App Store Google Play

Життя, віддане боротьбі за вільну Україну

08.07.2011 18:46
8 липня виповнилося б 104 роки від Дня народження одного з головних ідеологів українського повстанського руху часів Другої світової війни, українського поета, політичного діяча, члена Проводу ОУН Олега Кандиби-Ольжича
На долю українського народу, століттями гнобленого і плюндрованого, випав особливо тернистий шлях. Чи не тому в його героїчній історії так багато яскравих особистей, котрі свідомо обрали свій шлях на Голгофу заради тріумфу справедливості, поклали на вівтар жертовності рідній неньці-Україні найдорожче - своє життя. Серед таких неординарних особистостей був і Олег Ольжич-Кандиба.

Сьогодні ім'я Олега Ольжича стало насправді легендарним: вчений-археолог, поет, політичний діяч - усі ці грані таланту переплелися гармонійно в одній людині, яка була крім того, патріотом Української Держави.

Побачив світ Олег у родині мешканки Житомира Віри Свадковської, на той час - студентки Бестужівських курсів у Петербурзі, і поета, що подавав великі надії, - студента Харківського ветеринарного інституту Олександра Кандиби, який згодом увійде в літературу під ім'ям Олександра Олеся. Перебування родини Кандиб у Житомирі закінчилося у серпні 1909 року, коли вони виїхали до Києва, де Олександр Кандиба нарешті влаштувався на роботу за своїм професійним фахом. Зі спогадів батьків відомо, що з трьох років малий Олег Ольжич почав читати, а у п'ять років, написав п'єсу про славетні козацькі часи на три дії.

Бурхливі революційні події 1917 року перевернули мирне усталене життя. Ніжний лірик Олександр Олесь був втягнутий революційним вихором у політичне життя. Невдовзі йому запропонували посаду культурного аташе УНР у Будапешті. Ще через певний час виїхала за кордон і його дружина Віра з сином. Оселилися вони у Чехословаччині, де знайшли притулок багато учасників визвольних змагань за незалежність України.

В емігрантському середовищі Олега Ольжича захоплює українська національна ідея. Успішно завершивши престижний Карловий Університет у Празі, де студіює археологію, Олег Ольжич захищає докторську дисертацію. Молодого вченого запрошують читати лекції до Гарвардського Університету в США. Дбаючи про організацію українського наукового життя за кордоном, Олег Ольжич разом з іншими українськими емігрантами-науковцями засновує там Український науковий інститут Америки. Водночас з'являються дві поетичні збірки Олега Ольжича: "Рінь" (1935) і "Вежі" (1940), які засвідчили його непересічний талант.

Як поет і публіцист Олег Ольжич пропагував цінності, що підкреслювали героїчну суть українця та української нації. В одній зі статей він писав: "Віднайшовши героїчний життєвий ідеал, нація не боїться уже ніяких фізичних ударів". Змалку Олег Кандиба став учасником українського націоналістичного руху. У 1929 році - член Організації Українських Націоналістів. Виконував ряд відповідальних завдань Проводу Українських Націоналістів ОУН, особисто Євгена Коновальця, що став для молодого поета вчителем та ідейним натхненником. У 1937 році очолив культурно-освітню референтуру Проводу Українських Націоналістів. Наприкінці 1930-х років редагував часопис "Самостійна думка", перетворивши його на орган ПУН. У 1938-1939 роках Олег Ольжич брав активну участь у становленні державності Карпатської України та у збройній боротьбі проти угорських загарбників, через що поет потрапив до хортистської в'язниці. Протягом 1939-1941 років очолював Революційний Трибунал ОУН, член Проводу Українських Націоналістів.

На початку радянсько-німецької війни 1941-1945 років нарешті переїхав до України разом з Буковинським куренем, брав участь у формуванні місцевої адміністрації та поліції. У 1941-1942 роках Олег Ольжич жив у Києві, налагоджував підпільну мережу ОУН в Україні. В жовтні 1941 року він став одним із організаторів політично-громадського центру - Української Національної Ради в Києві. З початком гітлерівських репресій проти українських націоналістів Кандиба переїздить до Львова. У травні 1942 року Почаївська конференція ОУН обрала Олега Ольжича заступником голови ПУН та головою Проводу на українських землях. У січні 1944 році після арешту Андрія Мельника перебрав на себе посаду голови ПУН ОУН. У Львові одружився з Катериною (Калиною) Білецькою, та шлюб був недовгим.

25 травня 1944 року Олег Ольжич заарештований гестапо у Львові. Був ув'язнений у концентраційному таборі Саксенгаузен. Загинув під час чергового допиту в ніч з 9 на 10 червня 1944 року.

Олег Ольжич був, перш за все, особистістю. Героїзм, активізм, національність - три головні підвалини життєвої філософії Олега Ольжича. Героїзм - це радісне сприйняття життя з усією його суворістю, випробовуваннями і смертю. Таке світовідчуття одночасно проявилося в різних країнах Європи - як реакція на тектонічні геополітичні, військові та духовні зсуви. Активізм - нерозривність Ідеї і Чину, яку Олег Ольжич довів своїм життям і своєю смертю. Чогось варті лише ті переконання, за які підеш до бою. Конкретність перемог замість виправдовування, рішучість замість теоретизування, віра замість наукового аргументу - такою була радісна філософія Ольжича. Але не чин заради чину проповідував Олег Ольжич. Героїчна, активістська його філософія - молот і меч, якими керується шлях до Нації. З інфантильної, затурканої маси зробити Націю - таке завдання висунув перед українським націоналізмом Олег Ольжич. Тому сьогодні слова видатного поета здаються нам більш зрозумілими:

Над диким простором Карпати - Памір,
Дзвінка і сліпуча, як слава,
Напруженим луком на цоколі гір
Ясніє Залізна Держава!

Як заповіт для нащадків звучать рядки Олега Ольжича сьогодні:

Державу не твориться в будучині,
Державу будується нині.

Ідеям ОУН Олег Ольжич-Кандиба був вірний до кінця своїх днів.
Слава герою України! Навіки слава!


Денис Ковальов,
голова ДОО ВМГО «Студентська Свобода»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Зеленський зробив спробу зупинити дефолт, але став заручником п’ятої колони Коломойського і непотребу власної фракції, який понабирали за оголошенням і для якого $60 тис. за саботаж значать біль...
Тимур Желдак

Хроніки карантину

те, про що ніхто не говорить1) ця фігня надовго. Біл Гейтс говорить про 10 тижнів. Це у них в цивілізованих країнах МОЖЛИВО говорити про 10 тижнів. у нас це триватиме мінімум до вересня, а у вересні п...
Пандемія коронавірусу COVID-19 змусила задуматися ідеологам глобалізму. Неочікувано для них світ почав закриватися вже не просто на рівні країн, а в деяких випадках і на рівні великих міст. Територіал...
Ярема ГАЛАЙДА

Про армію Конвенту

Тож, про армію Конвенту, про яку я все торочу, бо люди вже цікавляться.Як на мене Армія Конвенту - це те, що ми з вами, панове, не змогли реалізувати і те, що олігархічна контрреволюція, очолювана поп...