App Store Google Play

"Щоб далі йти дорогою одною!"

03.04.2012 16:32

Щорічний Всеукраїнський літературно-мистецький конкурс на краще виконання творів Олени Теліги «Щоб далі йти дорогою одною» - одна з найважливіших і знакових подій та найвідповідальніший захід для його засновника, Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги. Але перш, ніж відбудеться підсумковий тур у Києві, осередки ВЖТ повинні організувати обласні етапи Конкурсу. Для теліжанок України це справжній іспит на власну організованість, уміння організувати заходи на рівні області не лише за масштабом, а й за змістом. Цього року Дніпропетровська обласна організація ВЖТ ім. О.Теліги складала цей іспит вже чотирнадцятий раз. 31 березня відбувся обласний відбірковий тур ХІV-го Всеукраїнського конкурсу.

Співорганізатором, як і в усі попередні роки, виступила Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді імені М.Свєтлова. Вже стало традицією, що ця бібліотека приймає учасників конкурсу в своїх стінах. Не лише надає «майданчик» для змагань читців, а й забезпечує необхідною апаратурою для музичного супроводу номерів, демонстрації відеоматеріалів і т.п. Незмінними партнерами в проведенні Конкурсу залишились обласна організація Національної Спілки письменників та Спілки театральних діячів України.

Цього року змагались більше тридцяти учасників. Конкурсанти представляли навчальні та професійні заклади не лише обласного центру, а й інших міст і районів Дніпропетровщини. Школярі, студенти та професійні читці, усі вони - творча молодь. Змагалась молодь у чотирьох номінаціях: «Учні» (14-18 років), «Студенти», «Професійні читці» (молодь до 35 років) та «Творча молодь» (учні, студенти і професіонали, які представляли власні вірші, нариси, есе та мистецькі доробки, присвячені життю і творчості Олени Теліги).

Оцінювало їх виступи професійне журі, у складі якого була відома поетеса і теліжанка Леся Степовичка, викладач кафедри сценічної мови Дніпропетровського обласного театрально-художнього коледжу Лариса Малишенко, професор кафедри мовної підготовки Дніпропетровського Державного університету внутрішніх справ Анатолій Поповський, директор бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова Ольга Матюхіна та голова Дніпропетровської обласної організації ВЖТ ім. О.Теліги.

Звісно, що конкурсанти мали різний рівень підготовки, розуміння творчості Олени Теліги, заглиблення у її зміст. Однак, юнаки і дівчата, як і у попередні роки, дивували і тішили своїми здібностями, оригінальністю та щирістю. На жаль, у змаганнях є переможці, є і ті, хто не посів призового місця.

Перші місця журі надало лише у двох номінаціях: «Учні» та «Студенти». Переможцями, відповідно, стали Катерина Корабльова, учениця ЗОШ №2 з м. Підгороднє та Андрій Квятковський, студент Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. Другі місця посіли: Яна Бровченко (учениця ЗОШ №1, учасниця театрального колективу «Дзиґа» з м. Підгороднє); Оксана Сеньків (студентка ДДУВС України); Анна Ніколаєнко (студентка магістратури педагогічного інституту Криворізького національного університету). Анна подавала роботу в номінації «Творча молодь». На жаль, професійні читці цьогоріч не змогли посісти призових місць, отримавши лише подяки та заохочення за участь. Вручили Грамоти і двом керівникам дитячих колективів з міста Підгороднього, які готували учасників: Євгенії Діденко-Соколовській (гурток «Мандрівник») та Вікторії Панко (театральний колектив «Дзиґа»).

Звісно, коли говоримо про конкурс читців, то хотілося б думати і згадувати лише поезію, натхнення її виконавців та оплески глядачів і вболівальників. Організатори ж, на жаль, не можуть не думати і не згадувати, якою ціною сплачено подібне свято. Ціною саме у прямому значенні. Громадським організаціям сьогодні складно втілити свої конкурсні проекти. Окрім величезної кількості свого особистого часу, фізичних та моральних зусиль, їх керівникам та активістам доводиться щоразу ламати голову над таким - вже прозаїчним - питанням: «Де взяти кошти на проведення конкурсу?» Особливо гостро це стосується таких національно-патріотичних організацій, як Товариство ім. Олени Теліги та проекту такого рівня і змісту, як конкурс «Щоб далі йти дорогою одною!». Теліжанки мають свій Кодекс, за яким не вклоняюся жодній владі, якщо заради фінансової допомоги доведеться поступатись своїми засадничими принципами. І не від кожного керівника чи приватної особи візьмуть гроші.

Були роки, коли до конкурсної калитки окрім членських внесків теліжанок вкидали якусь гривню і споріднені за духом організації. Певний час трохи виділяло управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації. Тепер, відколи змінились посадовці, сподіватися на їх допомогу не доводиться. Зрештою, це тенденція всеукраїнська, бо так само вже віддавна не бере на себе витрати з компенсації хоча б проїзду до Києва учасникам Всеукраїнського етапу вітчизняне міністерство культури, яке вважається партнером і співзасновником Конкурсу.

Тож стало поганою традицією, що голова Дніпропетровської ОО Товариства задовго до дня проведення конкурсу шукає і просить допомоги. Тепер, коли вже все позаду, не варто згадувати ті пошуки. Зовсім випадково відгукнувся молодий і незаангажований політик та громадський діяч Максим Голосний. Мабуть, є якісь невідомі нам сили, які в потрібний час перехрещують шляхи людей, яким необхідно зустрітись для досягнення якоїсь важливої мети.

Згадаймо, що із 25 по 31 березня тривав «Тиждень Добрих Справ», Всеукраїнський благодійний проект. Про це писали і говорили ЗМІ. Організатори навіть напинали «Стрічки добрих справ», аби той, хто вже зробив щось добре, написав про це на листочку і прикріпив до тієї стрічки. Шкода, що я не натрапила ніде на таку стрічку, бо прикріпила б гарну листівку із словами вдячності Максиму Ігоревичу Голосному.

Так само подякувала б і відомому всім громадському та політичному діячеві Андрієві Денисенку, він теж допоміг молодіжному крилу у підготовці до Конкурсу. Директор мистецької аґенції Арт-Вертеп Тимофій Хом'як надав організаторам аудіо книги Сергія Жадана «Депеш мод», вони знайшли свої місця серед інших книг і призів у подарункових торбинках переможців. Тож і бібліотека, і теліжанки, і конкурсанти дякують панові Тимофієві.

Переможці обласного етапу поїдуть змагатися у майстерності читців до Києва. Всеукраїнський тур відбудеться вже 7 квітня. А організатори тепер вже минулого дніпропетровського конкурсу підуть далі «дорогою одною»: почнуть готуватись до наступного ювілейного, 15-го Всеукраїнського конкурсу. Без найменших претензій на самовихваляння, вважаємо конкурс, присвячений Олені Телізі чи не єдиним повністю незалежним змаганням свідомих молодих українців. Після участі у ньому школярі та студенти вже рідко залишаються поза цією патріотичною громадою. А цей результат - найцінніший.

Тетяна ХУТОРНА, Голова Дніпропетровської обласної організації ВЖТ ім. Олени Теліги

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Між іншим, альтернативи Мінському процесу варто шукати. Молдова, Грузія, Україна. Це - держави, на території яких є російські окупаційні війська. Їх об'єднує бажання деокупації власних територій. ПМР,...
Уявила собі той жах, який би відчули дніпряни, якщо б кремлівські терористи впритул наблизилися до нашого міста Дніпро.Звісно, наші військові зайняли б оборону, стягнувши до східного кордону міста воє...
Влада зрозуміла, що провалила комунікацію із активною частиною суспільства. Врешті про це прямо заявили спікери. Вони, до речі, були підібрані продумано, - модерував зустріч голова ОДА (ну а як ще без...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Ріки наших кордонів

Комоні ржуть за Сулою - писав автор Слова о Полку Ігоревім про простір війни і волі, наш степ. Колись Русь-Україна закінчувалась на цій несамовито красивій річці, на правім крутім її березі, перед ди...