App Store Google Play

Дніпропетровським археологам не дають коштів на розкопки давньої фортеці

05.01.2012 16:57
Роботи із розкопок Новобогородицької фортеці у Дніпропетровську - під загрозою зупинки. Археологи не в змозі власним коштом досліджувати територію історичної пам'ятки, а держава не фінансує ініціативу. За 10 років науковцям вдалося вивчити менше десятої частини території фортеці.   

На старовинні монети Кримського ханства, Речі Посполитої, Прусії та Російської імперії натрапили археологи у Новобогородецькій фортеці. Кажуть - ці знахідки дозволили науковцям зрозуміти спосіб життя та господарювання наших пращурів.

Олександр Старик, завідувач відділу археології Дніпропетровського історичного музею ім. Д. Яворницького: "Монети репрезентують торгівельні відносини, які були досить жвавими і активними на період з ХІІІ по XVIII століття... Все це говорить про те, що наша територія на той час не була пустелею, як раніше стверджували деякі історики, а, фактично, тут відбувалися жваві міграційні процеси".

Новобогородецька фортеця - одна з найбільших в Україні. Її звели у XVII столітті. На початку XVIIІ-го, за часів Російської імперії, споруду зруйнували. Збереглися лише залишки валів. Наразі навколо фортеці порпаються археологи. Розкопали землянки, яким майже три століття, досліджують планування вулиць фортеці. Проте, на роботи необхідні чималі кошти.

Артем Іванцов, науковий співробітник університету: "Богородицька фортеця має статус пам'ятки національного значення, але державного фінансування немає... Ми працюємо, фактично, за спонсорські кошти, а також іноді навіть за кошти студентів-практикантів, які вимушені докладати свої власні".

Місцеві чиновники кажуть - повністю досліджувати територію і не варто. Розкопки можуть зашкодити фортеці і зруйнувати ландшафт. Пропонують створити на цьому місці історико-культурний заповідник.

Лідія Голубчик, директор Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей: "Я вважаю, неможливо дослідити цю фортецію десятками років і немає такої необхідності. Треба зберегти цю територію... Необхідно дуже делікатно втрутитися в цю територію".

Нині грошей не вистачає не те що на розкопки, а й на охорону історичного місця. Руйнує його не лише час, а й місцеві мешканці, які влаштували неподалік сміттєзвалище.

Марія Вяткіна, Андрій Ковбаса, Дніпропетровськ, 5 канал.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Ярема ГАЛАЙДА

Більше агресії!

Давно кажу: Біда українців - це, нав‘язана їм ззовні, оборонницька психологія. Ми типу такі миролюбні, такі добрі і тихі, що аж за край. І на чуже не зазіхаємо, і всіх ми поважаємо, і до всіх до...
Регулярно чую від мешканців нашого міста, що тут немає роботи. При цьому, від керівництва міської ради (та їхніх партнерів) постійно лунають скарги на те, що в місті нікому працювати — кляті лях...
Не можу спокійно заснути. З голови не йде розмова з таксистом...Йому безперестанно телефонує жіночка, яка волає в слухавку. Він пояснює: "Я с клиентом"... На третій дзвінок відповідь: "Дура, я зарабат...
Ярема ГАЛАЙДА

Легенда про павучка

Її пов‘язують з Робертом І Брюсом, королем Шотландії 1306 - 1329.І вона має два варіанти. Хоча суть в неї одна.Згідно з одним з варіантів, після ніщивної поразки при Дарлі у 1306 році Брюс відст...