App Store Google Play

Янукович завершив ліквідацію державної політики національної пам’яті

10.12.2010 10:21
Від учора Інститут нацпам'яті в Україні ліквідований юридично і фактично. Адже «перетворення» Інституту нацпам'яті на науково-дослідну установу - це ліквідація єдиного органу влади, відповідального за формування державної політики національної пам'яті.

Указом Президента № 1085/2010 ліквідовано центральний орган виконавчої влади - Український інститут національної пам'яті, натомість створено однойменну науково-дослідну установу (указ № 1086/2010).

«Влада вкотре відступає від загальноєвропейських принципів організації гуманітарної сфери. Останнім указом Янукович, по суті, завершив ліквідацію державної політики національної пам'яті в Україні», - зазначив історик Володимир В'ятрович.

Руслан Забілий, директор Національного музею «Тюрма на Лонцького», розповів:

«За усталеною європейською практикою Інститути національної пам'яті створювалися в країнах, які пережили окупацію або тоталітарний режим, у вигляді органів влади і зі специфічними функціями: від розсекречення архівів каральних органів, відкриття раніше замовчуваних або спотворюваних пропагандою сторінок історії до формування концепцій підручників з історії, зміни топоніміки і люстрації».

Тому є сенс існування Інституту національної пам'яті лише як державного органу. Від учора Інститут нацпам'яті в Україні ліквідований юридично і фактично.

В Україні це означає, що ліквідовано єдиний орган державної влади, який відповідав за формування політики національної пам'яті.

Відповідно припинено як таку державну політику в цій галузі через ліквідацію спеціальних повноважень Інституту, закріплених Положенням про УІНП та Законом України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні».

«Створення наукової інституції з аналогічною до Інституту нацпам'яті назвою - це знущання над функціями державної політики пам'яті, адже він засадничо не зможе чинити жодного впливу на процеси і проводити державну політику. Якщо ж говорити про новостворену науково-дослідну установу, то вона дублюватиме роботу інститутів Національної академії наук і в такому форматі є зайвою», - додав Володимир В'ятрович.

На цьому фоні заяви пані Герман про «збереження» Інституту національної пам'яті виглядають або непрофесійними, або пустою риторикою для прикриття реальних наслідків, адже діяльність Інституту у новому статусі не передбачає відновлення його колишніх повноважень.

Центр досліджень визвольного руху наголошує, що за керівництва Януковича відбулася системна ліквідація державної політики національної пам'яті. Її етапи:

-          спроби закриття архівів, незаконний тиск на істориків та політичне втручання в академічну дискусію довкола питань Голодомору, політичних репресій та визвольного руху;

-          вилучення зі шкільних підручників історії цілих періодів та історичних постатей;

-          призначення на посаду Голови УІНП комуніста В. Солдатенка, що поряд із очільницею Держкомархівів О. Гінзбург поставило галузь під контроль комуністичної партії;

-          публічне заперечення Януковичем Голодомору як акту геноциду;

-          тиск на журналістів та медіа щодо висвітлення тем української історії;

-          ліквідація Українського інституту національної пам'яті як органу влади.

http://www.cdvr.lviv.ua/

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...