App Store Google Play

На Дніпропетровщині може повторитись кубанська трагедія?

10.07.2012 14:07

Дніпропетровщина - один з найбільш техногенно забруднених регіонів країни, а науково-технічний прогрес, як відомо, несе неабияку загрозу людству. Зокрема, небезпеку становить експлуатація атомних станцій, хімічних підприємств, гребель, дамб тощо. Відтак, фахівці не виключають, що повторення трагедії, що сталася на Кубані, є ймовірним і для нашої області.

Про це розповів голова правління дніпропетровського громадського фонду «Дніпровські пороги» Ігор Шпирка під час конференції у інформаційному агентстві «Днепр Пост».

Громадський діяч виділяє три аспекти, на які варто звернути увагу. По-перше, каскад дніпровських гребель виробляє 3-3,5% в загальному балансі виробництва електроенергії в Україні, тоді як експорт електроенергії становить мінімум 20%. То чи так вже потрібні Україні гідроелектростанції?

По-друге, і це також важливий економічний чинник, на сьогодні водосховищами електростанцій затоплені 500 тис. га найродючіших земель. Ці землі могли б давати фантастичні врожаї та поповнювати казну держави. Насамкінець, пан Шпирка нагадав про підтоплення та підняття ґрунтових вод внаслідок утворення водосховищ, адже в одній Дніпропетровській області на осушення підвалів, осель й відведення підгрунтових вод витрачається більше коштів, ніж коштує енергія, яка виробляється електростанціями.

У 2008 році кафедра мінералогії і петрографії Національного гірничого університету виконувала заміри схилів порожистої частини Дніпра. З'ясувалося, що правий берег головної ріки знаходиться в русі, рухаючись на захід близько 1 см на рік. Але 1 см на рік - це 5-6 см за 5-6 років. Для такої споруди, як Запорізька ГЕС, побудованої на розламі гранітних платформ, це дуже серйозно.

Ігор Шпирка нагадав, що коли в 1941 році ДніпроГЕС був підірваний черво армійцями, в нижній течії Дніпра загинули за найскромнішими підрахунками більше 50 тис осіб. Якими можуть бути масштаби трагедії, якщо до велетенської хвилі додасться розгерметизація чи руйнування атомної електростанції в Енергодарі, важко навіть уявити!

На думку громадського активіста, проблема є і її треба вирішувати. Вихід вчені й громада бачать в плавному, поступовому спуску води, і в першу чергу, з Запорізької греблі.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Рефлексії навколо "втрачених" Криму та Донбасу - це звичайні "фантомні" болі. Усім цим обмінам думок про людей чи територію ("як повернути", "коли", "на яких умовах", "ми не повернемо, бо") скоро випо...
Помилка московітських протестувальників - це упор на «мирний протест». Вони, скоріш за все, помилково сприймають наш Майдан, як мирний виступ.Так! У нас багато тринділи про те, що тільки м...
Юрій Фоменко

Промоушен

Один пан з нашого міста забрав літніх батьків ближче до себе. Була придбана і приведена до ладу дачна ділянка в садовім товаристві, де постійно проживало багато ровесників батьків. Реконструйований бу...
Ярема ГАЛАЙДА

Про емпатію

Зустрів товариша випадково на вулиці. Постарів. Добряче постарів. Геть сивий, обличчя у зморшках, але все такий же жилавий, по молодечому стрункий, вкритий мало не чорною, степовою засмагою. Старий, с...