App Store Google Play

Патріоти пригадали День військової злуки України

16.07.2012 12:28
Патріотичні організації та партії Дніпропетровщини вшанували видатну подію в історії визвольних змагань за утвердження української державності часів Української Народної Республіки. День 16 липня 1919 року можна вважати Днем військової злуки, коли всі військові та політичні сили України об'єдналися у боротьбі проти спільного ворога.

Дніпропетровська обласна організація ВЖТ ім. О.Теліги,  Дніпропетровські обласна та міська організації ВО «Свобода», молодіжний патріотичний клуб «Молода Січ» (що працює при обласні бібліотеці для молоді ім. М. Свєтлова) виступили організаторами акції вшанування подій 16 липня 1919 року та їх учасників.

15 липня ініціатори, запрошені представники партій і громадських організацій та свідомі громадяни міста зібралися біля пам'ятного знака на Жовтневій (колись - Соборній) площі міста Дніпропетровська.

Біля плити відома дніпропетровська поетеса і громадська діячка Людмила Левченко та історик Анатолій Орловський тримали символічний вінок з живих квітів кольорів державного прапора України зі стрічкою, де написано: «Воїнам УНР від січеславців». Усі присутні тримали в руках квіти.

Після вступного слова ведучої зібрання, голови Дніпропетровської ОО ВЖТ ім. Олени Теліги Тетяни Хуторної, слово взяв історик (один з ініціаторів акції) Анатолій Орловський, який у короткій історичній довідці познайомив із подіями, що відбулися 93 роки тому, та зачитав список військових формувань та їх командирів. Наголосимо, що велика кількість бойових частин сформовані на Придніпров'ї, зокрема на Катеринославщині.

Воїнів часів УНР указом Президента України «Про вшанування учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті» визнано серед інших учасниками боротьби за незалежність України у XX столітті. Про що не всі знають.

З цікавою і доречною інформацією виступила науковий співробітник Дніпропетровської обласної наукової бібліотеки Ірина Голуб. Вона познайомила з найновішою публікацією щодо поховань на Жовтневій площі. Зокрема йдеться і про таке: «4 січня 1919 р. у м. Катеринославі на кладовищі Соборної площі були поховані козаки та січові стрільці, які загинули під час боїв із махновсько-більшовицькими військами 27-30 грудня 1918 р. та 1 січня 1919 р.».

«14 борців за УНР з почестями були поховані на цвинтарі в одну братську могилу, на якій було встановлено дерев'яний хрест. Прізвища лише двох з них відомі - сотник Лугін та сотник автопанцерного дивізіону Златоустов. Потім пролунав прощальний салют із рушниць і гармат».

«Через декілька днів були створені комітет зі спорудження пам'ятника загиблим козакам і фонд допомоги родинам загиблих. Але швидкий наступ більшовицьких військ перешкодив цим задумам і пам'ятник на могилі січових стрільців так і не з'явився», - йдеться в документі.

І лише 21 січня 2010 року старанням патріотів, небайдужих громадян міста, за безпосередньої участі обласної організації УНП, заявилася пам'ятна плита, біля якої відбулося це зібрання. Відомо, що дерев'яний хрест, який встановлювали, неодноразово хтось нищив. Сьогодні плита без хреста.

Від УНП в Дніпропетровську виступив прес-секретар обласної організації Костянтин Когтянц. Він закликав до єдності, бо зараз особливо важливо бути одностайними.

Письменник, представник Дніпропетровської організації Конгресу української інтелігенції Ярослав Трінчук наголосив, що події нашого часу вимагають такої ж єдності, яку продемонстрували вояки у 1919 році. Після 2004 року ми сподівалися на вагомі результати. Але були дещо пасивними, не вимагали від влади, а вони билися за посади.

«Другий Майдан вже не буде таким романтичним, і вся відповідальність впаде на депутатів. Тому вимагаємо вирішувати державні питання і створювати життєдайне середовище для людей, які роблять державу авторитетною», - сказав Ярослав Трінчук.

Після покладання вінків та квітів голова громадської організації «Золота паланка» Людмила Гребенюк прочитала вірші поетів-учасників подій 19191 року.

Гурт «Калина», який працює при Дніпродзержинському осередку ВЖТ ім. Олени Теліги, виконав кілька стрілецьких та повстанських пісень.

На завершення зібрання Тетяна Хуторна нагадала слова істориків: «Історія дала українцям 16 липня 1919 року урок єдності. Тож відзначення цієї події дуже добра нагода засвоїти його заради сьогодення та майбутнього України».

«Це був один з численних уроків єдності. Ми не випадково вшановуємо цю дату. Бо наше сьогодення знову і знову вимагає нашої одностайності. Вимагає переступити поріг власної оселі, де нам затишно, і підтримати ти, хто першим виступив проти ворожих дій влади. Влада за два роки дала нам відчути різницю між свободою справжньою і декларованою. Своїми діями нас заганяють у ту площину, де б наші турботи і потреби зводилися лише до виживання, шматка хліба, страху втратити роботу. І на прикладах відомих політиків нам показують, де ми можемо опинитись, коли не погоджуватимемось із «генеральною лінією». І якщо з відомими так можна, то начувайтесь, з «пересічними» не панькатимуться», - сказала Тетяна Хуторна.

«Закликаю триматися разом. Так як сьогодні прийшли представники і УНП, і КУН, І «Нашої України», і «Всеукраїнського об'єднання ветеранів», і громадського руху ГРАД. Нас сьогодні підтримали у Вінниці (обласна організація КУН), у Кам'янці-Подільському, молодь у Львові. Давайте започаткуємо уславлення подій 16 липня 1919 року як визначну історичну дату».

Присутні підтримали пропозицію. Завершилось зібрання, як і розпочалось, виконанням державного Гімну.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...
В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...