App Store Google Play

Дніпропетровський художній музей отримав подарунок з Москви

27.09.2011 11:32

Колекція Дніпропетровського художнього музею поповнилася роботами графіка і живописця Михайла Гордійовича Дерегуса (1904 - 1997) - народного художника УРСР, заслуженого діяча мистецтв УРСР, лауреата Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка. Художні твори передала в дар Україні громадянка Російської Федерації Олена Петрівна Федотова, за сприяння Федеральної служби нагляду за дотриманням законодавства у галузі охорони культурної спадщини Міністерства культури Росії.

Олена Петрівна народилася у Дніпропетровську в 1936 році. Незабаром Федотови переїхали до Москви. У родинній колекції зберігалися два офорти Михайла Дерегуса, подаровані дружиною художника у 1960-х рр.. На сімейній нараді у червні цього року було вирішено передати раритети до Дніпропетровського художнього музею у пам'ять про роки проживання у місті на берегах Дніпра. 21 вересня 2011 року в Києві відбулася процедура передачі експонатів на постійне зберігання у фонди ДХМ.

Графічні твори відомого митця є ілюстраціями до славнозвісних творів українських поетів. Перша робота, під назвою «Катерина в саду» (до поеми Т. Г. Шевченка «Катерина» ), датується 1955 роком, виконана на акватинті. Цей твір належить до серії, над якої М. Г. Дерегус працював з середини 1930-х, розкривши себе як тонкий лірик і психолог. Митець у кількох аркушах простежив долю героїні поеми, сприймаючі цей літературний персонаж як уособлення історичного образу української жінки.

Цикл «Катерина» засвідчив становлення ліричної лінії у творчості Дерегуса. Другий твір - «Мавка, що плаче», датований 1959 роком (теж на акватинті) є ілюстрацією до драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня». У кінці 1940-х - на початку 1950-х років художник надзвичайно активно звертається до книжкової графіки. Ілюструє твори Миколи Гоголя, Лесі Українки, Льва Толстого. Визначальною рисою усіх ілюстрацій автора є те, що вони начебто проектують зорові асоціації, які виникають у процесі читання. І це не просто результат вдалої інтерпретації. Як наполягають мистецтвознавці - дослідники творчості художника, співпереживання є основою творчого методу Дерегуса-ілюстратора.

У колекції Дніпропетровського художнього музею зберігаються твори М. Г. Дерегуса, в основному - офорти, які надійшли з Дирекції художніх виставок і панорам ще за радянських часів. Серед експонатів: ілюстрації до творів М. Гоголя, М. Вовчка.

Передані роботи - це дійсно цінний подарунок музею напередодні його столітнього ювілею, який святкуватиметься 2014 року. Колектив музею щиро дякує за сприяння щодо передачі дару Федеральній службі нагляду за дотриманням законодавства у галузі охорони культурної спадщини Міністерства культури Росії і особисто керівнику служби Віктору Васильовичу Петракову, Державній службі контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України і особисто її Голові Юрію Костянтиновичу Савчуку та Олені Володимирівні Юрченко. Особливу вдячність за підтримку висловлюємо директору Кіровоградського обласного художнього музею Тетяні Кравченко.

Музеї України

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Юрій Фоменко

Щеплення кавунам

Вересень 76-го. Пійманий на колгоспному баштані старшокласник, домовився з моїм товаришем, що той помститься сторожеві. Помста була організована без затримки!На ранок ми з ветеринарними шприцами зроби...
Так вже склалось в українській національній традиції, що практично у кожній родині є певного роду звичай час від часу навідувати померлих родичів, аби утримувати їх могили у належному стані. Це є вияв...
Що таке історія без філософії? Просто набір суперечок академічних істориків. І ті суперечки вже завели в такі тупіки суспільство … що виходити з них потрібно десятиліттями. А з деяких тупіків і...
Максим Мірошниченко

Україна, формула Штайнмайера...

В юності, коли читав як розчленували Першу Чехословацьку республіку, ніяк не міг второпати, як п'ята армія у Європі з доволі нормальним озброєнням та укріпрайонами у гірських, важкодоступних Судетах м...