В Україні на фоні ажіотажу, що зчинився навколо дефіциту і зростання цін на борошно й гречку, подорожчання вівсянки пройшло непоміченим. Основним постачальником вівсяної крупи в Україні, як повідомили деякі ЗМІ, є Дніпропетровщина, хоч фахівці переконують, що сировини для переробки в області не залишилося. Чи справді це так?За інформацією головного управління розвитку агропромислового комплексу Дніпропетровської облдержадміністрації, у 2010 році сільськогосподарські підприємства області вирощували овес на 4,2 тис га, зібравши 5,2 тис тонн збіжжя. За прогнозом 2011 року площа посіву вівса дещо збільшиться - до 4,4 тис га, з яких аграрії планують зібрати 7,7 тис тонн зерна. З огляду на норми споживання вівсяної крупи на одну особу - 1,1 кг/на рік, Дніпропетровська область торік у 1,5-2 рази перевершила свої потреби. Проте вирощений в регіоні овес впливає на продовольчий ринок не в такій мірі, як стверджується в окремих ЗМІ. Промислові підприємства Дніпропетровщини у переважній більшості не виготовляють крупу (хоч такі підприємства в області є, проте вони не є потужними), а її фасують, пропонуючи різним торговельним мережам вже готовий продукт. Тому, мабуть, і склалося враження, що Дніпропетровщина є основним постачальником вівсяної крупи в Україні. Фасувальні ж підприємства, що безпосередньо затоварюють полиці магазинів, закуповують крупи в різних областях України. У свою чергу такі великі торговельні мережі, як "Метро", АТБ, "Bella" - укладають договори про постачання продукції в магазини теж з різними регіонами України.
Ще один об'єктивний фактор здорожчання і вівсяної крупи та пластівців з неї назвали в агентстві "АПК-інформ": овес під час збору врожаю та восени мав одну ціну, а нині, за час зберігання, він набув іншої вартості, що включає в собі витрати на його зберігання, просушування, доочистку. І ті переробні підприємства, які не змогли запастися сировиною восени, змушені її купувати вже за вищою закупівельною ціною. Зрозуміло, що й пересічному споживачеві потрібно враховувати сезонне коливання цін.
Як пояснив начальник відділу постачання ЗАТ "Дніпропетровський комбінат харчових концентратів" ТМ "Золоте зерно" Володимир Ковальчук, ситуація з виробництвом вівсяних пластівців на підприємстві нині складна. "Наше підприємство почало випуск вівсяних пластівців у другій половині минулого року, для нас це - новий продукт. Вівсяної ж крупи для виробництва пластівців на сьогодні немає навіть на таких "круп'яних" гігантах як ВАТ "Миронівський хлібопродукт", компанія "Терра", ТОВ "Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів", - зазначив В.Ковальчук.
Причиною нестачі сировини, як і у випадку з гречкою, переробники називають низький урожай вівса у 2010 році та низьку його якість. Очікують, що вівсяну крупу закуплять за кордоном, але її гуртова ціна вже сягає 7 гривень за кілограм, відповідно вироблені з неї пластівці будуть в рази дорожчі. ЗАТ "Дніпропетровський комбінат харчових концентратів" виходить з ситуації тільки завдяки тому, що перед новим роком зміг закупити велику партію крупи і поступово нарощує обсяги власного виробництва пластівців з неї. Що, однак, не позбавить проблем у перспективі.
"Укрінформ"