App Store Google Play

Влада шукає тушок вже навіть серед священиків

16.12.2010 08:51

Священий Синод УПЦ Київського Патріархату ухвалив відкрите звернення до Віктора Януковича щодо "окремих тенденцій розвитку державно-церковних відносин в Україні, що викликають занепокоєння, створюють умови для порушення прав віруючих та є причиною посилення міжконфесійної напруги, яка може перетворитися у відкрите протистояння".

"Невідповідним до визначеного законодавством та заявленого владою принципу рівного ставлення до всіх конфесій є той факт, що за останні дев'ять місяців з релігійних діячів відбулися численні зустрічі Глави держави тільки з Патріархом Московським Кирилом, Предстоятелем УПЦ (МП) Митрополитом Володимиром, а також одна зустріч зі Вселенським Патріархом Варфоломієм", - йдеться у документі.

Крім того, Священий Синод УПЦ КП наголошує, що останнім час різко знизився загальний рівень взаємовідносин органів державної влади безпосередньо з Київським Патріархатом. "Значна частина спрямованих до них листів або залишається без відповіді, або відповідь на них є формальною. Є випадки, коли листи від Київського Патріархату навіть відмовляються приймати. В той же час ми бачимо, що Московський Патріархат в Україні перебуває в абсолютно іншому положенні - значна частина його прохань задовольняється. Це, очевидно, порушує визначений законодавством принцип рівності всіх конфесій", - зазначають автори звернення.

Синод УПЦ КП також висловлює занепокоєння спробами внести "принципові зміни" до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", що "може порушити хитке міжконфесійне порозуміння, відновити яке буде дуже складно". "В Україні немає домінуючої конфесії, а три найбільших Церкви в нашій державі - Київський Патріархат, УПЦ (МП) та УГКЦ - історично знаходяться у непростих відносинах. Саме на базі діючого закону шляхом спільних зусиль держави та Церков вдалося погасити гострі конфлікти і силове протистояння, якими були позначені міжконфесійні відносини у першій половині 1990-х років. Проте конфлікти залишаються остаточно нерозв'язаними, а тому будь-яка принципова зміна у законодавстві, зокрема зміна критеріїв реєстрації та набуття статусу юридичної особи, неминуче приведе до відновлення силових конфліктів", - йдеться у листі до президента Віктора Януковича.

Крім того, в листі наводяться приклади проявів негативного ставлення представників влади до Київського Патріархату та їхнього прямого чи опосередкованого втручання у церковні справи:

"Не отримали належної оцінки дії правоохоронних органів, які 27-28 липня 2010 р. чинили перешкоди приїзду віруючих Київського Патріархату на святкування Дня Хрещення Київської Руси. Проведене МВС розслідування та отримана відповідь є формальними, адже в них ніяк не пояснено конкретні випадки перешкоджання правоохоронцями приїзду віруючих до Києва - зокрема з Волинської області, з Одеси, з Харкова, тощо, або причини перешкоджання виїзду віруючих з Києва у Сумську область після завершення святкування.

За наполяганням представників Московського Патріархату було скасовано вже прийняте рішення про надання дозволу звершувати громаді Київського Патріархату богослужіння у Вознесенському соборі м. Переяслав-Хмельницький, хоча ця громада просить про надання можливості служити в цьому храмі вже понад 15 років і такий дозвіл вже було підготовлено і підписано.

З кожним місяцем збільшується кількість повідомлень про те, що представники місцевої влади - на рівні районних адміністрацій і нижче - проводять зустрічі з духовенством Київського Патріархату, під час яких пропонують їм переходити в Московський Патріархат. Зокрема, такі випадки зафіксовані у Донецькій, Луганській, Київській, Вінницькій та інших областях.Спочатку це здавалося місцевою ініціативою, але зростання кількості повідомлень змушує робити висновок про систематичність цих очевидно незаконних акцій та їхнє узгодження на більш високому рівні.

Обурення та занепокоєння викликають події у с. Кам'янка Тельманівського району Донецької області, де бізнесмени А. Корюк і Н. Малтопар за погодженням з єпархією Московського Патріархату та представниками влади організували рейдерську атаку на храм і парафію Вознесіння Господнього УПЦ Київського Патріархату. Подробиці цих подій та їхня оцінка викладені у заяві Прес-центру Київської Патріархії, а також у зверненнях на Ваше ім'я і до різних органів влади керуючого Донецькою єпархією архієпископа Сергія (Горобцова).

Вважаємо, що події у Кам'янці - спроба відшліфувати сценарій, за яким далі мають відбуватися рейдерські атаки на інші парафії Київського Патріархату.

Обурення та занепокоєння викликає розпорядження керівника управління ритуальних послуг м. Києва О. Горового, який на прохання представника керівництва УПЦ (МП) фактично заборонив священикам Київського Патріархату організовувати у підлеглих управлінню підрозділах поховальні відправи. З цього приводу Патріарх Київський і всієї Руси-України направив лист до голови КМДА О. Попова і ми очікуємо на відповідну реакцію.

Наведені факти - лише частина загальної картини, але вони дозволяють зрозуміти ставлення до Київського Патріархату, далеке від реалізації закріпленого законодавством та підтвердженого Вами принципу: всі конфесії для Української держави - рівні та рідні.

Ми з великою тривогою відзначаємо, що подальший розвиток подібних подій на Донбасі чи в інших областях України, де домінує Московський Патріархат, може викликати відповідну реакцію в інших регіонах. Протягом тривалого часу Київський Патріархат стримує радикальні пропозиції політиків та громадськості щодо українських святинь на Заході України, які є зараз в руках Московського Патріархату. Але якщо силові та рейдерські дії щодо парафій Київського Патріархату на Сході України не припиняться - ми не зможемо стримати обурення наших прихильників на Заході. Хто тоді гарантуватиме спокійне існування, наприклад, Почаївської Лаври?

Чи потрібний Україні, нашій державі, народу, Церквам новий виток конфесійного протистояння? Категорично - ні!"

УПЦ КП висловлює готовність до "конструктивного діалогу задля досягнення суспільної стабільності, громадянського миру і порозуміння, злагоди та добробуту".

Я переконаний: той, хто обіцяв почути кожного - не почує.

Раніше про нерівне ставлення влади до різних конфесій вже заявляли в Українській греко-католицькій Церкві. До речі, напередодні Синоду УПЦ КП
Патріарх Філарет мав зустріч із кардиналом Любомиром Гузаром. "У щирій та конструктивній розмові Предстоятелі двох Українських Церков обмінялися думками щодо міжконфесійних відносин, а також подальших перспектив державно-церковного діалогу. Було висловлено обопільне занепокоєння певними тенденціями у цих сферах, зокрема - відсутністю відповіді з боку керівництва держави на пропозиції щодо співпраці як окремих конфесій, так і ВРЦіРО".

Українська правда

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Так вже склалось в українській національній традиції, що практично у кожній родині є певного роду звичай час від часу навідувати померлих родичів, аби утримувати їх могили у належному стані. Це є вияв...
Що таке історія без філософії? Просто набір суперечок академічних істориків. І ті суперечки вже завели в такі тупіки суспільство … що виходити з них потрібно десятиліттями. А з деяких тупіків і...
Максим Мірошниченко

Україна, формула Штайнмайера...

В юності, коли читав як розчленували Першу Чехословацьку республіку, ніяк не міг второпати, як п'ята армія у Європі з доволі нормальним озброєнням та укріпрайонами у гірських, важкодоступних Судетах м...
Почитав тут молодих революціонерів. З кількома навіть поспілкувався особисто по телефону. Суцільний занепад духу. «Всьо пропало! Та що би я та ще раз, та воювать пішов?! Та ні в жисть! В революц...