App Store Google Play

Хто стримує розвиток інформатизації міської ради?

14.02.2012 18:20

Останнім часом дніпропетровським Інтернетом й околицями гуляє розлога тема про якісь нібито зловживання у сфері інформатизації, які вчиняються просто у стінах Дніпропетровської міської ради "чиновниками-казнокрадами". При цьому з регулярністю десь один раз на тиждень спливає чергова порція "скандальних подробиць" про те, як нещасних громадян ошукують на комп'ютерах, Інтернеті та інших малозрозумілих речах у міському виконкомі.

Минулого тижня група найбільш непримиренних критиків Програми інформатизації Дніпропетровської міської ради на 2010-2012 роки, зміни до якої були зняті з порядку денного ХХ чергової сесії буквально за добу до її початку, використали презентацію нового сайту міської ради, аби - небувалий випадок - допитати начальника Управління внутрішньої політики Володимира Михайлишина. Більш ніж сорок депутатів з різних фракцій у присутності секретаря міської ради Максима Романенка вирішили "суворо судити" чиновника який задумав неприпустиме - витягти інформаційне забезпечення роботи тих таки депутатів з рівня 20 століття.

Головними суддями стали позафракційний депутат Борис Васильєв та голова фракції "Україна Майбутнього" Сергій Жуков. Нагадаємо, саме ці депутати зауважили під час розгляду програми на комісії з депутатської діяльності, етики, законності та звуків з громадськістю, що "у міста є більш нагальні проблеми, які потребують вирішення", ніж витрачання 6,5 мільйонів гривень на інформатизацію діяльності тих таки депутатів та виконкому.

Якщо пройтися вулицями Дніпропетровська, яким 12 років керує "найуспішніший міський голова України", Президент Асоціації міст України й таке інше, розумієш, що крихта істини в тому є. І якщо в останній рік, завдяки обласному керівництву, але аж ніяк не міському голові чи міській раді, трішки виправилася ситуація з дорогами, то стан ЖКГ, транспорту чи, наприклад, зелених насаджень не витримує жодної критики. Але давайте поставимо питання у дещо іншій площині: чи потрібна місту й міській раді інформатизація? І чи вартує вона 0,33% від річного бюджету міста?

Ще кілька місяців тому, тоді "опозиційний" депутат Жуков підтримував давню заяву ГО ГРАД щодо непрозорості сайту міської ради та недотримання Дніпропетровським міськвиконкомом принципів та вимог законів "Про інформацію" та "Про доступ до публічної інформації". Він радів появі файлового серверу міської ради й засуджував неоперативність появи на ньому ж проектів рішень міської ради. І от в новому році цей вправний юрист стає чи найзапеклішим ворогом інформатизації. В чому причина? Чи не в тому, що народний депутат Святослав Олійник незадовго до настання 2012 року оголосив про припинення фінансування партії "Україна майбутнього"? Чи не нові власники вимагають від Жукова настільки неадекватної поведінки?

Адже давайте розберемось, проти чого так запально виступає народний обранець. Програма інформатизації була прийнята у 2010 році під тиском громадськості з одного боку й на вимогу регуляторних актів Верховної Ради та Кабінету Міністрів про доступ до інформації - з іншого.

Рішення й тоді проходило з великими труднощами, через те, що більшість депутатів, а найбільше - люди, які приймають і підписують рішення, ні в якому разі не хочуть, аби ці рішення побачила преса, чи не дай боже, прості громадяни. Адже це може викликати питання типу: хто й на якій підставі подарував кільком підприємцям землю під "Дитячим світом" і готелем "Центральним"? А хто дозволив їх зруйнувати? З землею і будівлями взагалі питання надскладне - у нас то архів Держкомзему випадково згорить, то архів рішень міської ради із земельних питань арештує прокуратура й не віддасть. І тут виявляється, що усі (ви вдумайтесь УСІ рішення, з прізвищами, ініціаторами та виконавцями) мають стати доступними громадськості!

Програму в 2010 прийняли із застереженнями, курувати її виконання був призначений керуючий справами виконкому Віталій Мархасін, який навіть щось там закупив і певну модернізацію провів. На яких підставах - питання до нього, хоча затверджуючи звіт про виконання бюджету 2010 року депутати міської ради, у числі яких Сергій Жуков, цим питанням не перейнялися.

Але ані у 2010 році, коли було освоєно лише 193 тисячі гривень, ані у 2011, коли цю сума зросла до майже двох мільйонів, не було вирішено кардинально низку проблем, згадувати про які депутати не воліють. Насамперед, в будівлі міської ради досі не існує централізованої, а відтак керованої і захищеної локальної мережі. Тобто мережі існують - чи не в межах кожного департаменту й управління, але в загальну систему всі комп'ютери не об'єднані. Ба більше ніхто у міській раді  на сьогодні навіть не може сказати, скільки загалом точок входу у мережу міської ради існує, адже депутати й деякі високопосадовці мають чудову манеру приносити на роботу й працювати на власних мобільних ЕОМ, безпеку яких і встановлене програмне забезпечення ніхто не контролює.

Відповідно, не існує забезпечення каналу зв'язку Дніпропетровської міської ради з навколишнім світом. Тобто, знову ж таки, таких каналів безліч, але більша частина - "невеличкі презенти" від "соціально свідомих бізнесменів". Про яку безпеку й захист може йти мова, якщо вся вищі чиновники в місті, включно з міським головою, отримують доступ до світових мереж по каналах, контрольованих приватними компаніями!?

Кількість і пропускна здатність цих каналів значно вища, ніж у існуючого загального каналу міської ради у 5 Мбіт/секунду, через який близько 500 працівників мають доступ до зовнішнього світу й близько 2000-3000 користувачів ззовні отримують доступ до офіційного сайт міської ради та її серверів. Погано й повільно працює сайт міської ради? А чому ж ви дивуєтеся? Сьогодні користувачі з домашнім Інтернетом використовують швидкість від 1 до 100 Мбіт/секунду. А весь міськвиконком разом із сайтом - 5. "Крадій" Михайлишин запропонував збільшити цей канал до 20 Мбіт/секунду - одразу почалася обструкція й розмови про "більш нагальні проблеми".

Згадаймо ще один аспект, який ставить дніпропетровську міську раду в ряд сіл й віддалених районних центрів: чиновники Дніпропетровська ведуть офіційну переписку через адреси безкоштовних Інтернет-служб! Це у 2012 році! Прес-секретар міської  ради (вдумайтеся!) щоденно розсилає офіційну інформацію до майже двохсот ЗМІ міста та України через адресу на MAIL.RU. І це не виняток. Наші чиновники не розуміють, що надсилання листа від депутата чи міського голови з адреси типу [email protected] або [email protected] - страшенна ганьба і жодною перепискою, крім особистої, вважатися не може! Чиновник повинен мати електронну адресу формату [email protected] - і ніяк інакше, на цю адресу громадяни, ЗМІ чи інші організації надсилають листи, які носять силу офіційного звернення, на яке чиновник зобов'язаний відповісти протягом п'яти діб. Але щоб така пошта існувала, необхідно програмне забезпечення, відповідні сервери пошти (майже 1000 скриньок плюс архів) та оплата праці людині, яка все це буде виконувати. Але надто принципові депутати проти - це ж треба буде відповідати на питання всіх цих людей, які нас обрали і від яких ми так вміло відсторонилися...

Але повернімось у минулий четвер до сесійної зали Дніпропетровської міської ради, де депутати начебто  "вивели на чисту воду" начальника управління внутрішньої політики. Як з'ясувалося, у більшої частини депутатів претензій до сайту міської ради немає. Після модернізації він став швидшим, нагляднішим і естетично чистішим. З усіх висловлених критичних зауважень на себе звернули увагу лише недостатність інформації про діяльність депутатів, порожній і від того непривабливий розділ інвестиційної діяльності та незадовільне оформлення версії сайту англійською мовою.

Ми не беремось заперечувати чиїсь враження, але на тій самій презентації пан Михайлишин запросив депутатські комісії активніше працювати й висвітлювати свою діяльність. Питання ж інвестицій чи англомовна версія сайту взагалі не є компетенцією управління внутрішньої політики. "Ви хотіли функціональний і швидкий сайт - отримуйте! Мало інформації - наповнюйте!"

Присутні депутати, у тому числі й Борис Васильєв, який виступав у ролі і депутата, і журналіста, погодилися з поясненнями й щодо розмежування повноважень, адже кожен з розділів міського сайту має наповнювати певний департамент чи управління. Так, новини вивішує прес-служба, а файли проектів рішень - Департамент забезпечення діяльності міської ради.

Деякі депутати наголосили на не дуже зручному пошуку в межах файлового серверу, але тут знову ж таки необхідне фінансування. Аби привести нормативну базу рішень Дніпропетровської міської ради до вигляду парламентської, необхідно знову ж таки створити базу даних, перевести всі документи в електронний вигляд, створити рубрикатор, розробити регламент роботи з такими документами, а найголовніше - навчити персонал. Це завдання тісно пов'язане з впровадженням цифрового підпису й електронного документообігу, чого, до речі, також вимагає від місцевої влади не тільки час, але і Кабмін. Ціна питання - 590 тисяч гривень. Забагато? Дивлячись з чим порівнювати.

Адже в разі забезпечення публічності рішень міської ради можна щорічно заощаджувати не мільйони навіть - мільярди, просто блокуючи рішення, спрямовані на грабунок громади міста. Електронний документообіг при рівні сучасної бюрократії (кожне рішення міської ради має лист погодження з 18 - 27 підписів) скоротить проходження рішень через виконком з існуючих 2-3 місяців до 15-30 хвилин. При цьому можна буде скоротити 50-60% персоналу, зайнятого виключно перекладанням паперів з теки в теку й носінням цих паперів коридорами міської ради.

Але хіба в Дніпропетровську комусь вигідно прийняття рішень протягом півгодини і припинення носіння паперів, а разом із нею і "вдячності" фігурантів рішень тим чи іншим чиновникам чи головам депутатських комісій? Вже аж ніяк головам цих самих комісій.

На наступній сесії міської ради, призначеній на 29 лютого, рішення про зміни до Програми інформатизації, скоріш за все, знову відхилять. Цього разу критики міського сайту зауважили на нібито "гумористичний" елемент захисту адміністративного входу на сайт. Насправді даний елемент виконує частину захисту від роботів-шпигунів, а загалом оновлений сайт міської ради захищений чи не найкраще від інших державних ресурсів. Принаймні на хвилі повалень сайтів Президента, міністерств та відомств, включно з СБУ, дві поспіль атаки, здійснені на сайт Дніпропетровської міськради протягом останнього тижня, не завдали шкоди його функціонуванню.

Неоднозначна реакція депутатів на суму, закладену у Програмі на модернізацію сайту міської ради - 140 тисяч гривень - була погашена секретарем міськради Максимом Романенком. Він довів до відома зібрання, що ніякі 140 тисяч за виконану роботу ніхто поки що нікому не платив. Тай дивно було б - адже виконавці надали для тестування пробну версію оновленого сайту. Не йшлося ще ані про акти виконаних робіт, ані про підписання платіжок.

А ще у програмі - зв'язок будівлі міської ради з віддаленими підрозділами виконкому (Єдиний дозвільний центр на проспекті Правди 42, районні у місті ради, тощо), забезпечення джерел безперервного живлення, забезпечення окремої серверної кімнати з кодовим замком, вентиляцією і двома джерелами живлення і так далі. Є там і засоби для мультимедійних та он-лайн трансляцій сесії міської ради. Дивина: у маленькому й бідному Тернополі всі сесії міської та обласної рад транслюються телебаченням, а у багатому й розвиненому Дніпропетровську немає 507 тисяч гривень, аби забезпечити трансляцію і паралельне зберігання фонограми.

Рішення, чи залишатися у кам'яному віці інформатизації з паперовим документообігом, чи слідувати вимогам часу й забезпечити діяльність виконавчої влади хоча б у відповідності до вимог Уряду, приймуть неодмінно, самі депутати. Але при цьому не завадило б відповісти й на наступне питання - чи ці люди відстоюють інтереси громади, чи все ж таки переслідують свої особисті інтереси свої, а може відстоюють право й далі ловити рибу в непрозорій воді інформаційного безладу?

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...
Максим Мірошниченко

Як почнеться розвал росії?

Поразку на полі бою путінський режим не переживе. Може в конвульсіях буде оголошення мобілізації, але вона провалиться і режим розсипеться сам собою. Повернення Україні Донбасу і особливо Криму відкри...