App Store Google Play

«Зельоно» - 10-річний вік Вертепу.Інтерв'ю з Тимофієм Хом'яком

10.03.2011 09:28

10 років - солідний стаж для колективу. Почуваєте себе посивілими рок-ветеранами?

Середній вік учасників гурту 30 років. Так що до пенсії ще далеко. Та й 10-річчя для більшості музичних колективів - це тільки початок свого свідомого шляху. «Зельоно» - це чи не перший наш альбом з часів «Підпілля», коли гурт впізнається за «почерком»! Мова навіть не про концепцію альбома. За великим рахунком, будь-який матеріал можна назвати концептуальним нікому нічого не пояснюючи. Просто пісні нарешті звучать цілісно. І це не дивлячись на різноманіття стилів та матеріалу, чотирьох вокалістів, та різних композиторів. Майже кожен з музикантів гурту має свої «сольні» проекти, а «Вертеп» це ніби така збірна «зірок» Дніпра!  Дуже сильний і цікавий склад.  Так що в музичному сенсі, маю надію, тільки зараз починається найцікавіше!

Знаю в новому альбомі буде спільна пісня з гуртом «Дахабраха»? Що ви заспівали?

З дівчатами з «Дахи» (Марка не було на запису) вийшов цікавий експеримент. Вдало підгадали, що під час одного з візитів «Дахибрахи» до Дніпра вдалось заскочити на М3-студію до Андрія Карачуна, де ми пишемось. Якось вже дуже конкретно хотілось почути дівчат у нашій «Веснянці». Але Ніна,  Іра та Олена вирішили не співати «наших» партій. На існуючу етно-джазову гармонію народної пісні вони заспівали ще одну веснянку. Фактично вийшла «Веснянка» в квадраті. Краще слухать. Сподіваюсь за кілька днів викладемо в мережі, щоправда спочатку треба буде на затвердження дівчатам показати!

На презентації-святкуванні в Дніпрі 26-го березня вас будуть вітати друзі...

«Ступени» і «Топінамбури» - наші давні приятелі і колеги. Хочеться по-стариковські сказати: «Ех, були деньки 10 років тому»!) Ми разом починали.  На 5-річчі «Вертепу» вони співали такий собі «трібют» з наших пісень. Так що, досвід подібних концертів у нас є) Сподіваюсь приїде поспівати з Києва і Макс Паленко. Він і малює оформлення «Зельоного»! Чекаємо музикантів, які в різний час грали у «Вертепі»: Дмитра Соловйова, Андрія Семенова... та інших друзів різних професій!

З Сергієм Жаданом будете співати?

Спеціально не готуємось:). У нього офігенний самодостатній проект з «Собаками», де він і співає і танцює!) А ми поспіваєм на вірші Сергія - це точно.

«Зельоно» - альбом не початківців «зельоних» музикантів. І в дискографії далеко не перший. Чому така назва?

Назву альбому дала однойменна пісня.  До речі, це перший наш альбом, назву якого не видумували спеціально. «Зельоно» - колядка, яку ми давно виконуємо на Різдвяні свята.
В останні дні 2010 року ми випадково записали її на відео під час репетиції (
переглянути відео). А далі друзі порадили включити її до альбому, мотивуючи, нібито, хітовістю! Час покаже! Студійно ми її навіть ще не закінчили. Ну, а далі вже понадумувалось! Хоча «Зельоно» - це Колядка, але  по тексту дуже нагадує саме Веснянку.
Якоюсь мірою, це логічно, коли згадати, що новий рік у давнину починався навесні! А весну ми всі ой як чекаємо!) Та й День народження у Вертепу 8-го березня, і просто хороше таке і трохи незвичне  слово - Зельоно.  

 «Зельоно» (або «зелене», «зелень», «зілля»):

  • колір Весни і назва всього, що вдягнено в листя;
  • рослини, ліки і трави;
  • зелений тиждень - русалчин тиждень після Трійці, коли мавки захоплено розкривають обійми чоловікам, які «маються»;
  • «тютюном-зеленчуком» називали у 18му ст. коноплі;
  • в 16-му ст. «зєллям» називали вогнепальний порох;
  • «зелейщиком» називали порохового майстра;
  • «зелейний майстер» - знахарював людей лікарськими травами;
  • ну, і врешті - «зєло», і досі вживають в кількох слов`янський мовах, називаючи так щось сильне, багате, велике.

Щось я вже заплуталась... І що всі ці значення розкриті в альбомі?

В тій чи іншій мірі - так! Є і мавки з купалками, і веснянки з ворожіннями та чар-зіллям. Є дві гайдамацькі пісні, але і їх можна «підвязати» до давньої назви «пороха» -  «зєлля». Бо  чоловічої роботи - ходити до війська - ще ніхто не відміняв, як, власне, і жіночої долі - чекати: «пан поїхав на війну/залишив Настю саму/скучати лелекою».  

Щодо гайдамацьких пісень, ви вже давно обіцяєте розродитись цілим «Гайдамацьким альбомом»! Ваша «Махновська» найпопулярніша за скачуваннями серед пісень Вертепу в інтернеті. Ще я бачила відео з «Гайдамака ЮА» - ви співали пісню про батька Чучупаку. А на афіші вашого концерту 26-го на сайті artvertep.com в дискографії - «Гайдамацький альбом» вказаний як офіційний. Він що підпільний? Це ж наразі так актуально! Шевченківська премія за «Чорного ворона» і таке інше...  

Насправді, це  тема для іншого інтерв'ю!)  Ми дійсно давно (здається з 2005) робимо цикл «Гайдамацьких пісень». Переважна більшість пісень авторські - мого кума Олексія Бондаренка. «Махновську» ми грали ще на першому  «Гуляй полі». А далі вона дійсно  стала майже народною. Я навіть точно не знаю скільки варіантів її було записано. До збірки «Героїчні пісні», скомпільованої Олегом Скрипкою, увійшла одна версія, до «Музики з криївки» - зовсім інша, а до гуляйпільської збірки - якась третя. Навіть не знаю як так вийшло. Але крім «Махновської» (вона ще має назву «Гей, гуляє полем...») записувались і інші пісні про наших героїв початку 20-го століття: про селянських ватажків, «батьків» Чучупаку, Хмару, Григор`єва.  Складалась така собі музична п'єса чи радіовиставапро селянську війну з більшовиками. Тут тобі «жидівські» скрипки, і російські балалайки, наші кобзи і сопілки, мідь військових оркестрів Першої світової...
Та з самого початку ми не розглядали  цю тему як комерційну. Ми і підозрювати не могли, що вона стане фактично «масовою».  А дуже шанованого нами Василя Шкляра ми знали тоді як крутого
детективіста. Нас же «вставило» після читання «Холодного яру» Юрія Голіс Горського та «Піщаного броду»Григорія Гусейнова. Ми  поволі (наскільки вистачало грошей) записували маргінальний альбом для «недобитих бандєровцев». Так досі і не дописали. Тривіально не вистачає грошей.
Зараз вже переписати дещо хотілося б наново. Ще назбиралось народних пісень того періоду. Автентичну махновську пісню «Маруся» нам наспівав Лірник Сашко. Ще  «Тачанку» українською хочемо заспівати. Фінансуємо ж проект самі, тому так повільно. В появу мецената чи-то інвестора віриться мало. А поки, дещо із записаного в різні періоди ми додали до своєї 
дискографії в якості інтернет-сингла «Гайдамаки ще сплять». Дві  пісні, що увійдуть до альбому «Зельоно»: «Ось куля просвестіла» та «Проводи» ("Повстанець"), фактично -  з майбутнього Повного альбому «Гайдамацькі  пісні». Зараз вони як ніколи доречні, бо не можна забувати про «захист своїх територій», зокрема і вербальних. 

Що б ви хотіли аби вам (гурту) подарували до дня народження? Крім грошей!)

Тааак... Перше - хотілося б аби на ті чи інші пісні хтось поробив відео. На ті ж таки «гайдамацькі», або на інші якісь. Я не говорю про кіно-мульт-кліп, який робив для нас Макс Паленко, то ясно шо круто. Взяти ту ж-таки «Махновську». Хтось же небайдужий виклав її на ютуб, а заставку поставив статичну. Вже б підбірку якихось фото зробив того періоду.

Друге - за 10 років так і не дійшли, не те що руки, а навіть думки аби зробити сайт гурту «Вертеп». Домен під нього заброньовано ще років 6 тому. От не відмовились би від такого дарунку. Тож, як має хто час та натхнення -  як то кажуть «Просимо»!

Банальне але важливе питання - Що в творчих планах?

Видати альбом «Гайдамацьких пісень». В невідкладних планах альбом пісень Макса Паленка в його виконанні.  На кінець року хочемо зробити Різдвяний альбом, оригінального матеріалу для нього зібралось достатньо. Давно збираємось створити альбом для малечі... І так далі - на многая літа! Головне, щоб Господь натхнення й здоров`я давав, і грошенят щоб  вистачало на якісну  реалізацію.

Катерина МУДРАК, artvertep.com

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...