App Store Google Play

Мандри дніпропетровського науковця

17.05.2011 09:18

З 12 по 15 травня у Києві, у виставковому центрі «Київекспоплаза» в межах щорічної міжнародної ювелірної виставки «Ювелірекспо-2011» значним успіхом користувалася виставка православних хрестів «Образ хреста» організована православною компанією «Ангел Хранитель», ТОВ «Київський міжнародний контрактовий ярмарок» і науковим співробітником ГО Інститут суспільних досліджень Віктором Векленком

Проте, передусім, слід зазначити кілька цікавих фактів. Напередодні Христового Воскресіння широко відома в нашому місті книга була представлена науковцям у Пскові та Санкт-Петербурзі.

В межах 57-го засідання всеросійського семінару імені академіка В. В. Сєдова (18-20 квітня 2011 р.) у Пскові Віктор Олексійович, крім основної доповіді, презентував свою роботу «Натільні хрести Самарі-Богородицької фортеці» колегам із Пскова, Великого Новгороду, Санкт-Петербургу й Москви, а також Вільнюса, Тарту, Риги, Мінська і Полоцька. Слід також відзначити, що за багато років це - перша присутність українських дослідників в знаковому для дослідників історії Північно-Західної Русі форумі.

21-22 квітня роботу дніпропетровського дослідника науковцям Санкт-Петербургу представили доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Російського етнографічного музею О. Б.Островський і всесвітньовідомий православний ювелір Ю. А. Федоров. Презентації відбулися в Інституті історії матеріальної культури РАН та в межах XIX колоквіуму-семінару «Ювелірне мистецтво і матеріальна культура» у Державному Ермітажі.

«Образ Хреста» - це  унікальна виставка, завдяки якій у всіх бажаючих була можливість побачити наживо, як розвивався православний натільний хрест від давнини до сьогодення. Здійснити екскурс в історію можна було завдяки колекції відомого дніпропетровського дослідника, історика і археолога Віктора Векленка, котрий продемонстрував близько 900 давніх і старовинних виробів культової пластики. Оцінити творчість сучасних майстрів допомогли роботи всесвітньовідомого майстра дрібної іконної пластики з Санкт-Петербургу Юрій Федоров, автора книги «Образ Хреста».

В день урочистого відкриття у всих відвідувачів була можливість поспілкуватися з авторами і організаторами, але свої основні питання усі гості змогли задати наступного дня на круглому столі, основну тему якого присвятили православному натільному хресту. Участь у форумі брали: Олександра Бондаренко - керуюча компанією «Ангел Хранитель», архімандрит Спиридон - клірик Дніпропетровської єпархії, Юрій Федоров та Віктор Векленко. Вперше у подібному форумі, на запрошення Юрія Федорова і компанії «Ангел Хранитель» взяла участь Світлана Гнутова - відомий російський дослідник хрестів, експерт Росохоронкультури в галузі декоративно-прикладного мистецтва, завідувач відділом прикладного мистецтва Центрального музею давньоруської культури і мистецтва ім. Андрія Рублева, лауреат І премії конкурсу митрополита Макарія (Булгакова) у номінації «Історія православної церкви в Росії за книгу «Хрест в Росії», найбільший фахівець в галузі ставрографии.

Після привітання і знайомства з учасниками, перше слово надали представникові духовенства. Архімандрит Спиридон підкреслив, наскільки важливий для православної людини Хрест и розповів присутнім про його значення у Православній Церкві. Далі виступила організатор виставки - Олександре Бондаренко: «Ідея організації такого заходу з'явилася коли до нашого міста привезли частику Животворящого Хреста Господнього, саме тоді з'явилося бажання розповісти, показати людям всю глибину головного православного символу. Ми знайшли професіоналів своєї справи - Віктора Олексійовича Векленка, Юрія Анатолійовича Федорова и таким чином з'явилася наша перша виставка православних хрестів.

Відзначу, що «Образ Хреста» відбувається не вперше, початок був покладений минулого року, коли подібну експозицію ми представляли і в рідному Дніпропетровську. Отримавши широкі відгуки, прийняли рішення подовжити розвиток даного напрямку. І ось у Славу Божу Київ зустрічає експозиції виставки «Образ Хреста», - розповіла Олександра Петрівна.

Подовжив роботу форуму історик і археолог Віктор Векленко, котрий презентував всім присутнім свою багаторічну працю - першу в Україні книгу про натільні хрести Самарі - Богородицької фортеці.

У книзі Віктора Олексійовича науково описано понад сотню знайдених на місці козацької Самари натільних хрестів її мешканців, гарнізону російської Богородицької фортеці та українців з фортечного посаду, що ще раз підтверджує факт високої релігійності наших предків. Дана праця отримала високу оцінку не тільки гостей, але й спеціалістів, високо оцінила книгу Світлана Віталіївна Гнутова, почесна гостя також відзначила і просвітницьку роботу православної компанії «Ангел Хранитель».

Яскраво і ґрунтовно петербурзький майстер Юрій Федоров розповів про богословську глибину іноді дуже простих і лаконічних натільних хрестів:

- Мені дуже подобається фраза святителя Ігнатія (Брянчанинова): «Хрест є істинне і єдине училище, хранилище і престол істинного богослов'я. За межами Хреста немає пізнання Христа». Для мене це найважливіший аспект світосприйняття, котрий я продовжую Вивчати. До речі, моя робота як художника - це також спосіб вивчення, пізнання. Я повинен допомогти людям прийти до істини через образи. Але саме важливе - щоб форма слугувала вираженню сутності. В сучасному світі все частіше понує дизайн. Тільки форма, і ніякого духовного змісту».

Що ж, від давнини до сучасності, впродовж тисячоліть людство намагалося зрозуміти глибину одного з найдавніших символів християнства - загадковий образ хреста. Бо і в радості, і у відчаї ми звертаємося саме до цього дивного символу православної віри, котрий зігріває на тонкій нитці коштовного металу, нашу нетлінну душу. Будемо сподіватися, що за волею Божою виставка «Образ Хреста» представить свою експозицію і в багатьох інших містах, а в Дніпропетровську створиться перший і єдиний на пострадянському просторі Ставрографічний музей - музей Хреста.

P.S. За сприяння і допомогу у підготовці і проведенні виставки «Образ Хреста - від старовини до сучасності» В. О. Векленко нагороджений спеціальним дипломом організаторів міжнародного ювелірного форуму.

Дмитро БАГАТИЙ

За матеріалами сайту мережі православних крамниць «Ангел-хранитель»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...