 30), Ігор Гуцало (самовисування, 31). У Григорія Кулішова (самовисування, 31) дохід на всю родину менший за прожитковий мінімум, проте серед майна вказано дві квартири. Олександр Лєщинкський (самовисування, 33), Сергій Далія (УДАР, 34), Ігор Криштоп (самовисування, 38), Валерій Пантюшкін (самовисування, 39), Микола Волосянко (УДАР, 39), Вадим Шебанов (самовисування, 40).

Трохи вищі за прожитковий мінімум доходи мають кандидати по 26 округу самовисуванець, екс-голова Бабушкінської райради в Дніпропетровську Серій Калашников та його тезка, «ударівець» і директор охоронного агентства Сергій Макаров, а також Лариса Драпалюк (самовисування, 27)

Великий мінус

До цієї категорії зараховуємо кандидатів, доходи і статки яких у 2011 році були меншими за витрати, внески чи вклади, зроблені у цьому ж році.

Директор ПП «Гаргон» Сергій Бобелюк, який іде самовисуванням по 38 округу, вказав, що його дохід складали 200 тис грн., отримані від відчуження майна, а іншого доходу він не мав. При цьому сума витрат, зазначених у цій же декларації (тобто за цей же рік) становили 267 704 грн., і при цьому внески до статутного капіталу підприємств чи організацій було зроблені у сумі 434 тис. грн., що вкупі у рази перевищує зазначену суму разового доходу.

Генеральний директор корпорації «Сервіскомуненерго» Валерій Пантюшкін, котрий є самовисуванцем по 39 округу, мав дохід 4773 грн, а члени його сім'ї - 26 011 грн. І за таких доходів кандидат зробив внесок до статутного капіталу організацій у розмірі 50 000 грн.

Екс-депутат обласної ради Вадим Джума, який тепер є самовисуванцем  у 25 окрузі, заробив 10 303 грн., при цьому до цього періоду його внески до статутного капіталу організацій склали  673 900 грн.

***

Цікаво, що декларації провладних кандидатів виглядають більш правдоподібно, ніж декларації опозиціонерів та самовисуванців. Це можна пояснити і тим, що більшість провладних кандидатів обіймають посади в органах влади та інших офіційних установах, що само собою гарантує наявність «білого доходу» у вигляді зарплати. Щоправда, аналіз декларацій кандидатів-чиновників заслуговує окремої уваги.

Це лише цифри, які можуть показати тільки одну грань вашого кандидата, але грань важливу. Адже людина, яка не декларує свій фактичний дохід, але при цьому претендує на посаду у вищому органі законодавчої влади, навряд чи викликає довіру: вона може опинитися або звичайним брехуном, або потенційним шахраєм, або маріонеткою грошових мішків, або посібником тіньової економіки. Вибір за вами.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...
В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...