App Store Google Play

Дніпропетровськ вшановує фундатора українського кіно Данила Сахненка

16.09.2011 10:28

Дніпропетровськ сьогодні вперше офіційно вшановує свого незаслужено забутого земляка - піонера українського кіно Данила Сахненка. У рамках міжнародного кінофестивалю «Дніпро-сінема» йому відкрили пам'ятну дошку на одному з кінотеатрів міста. Цікаво, що подія за часом збігласьзі 100-річчям від дня зйомок першого в історії світового кінематографу повнометражного українського фільму «Запорозька Січ», який створив Данило Сахненко.

Про життя і творчість уродженця Катеринослава Данила Сахненка відомо небагато. 1908 року представники відомої французької фірми братів Пате найняли його кінокореспондентом, забезпечили знімальною апаратурою, і він почав фіксувати хроніку міського життя. Завдяки саме цим зйомкам історики Дніпропетровська тепер знають про події тих років - випадки холери, велику повінь, сільськогосподарську виставку тощо.
 
Пізніше Сахненко робив картини-краєвиди. Жодна з цих стрічок не вціліла. Але, каже голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач, саме на підмурівку тих робіт виростало пізніше блискуче українське кіно.
 
«Довгий час вважалось, що до 20-х років в Україні практично кіно не існувало, якесь таке аматорське хіба що. Але зараз, в останні 20 років, чимало праць показали, що на початку 20-го століття кіно розвивалось, розвивалась кіноіндустрія, були такі люди, як Данило Сахненко. Тобто ми починаємо поступово проявляти постаті людей, які творили кінокультуру. На жаль, статистика жахлива: 80 відсотків українського німого кіно не збереглося. Блискуче кіно, яке виникло в Україні у 20-ті роки, виникло не на порожньому місці», - розповів Тримбач.
 
Переломним у творчості Данила Сахненка називають 1911 рік. Саме тоді він відзняв перший в історії світового кіно повнометражний український фільм «Запорозька Січ». Це була стрічка про бойові подвиги запорозьких козаків та кошового отамана Івана Сірка, що захищали Україну від татар та турків у ХVII столітті.
 
Консультував Сахненка академік Дмитро Яворницький, кадри знімали за участі нащадків запорожців на місці колишньої Січі. Фільм вийшов на екрани 1912 року, але до наших часів, як і десятки інших українських фільмів, не дійшов. У російських архівах є тільки фрагменти, каже молодий дніпропетровський дослідник, керівник кіноклубу імені Сахненка Євген Шевченко.
 
Будівля навпроти кінотеатру - саме там працював на початку 20 ст. Данило Сахненко«Режисер Зотиков працював у російських архівах і відшукав лише невеликі сюжетики. По 30 секунд, по хвилинці. Там можна побачити фрагменти фільму «Запорозька січ». Ми також сподіваємось, що, може, у Франції збереглися його кінохроніки і знайдуться люди, які нам допоможуть і привезуть стрічки сюди», - сказав Євген Шевченко Радіо Свобода.
 
Пошук матеріалів про життя піонера українського кіно триває
 
Відомо, що Данило Сахненко був також першим екранізатором драматичних творів українських класиків - Карпенка-Карого та Котляревського. А втім, життя і творчість одного з перших українських кінорежисерів досі належно не вивчені. Довгі роки про нього навіть не згадували, зауважує ініціатор проекту з відродження забутих імен у Дніпропетровську Олексій Лазько. На пам'ятній дошці, яку в четвер урочисто відкрили на фасаді міського кінотеатру, немає портрету Сахненка - його зображення дослідникам так і не вдалось знайти.
 
«Меморіальна форма у нас символічна. Ми не зображували обличчя, тільки символ - півтора кадра кіноплівки. Фотографія Данила Сахненка не збереглася», - зазначив фундатор міжнародної громадської організації «Інститут україніки» Олексій Лазько.
 
Пошук матеріалів про життя піонера українського кіно Данила Сахненка триває. Кінознавці кажуть: схожі дослідження витоків кінематографу наразі активізувались і в інших містах України, зокрема Харкові та Одесі.

Радіо Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Що таке історія без філософії? Просто набір суперечок академічних істориків. І ті суперечки вже завели в такі тупіки суспільство … що виходити з них потрібно десятиліттями. А з деяких тупіків і...
Максим Мірошниченко

Україна, формула Штайнмайера...

В юності, коли читав як розчленували Першу Чехословацьку республіку, ніяк не міг второпати, як п'ята армія у Європі з доволі нормальним озброєнням та укріпрайонами у гірських, важкодоступних Судетах м...
Почитав тут молодих революціонерів. З кількома навіть поспілкувався особисто по телефону. Суцільний занепад духу. «Всьо пропало! Та що би я та ще раз, та воювать пішов?! Та ні в жисть! В революц...
Ну, ось і прийшов місяць-вересень, з якого традиційно починається навчальний рік у школярів та студентів. Цього року перше вересня можна було б назвати особливим. Як-не-як влітку вступив в дію закон п...