За даними Міністерства охорони здоров'я України, за рівнем народжуваності області України поділяються на три групи. Перша - це депресивна щодо дітородної активності, до якої належать східні області. Для них характерна наднизька народжуваність, яка й наполовину не забезпечує відновлення чисельності населення. До цієї групи належить і Дніпропетровська область. Компанію нам склали також Донецька, Луганська, Сумська, Харківська, Запорізька та Полтавська області.
Друга група - це західні регіони, де відносно високі показники народжуваності. Для них характерні порівняно високі сумарні коефіцієнти народжуваності - 1,2-1,6 дитини на одну жінку. Це пяоснюється тим, що у західних областях досі зберігаються традиції дводітності, найменші в Україні показники поширеності абортів, удвічі нижча за загальноукраїнський рівень частка позашлюбної народжуваності.
До третьої групи належать демографічно старі області центру та півночі, в яких показники народжуваності та відтворення населення - на рівні середньоукраїнських.
У Міністерстві додають, що зниження народжуваності та втрата традицій багатодітності є фундаментальною тенденцією сучасності. Демографічна ситуація в економічно розвинутих країнах також характеризується падінням народжуваності до низького рівня, проте воно супроводжується значним підвищенням середньої тривалості життя, що стримує депопуляцію.
Натомість Україна в плані подовження життя людини втрачає навіть уже завойовані позиції.
У відомстві також поінформували, що у 2011 році дітей народилося на 29,9 тис. більше, ніж у 2007 р. Загальний коефіцієнт народжуваності населення збільшився: з 10,2% у 2007 р. до 11,0% у 2011 р.
Втім, підвищення рівня народжуваності за останні п'ять років є передусім наслідком збільшення кількості потенційних матерів - жінок дітородного віку, народжених у першій половині 80-х років, а незабаром на Україну чекає різке зниження рівня народжуваності через те, що молодими матусями ставатимуть народжені у малодітні 90-ті жінки.
Автор: Ірма БОГУЦЬКА