App Store Google Play

«Ангел-хранитель» – місту і світу

03.02.2012 09:57
23 грудня 2011 року, напередодні новорічних і різдвяних свят в Білій залі Дніпропетровського історичного музею урочисто відкрилася унікальна виставка «Образ Хреста». Її родзинкою, незважаючи на офіційність назви, стали предмети із приватних колекції нашого регіону. Виставка завершує цикл заходів, присвячених дослідженням змін в натільних хрестах від сивої давнини аж до сучасності. Але спочатку трошки історії.

Думки про подібну виставку народилася у керівництва мережі православних крамниць «Ангел-хранитель»: «Ідея організації такого заходу з'явилась, коли до Дніпропетровська привезли частику Животворящого Хреста Господнього, ця подія надихнула  нас розповісти, показати людям всю глибину головного православного символу. Ми знайшли професіоналів своєї справи - Віктора Олексійовича Векленка, Юрія Анатолійовича Федорова і таким чином з'явилася наша перша виставка православних хрестів».

В грудні 2010 року, напередодні дня святого Миколая, було зроблено першу спробу показати нашим городянам історію розвитку натільного хреста впродовж майже 1500 років - від візантійських часів до сьогодення. Експонати надали Віктор Векленко, науковий співробітник Інституту суспільних досліджень, археолог, історик і колекціонер, о. Микола (Несправа) і мережа православних крамниць «Ангел-хранитель». Більшість представлених робіт - незрівнянні роботи сучасного знаного російського майстра-ювеліра Юрія Федорова і предмети із зібрання Віктора Векленка.

Зрозуміло, що це була перша спроба поєднати давнє і сучасне. Виставку відкривали її організатори - директор Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького Надія Купустіна, директор мережі православних крамниць «Ангель-хранитель» Олексій Шашура, настоятель храму ікони Божої Матері «Іверська» та науковий співробітник Інституту суспільних досліджень Віктор Векленко.

Надзвичайність подібного заходу для нашого міста можна уявити завдяки гостям. Безсумнівно, серед перших слід назвати незрівняного майстра Юрія Федорова, а також єпископа Новомосковського і вікарія Дніпропетровської єпархії Євлогія.

Рідкісним гостем Дніпропетровська був  знаний російський фахівець Олександр Островський, доктор історичних наук і провідний науковий співробітник Російського етнографічного музею (Санкт-Петербург).

Важливість представлених експонатів, передусім, - у повному представленні всього комплексу робіт російського православного ювеліра. Натільні хрести і мощевики, складні і пасхальні яйця. Ну, і найголовніше, - сам Юрій Федоров. Людина, яка живе творінням, яка перебуває в постійному пошуку першоджерел. Майстер очищує давні зразки від вікових нашарувань і подає поціновувачу сяючими світлом Віри.

Виставка виявилася резонансною для культурного світу України. І вже навесні 2011 р. Київський міжнародний контрактовий ярмарок запросив учасників дніпропетровської виставки показати її в Києві, в межах міжнародного форуму «Ювелір Експо 2011».

Були представлені роботи Юрія Федорова. Також - близько 700 натільних хрестів із зібрання Віктора Векленка. Старовинні і давні натільні хрести перегукувалися простотою і досконалістю з витворами російського майстра.

Виставка не може бути без родзинок. Крім гармонії стародавнього і сучасного, в межах виставки здійснили круглий стіл-презентацію першої в Україні узагальнюючої книги про натільні хрести з Самарі-Богородицької фортеці.

Спеціально заради цього з Москви приїхала найкращий фахівець з ставрографії (науки про натільні хрести) пострадянського простору - завідувач сектором декоративно-прикладного мистецтва Центрального музею давньоруської культури і мистецтва ім. Андрія Рубльова  Світлана Гнутова.

Зрозуміло, що не обійшлось без чималої кількості відвідувачів. За повідомленням організаторів форуму, відвідувачів було понад 23 тисячі осіб, багато хто з яких прийшов і до виставки «Образ Хреста». Науковці і монахи, пересічні громадяни і знані ювеліри ...

Склалося так, що київська виставка вимагала продовження. Бо через надані виставкові площі виявилося неможливим показати все розмаїття краси витворів старовинних християнських майстрів. Тому, на прохання організаторів «Ювелір Експо», в листопаді 2011 р. виставку «Образ Хреста» в Києві було відновлено. Цього разу, крім православних натільних хрестів з греко-католицького села та суворо-витончених робіт Юрія Федорова, глядачам показали унікальні комплекси візантійської і києворуської доби - натільні іконки і хрести, мощевики і змійовики, багато чого іншого.

Виставка подовжила створення концепту, запропонованого «Ангелом-хранителем» - від давнини до сучасності. Цікавинкою були особисті авторські зустрічі Юрія Анатолійовича і Віктора Олексійовича з відвідувачами. Щодня, впродовж кількох годин, численні відвідувачі задавали питання: про давні зразки і сучасність, про канонічність виробів і народні звичаї ...

Достатньо важко сказати, скільки людей прийшли побачити «Образ Хреста». Їх було багато. Фахівці також не оминули авторські зустрічі православного майстра і дніпропетровського дослідника. Коли директор Національного музею історичних коштовностей України Людмила Строкова оглянула експозицію, то її першими словами після тривалої паузи були «Так, виставка вдалася...»

Після набутого досвіду організатори виставки «Образ хреста» вирішили, що Дніпропетровськ має побачити всю красу витворів давніх майстрів у порівнянні з досконалістю федорівських робіт. Оскільки проект започатковувався в нашому місті, то й виставка має стати справжньою перлиною не тільки в ювелірному сенсі, але й у плані українських правдавніх традицій та етнічної історії нашої країни.

На прохання організаторів, низка дніпропетровських поціновувачів старовини надали для експонування свої надбання. Серед найважливіших - зібрання братів Євгена і Володимира Бінкевичів, котрі впродовж понад 30 років збирали києворуські старожитності на берегах Ігренського півострова. Володимир Васильович для цього випадку знайшов серед своїх колекцій речі, які ніколи ніхто з сторонніх не бачив - стулку давньоруського мощевика-енколпіона та кам'яний хрестик.

Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького надав для виставки свою найкращу, - Білу, - залу. Дніпропетровські колекціонери дали витвори візантійського і києворуського християнського мистецтва, роботи майстрів Московської Русі і старовірських майстерень XIX століття. На відкриття прийшли знані дніпропетровські краєзнавці Валентин Старостін, Володимир Бінкевич і Вадим Камеко, відомий дослідник козаччини Олег Репан, співробітники Дніпропетровського обласного центру охорони історико-культурних цінностей і Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І.Яворницького, представники шкіл і ВНЗ, численні небайдужі до історичного минулого дніпропетровці. І, як це стало в Дніпропетровську доброю традицією, - жодного представника влади, як світської, так і духовної.

Головна принада дніпропетровської виставки - зібрання натільних хрестів Віктора Векленка. Понад 1000 хрестиків з Дніпропетровщини і Полтавщини, Харківщини і Київщини, Житомирщини і Чернігівщини ... Переважна більшість областей України представлена цим зібранням. Серед експонатів - запорозькі натільні хрести і тільники києворуської доби, дукачі XVIII-XIX століть, українські жіночі барочні хрести і російські хрестики XVII ст. Дніпропетровський дослідник пропонує владі створити перший на пострадянському просторі музей Хреста, до якого він готовий передати більшість своїх колекцій...

Все це розмаїття органічно сплітається в гармонійну картину з неперевершеними шедеврами Юрія Федорова, з роботами сучасних українських, грецьких та єрусалимських майстрів.

Виставку високо оцінили дніпропетровці, які приходили і родинами, і учнівськими колективами. Зокрема, Дніпропетровський обласний ліцей-інтернат фізико-математичного профілю організував екскурсії для значної частини своїх учнів.

І найнесподіваніша новина. Віктор Векленко пропонує створити в Дніпропетровську історико-етнографічний музей, до якого готовий передати більшість своїх колекцій. Але, зрозуміло, місцева влада не готова до такого кроку без наполегливої «рекомендації» згори: типові вислови чиновників - «грошей немає... приміщень немає ... шукайте інвесторів ... створюйте приватну експозицію ...».

Як би то не було, але 31 січня виставка «Образ хреста» востаннє зустріла своїх відвідувачів. В такому обсязі дніпропетровці її вже не побачать ніколи.

За матеріалами сайтів

http://www.guardian-angel.com.ua/show_news_382.html

http://orthodoxy.org.ua/content/pravoslavnaya-vystavka-obraz-kresta-bez-kresta-net-poznaniya-khrista-37861

http://www.jewellerexpo.kiev.ua/ru/novosti/obraz-kresta-populyarno-o-sakralnom.html

http://dp.kp.ua/daily/231211/317192/

http://5.ua/newsline/182/0/86478

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...
Максим Мірошниченко

Як почнеться розвал росії?

Поразку на полі бою путінський режим не переживе. Може в конвульсіях буде оголошення мобілізації, але вона провалиться і режим розсипеться сам собою. Повернення Україні Донбасу і особливо Криму відкри...