20 квітня ГО "Інститут суспільних досліджень" та історико-краєзнавчий клуб "Грані" за сприяння посольства Королівства Бельгія в Україні провели презентацію книги бельгійського історика Віма Пеетерса "Сталь у степу".
На презентації, що відбулася в приміщенні Народного музею історії НГУ ім. О. Поля, виступили директор ГО "Інститут суспільних досліджень" Володимир Панченко, завідуюча відділу історії 14- початку 20 ст. Дніпропетровського історичного музею Валентина Лазебнік, к.і.н. Владислав Грибовський, к.і.н. Ігор Кочергін, краєзнавець Валентин Старостін та ін. Книга висвітлює роль бельгійських підприємців у розвитку гірничодобувної і металургійної промисловості в Україні (тоді частини Російської імперії). Вім Пеетерс зазначає, що в 1900 році близько 20.000 бельгійців працювало на видобувних та металургійних підприємствах Донбасу. Так звана «мала Бельгія» складалася з 160 різних підприємств і здійснила найбільшу закордонну інвестицію в економіку царської Росії: 41% закордонного капіталу в Росії мав бельгійське походження.
Це була відповідь на політику індустріалізації, яку з 1850 року проголосив царський уряд і широко відкрив двері для напливу західного капіталу й технологій. Цим шансом найпершим скористався англійський підприємець Джон Хюз, який в 1877 році заснував Юзівку, сучасний Донецьк, де працювало 6000 робітників. Бельгія, яка щойно вийшла з тривалої кризи 1873-1882 років, була однією з перших європейських держав, яка вибудувала свою промислову політику на вугіллі, металургії й залізничному транспорті.
Таким чином, наприкінці 19-го століття закордонні інвестори контролювали 45% економіки Росії, а в видобувній та металургійній галузях ця частка сягала 72%. А в Донецькому басейні (до якого в той час відносилась і територія сучасної Дніпропетровської області) більшість іноземних підприємств належала бельгійцям - 55 бельгійських підприємств представляли 27% усіх закордонних інвестицій в Росії. Бельгійці, які створили на Донбасі центр важкої металургії, контролювали 65% цієї стратегічної галузі економіки Росії.
Цей промисловий бум раптом припинився, коли з 1900 року уряд Росії різко скоротив державне замовлення на продукцію важкої металургії. З того моменту колись високо оцінені на біржі у Брюсселі акції бельгійських металургійних підприємств знецінилися. Настала тривала й болюча криза, а Перша світова війна і більшовицька революція в Росії звели нанівець бельгійську присутність на півдні Росії. Спадщину цього періоду бурхливої економічної діяльності в нашому регіоні представляють досі існуючі будови колишніх промислових підприємств, заснованих бельгійцями.
Книга «Сталь в степу» буде цікавою історикам, краєзнавцям та всім тим, хто досліджує соціальні, економічні та індустріальні процеси на території Донецького басейну, та, зокрема, Дніпропетровщини другої половини 19 - початку 20 ст.
Також від імені ГО «Інститут суспільних досліджень» та наших бельгійських колег примірники цього видання були вручені всім дослідникам, що взяли участь в презентації.
Автор: Іван МУРАХА