App Store Google Play

Дух чи шлунок

07.08.2012 17:33
Два тижні за межами Вітчизни на Балканах, напевне, укріплюють здоров'я чистою смачною їжею та водними морськими процедурами, але сильно вибивають із психологічної рівноваги.

Постійне перебування в тотальній брехні та політичному маразмі за два роки приводить до "стабільності" організму та психіки - адаптуєшся до цілодобового перебування у "покращеній руїні" нового українського совка.

Щоденний "бєспрєдєл" став рутиною, цинізм - нормою інформаційних потоків. Але, коли перетинаєш західний кордон по річці Тиса і востаннє бачиш гори сміття та пластикових пляшок у дзеркалі заднього виду, то за лічені хвилини потрапляєш у простір буднів Євроспільноти.

І цей контраст двох реальностей, розділених кількома метрами непривітного кордону, знову несе призабутий ефект контрастного душу.

Ще декілька років тому мандрівка з України на захід, через аграрні регіони Угорщини, не викликала жодних ефектів культурного шоку а-ля "два світи - два способи життя".

Навпаки, квітучі закарпатські села виглядали навіть веселіше й чепурніше за угорський "далекий схід".

Але, окрім картинки за вікнами авто, важливою залишається сама атмосфера: усміхнені люди, привітний сервіс. Важко описати словами - просто відчуваєш, що країна дихає на повні груди. Дороги біжать під колесами.

Міняються країна за країною із символічними кордонами, які зазначені лише написами - а люди довкола й далі лишаються привітними й живими.

Це дуже суб'єктивне відчуття, але ефект митного переходу з одного світу в інший поступово щороку слабшав.

І такий "прогрес" був очевидним на початку двохтисячних. Але... Цього разу перетин кордону чомусь знову відновив забуте щемке відчуття першого виїзду "за залізну завісу" у часи конаючого Радянського Союзу.

І це не через товарно-економічні контрасти із Європейською унією, а саме через величезну різницю між Україною вчорашньою і нинішнім "покращеним Донбасом", який простягнувся від Чопу до Луганська. Це не різниця між ними й нами, це різниця між нами учора й нами сьогодні...

Мандри Балканами та північними землями Італії лише укріпили переконаність у банальній істині: нам би вашу кризу! Попри економічну рецесію атмосфера вільного простору для вільних людей залишається без змін.

Політичні дискусії у правлячій еліті Словенії, економічні реалії нового уряду Італії, який прийшов після скандального усунення Берлусконі, обговорення проблем інтеграції Хорватії, якій наступного року вступати в ЄС - усе це мало змінило атмосферу і поведінку самих людей за рік від останньої поїздки.

Банальна фраза "просто люди тут хороші" навіть не похитнулася попри всі проблеми єврозони останнього року.

Останнє опитування Центру Разумкова чітко відповідає на питання, а чим наші "хороші люди" відрізняються від їхніх "хороших людей".

Як би не урізалися соціальні видатки урядів, скільки б не скорочували "бюджетників" з метою балансу бюджетів, але для цих європейських слов'ян (як і для італійців, зрештою) гарантоване користування демократичними свободами і правами лишається ключовим у виборі способу свого життя.

Спочатку свобода, а вже потім як наслідок - праця, зарплата, економіка й зайнятість. Четвертий рік кризи не змінив піраміди цінностей для балканців, хоча ще двадцять років тому усі ці люди жили з нами у спільному совковому просторі - славили вождів, кляли Захід, переслідувалися міліцією та спецслужбами за інакодумство. Були собі такими балканськими совками.

Люди тут на щодень не вдаються до глибоких філософських дискурсів про важливість свободи над економічними та фінансовими чинниками - вони просто знають і відчувають це: вільний - отже зможу жити, діяти і працювати. У нас таких - заледве 10 відсотків.

Для решти усі ці "демократії" до одного місця, у порівнянні з розміром зарплат, пенсій. Ключик діалогу людина-держава тут серед східних європейців чітко зрозумілий: право на протест і незгоду та можливість відстояти свої права і власність через незалежний суд.

Такого рівня розуміння ролі судової гілки влади і її впливу на все в країні (зайнятість, працю, зарплати, сімейний добробут ) досягли лише 18,6% українців. П'ята частина громадян за 20 років незалежності - це багато чи мало?!

Тобто, питання у нас відкрите: чи здатні 10-18% запобігти перетворенню країни на "усьо будєт Данбас", на новітню совкову зону інтересів декількох ОЗУ при владі під наглядом неосталініста Путіна з єдиного геополітичного центру?

Готовність більшості українців виміняти права і свободи на продуктово-грошовий пакет від тих, хто захопив владу, уже сягає білорусько-російських реалій.

Перші вісті, які через інтернет падають на телефон, коли той радісно вловлює українського мобільного оператора, саме на тому самому загадженому мості над Тисою, сухо повідомляють, що міліція в Миколаєві та Севастополі затримала людей, які роздавали листівки "не голосуй за Партію Регіонів".

Те, що міліція перетворюється на гібрид російської царської охранки та бойовий загін оновлених чекістів-гебістів - уже й не дивує.

Лякає те, що лише 10 відсотків розуміють, що за таких реалій, коли протест є справою лише поодиноких молодих людей, а їх незаконне затримання та арешти не викликають масових акцій солідарності - це пряма, спринтерська дистанція до ще однієї білоруської квазі-"зони" з центром в Києві.

Дух чи шлунок - це і буде осіннім українським вибором-2012?

ТСН

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...