App Store Google Play

Унікальний собор без жодного цвяха нарешті взялися реставрувати

12.07.2012 12:01

Унікальний Свято-Троїйцький собор у Новомосковську буде відреставрований. Небайдужі городяни били на сполох упродовж кількох ркоів, аж нарешті влада їх почула. Ще кілька місцяв зволікань -  і країна втратила би одну з найцінніших своїх культурних пам'яток.

Востаннє цей шедевр української дерев'яної архітектури реставрувався у 1888 році і наразі перебуває у жахливому стані: старі колоди не витримують навантаження, три куполи з дев'яти відхилилися від своєї вісі більше ніж на метр.

Наразі вже проведені всі необхідні дослідження, залучені кращі наукові інститути України та розроблено проект реставрації. Попередньо передбачається, що роботи проходитимуть у два етапи та триватимуть 2 - 2,5 роки.

Перший етап реставрації планується розпочати наприкінці серпня цього року і завершити у грудні. Під час першого етапу реставрації будуть встановлені підтримуючі конструкції, що дозволять утримувати куполи при проведенні робіт. Після цього буде розібране дерев'яне оздоблення стін Собору, що дозволить провести остаточний аналіз несучих колод, замінити ті, що прогнили та обробити спеціальними розчинами колоди, що збереглися.

На першому етапі реставрації до Собору також будуть підведені мережі електропостачання, водопроводу та каналізації, відновлене зовнішнє освітлення та проведені роботи з благоустрою площі навколо Собору.

Другий етап реставрації передбачає заміну вікон, реставрацію дощатої підлоги, відтворення іконостасу. Також у Соборі буде замінене внутрішнє електроосвітлення та облаштоване підсвітлення фасадів.

У храмі буде встановлено нову сучасну система опалення та кондиціювання, що створить необхідний мікроклімат в приміщенні для збереження конструкції пам'ятки, давніх розписів на її стінах та унікальних ікон.

Загальна вартість реставрації оцінюється у 30 мільйонів гривень. Цьогоріч з бюджету вже було виділено 10 мільйонів.

Свято-Троїцький собор у м. Новомосковську - унікальний шедевр української архітектури. Він входить до державного реєстру національної культурної спадщини України та внесений до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як культурна та історична пам'ятка всього людства. Троїцький собор, вирішений у стилі українського (козацького) бароко, - єдиний дерев'яний собор в Україні. Він збудований у 1775 - 1778 роках без жодного цвяха.

Унікальність архітектурної ідеї Собору полягає у розташуванні 9 веж-куполів. На храм можна дивитися з будь-якого боку та під будь-яким кутом, та все одно буде видно лише 8 куполів із 9.

Образ Свято-Троїцького собору є провідним у найвідомішому романі видатного класика української літератури ХХ століття Олеся Гончара «Собор». Козацький собор є символом культурних цінностей народу, духовної єдності поколінь, незнищенності народної пам'яті.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Відверто кажучи, давно втомився читати такі заголовки, як "Україні потрібен націоналізм!". "Націоналізм - саме те, що потрібно Україні". "Україні не вистачає націоналізму".Все це, звісно, прекрасно. І...
Під тиском багатотисячних протестів нам дійсно вдалося уникнути швидкої капітуляції, але загроза повзучої капітуляції, з далекосяжними для держави та нації наслідками, є цілком реальною.Зе суттєво ско...
Максим Мірошниченко

Рейтинг влади падає

Очевидно, що в найближчий час ми побачимо фрагментацію влади. Із занадто різних елементів вона складається. Ці різноманітні групи воюють одна із одною через оці телеграмні зливи та інсайди. Портнов лю...
Те, що два великих свята, Архістратига Михаїла і День гідності та свободи, Україна відзначає в один день, не випадковий збіг. Ці свята дещо схожі – і за смислом, і особистостями.Наші Герої, які...