App Store Google Play

Несплата "комуналки" як протест

07.12.2010 08:58

Якщо відкинути усякі форс-мажорні обставини - війну або землетрус, то можна назвати тільки три причини, чому населення якоїсь країни раптом масово припиняє платити за житлово-комунальні послуги.

1. Якщо при збереженні на незмінному рівні доходів громадян в певний момент відбувається несподіване і сильне збільшення тарифів.

Зрозуміло, що в таких умовах людям потрібно терміново переглянути розміри статей своїх витрат, скоротивши, наприклад, видатки на їжу - для бідних країн, або ж у них не вистачить грошей на розрахунки за комунальні послуги.

2. Якщо вартість житлово-комунальних послуг не збільшилася, але у значної частини населення раптово різко падають доходи. У даному випадку людям теж потрібно швидко визначити, на чому вони будуть економити.

Цілком природно, що багато з тих, у кого всі місячні доходи йдуть на поточні потреби, не зможуть частково або повністю оплатити комунальні послуги.

3. Якщо житлово-комунальні послуги надаються державними організаціями, а населення у якийсь момент не злюбило владу. Тоді зупинка платежів може бути своєрідним протестом певної частини громадян.

В Україні різке зростання заборгованості населення з оплати житлово-комунальних послуг сталося у жовтні 2010 року.

Як повідомив Держкомстат, співвітчизники сплатили за минулий місяць на 30,9% менше, ніж їм нарахували. Це без електрики. При цьому за січень-жовтень 2010 року українці недоплатили за "комуналку" лише 1,1% від плану, а у вересні навіть переплатили на 7,4%, розраховуючись за попередніми боргами.

Тобто, у жовтні стався радикальний перелом тенденції.

У результаті, загальна заборгованість населення зросла тільки за жовтень на 9% або на 869 мільйонів гривень до 10 529 мільйонів гривень. Середній термін заборгованості підвищився до 4,4 місяця з 4,1 місяця у вересні.

Цікаво, борги зросли в усіх регіонах країни, крім Одеської області. Найменше з великим відривом заплатили жителі Закарпаття - лише 34,6% від нарахованого. Погані показники на Тернопільщині - 52,3%, Сумщині - 52,8%, Кіровоградщині -55%, Херсонщині - 56,7%, Рівненщині - 57%, Черкащині - 57,3% і Київщині - 58,8%.

Для визначення факторів, які призвели до настільки потужного зростання боргу, слід розглянути ситуацію крізь призму наведеного вище переліку можливих причин.

Як пише Держкомстат, середні нарахування на одного власника особового рахунку у жовтні склали 334,7 гривні. У вересні - 204,5 гривні. Отже, сума платежів збільшилася відразу на 130,2 гривні або на 64%.

Звичайно, деяке збільшення розмірів платежів у жовтні не є для населення чимось незвичним. Саме у цьому місяці починається опалювальний сезон, і тому додаються платежі за опалення. Однак навіть у жовтні кризового 2009 року населення оплатило комунальні послуги значно краще - 82,6% від нарахованих сум. Що ж сталося?

Розгадка проста. У жовтні 2009 року розмір нарахувань - 238,9 гривні - підвищився порівняно з вереснем - 186,5 гривні - лише на 28%. А 64-відсоткове зростання у жовтні 2010 року відбулося внаслідок значного несезонного підвищення тарифів. У багатьох регіонах тарифи були підняті після серпневого подорожчання газу на 50%.

Відтак середні нарахування за житлово-комунальні послуги на одного власника особового рахунку у жовтні 2010 року порівняно з відповідним місяцем 2009 року збільшилися на 40,1%. Все це стало однією з вагомих причин неготовності багатьох українців оплачувати у повному обсязі комунальні послуги.

Крім того, багато співвітчизників не змогли оплатити рахунки через суттєве зменшення їх доходів. За три останні місяці 2010 року інфляція сумарно склала 4,7%. Тимчасом темпи зростання середньої зарплати істотно відставали, а у серпні та жовтні зарплата навіть знижувалася до попереднього місяця.

У підсумку індекс реальної зарплати, тобто з корекцією на інфляцію, зменшився за три місяці на 6,4% - українці за цей короткий термін помітно збідніли.

Таким чином, поєдналися, як мінімум, два з перелічених на початку факторів, що призвело до різкого зростання боргу.

Однак дуже ймовірно і те, що якась частина українців зла на нинішню владу, в тому числі - за швидке зростання цін, до якого уряд безпосередньо причетний.

Держкомстат не наводить відомостей про категорії боржників, але серед них, швидше за все, чимало підприємців, не задоволених новим Податковим кодексом.

До того ж, народ не сліпий! Він бачить, як влада зіграла в піддавки з компанією "РосУкрЕнерго", що обійдеться платникам податків у десятки мільярдів гривень. Або як якась компанія "Лівела" безкарно "нагріла" скарбницю на сотні мільйонів гривень.

Або як віце-прем'єр Клюєв виділив своїй фірмі і фірмі свого соратника близько 400 мільйонів гривень з бюджету. Або як не один мільйон був витрачений на ремонт дороги до особняка Януковича у "Межигір'ї". Також варто згадати про дорогі імпортні вертольоти для президента.

Загалом, сильне зростання заборгованості українців з оплати за комунальні послуги відбулося через всі три згадані причини. А це вказує або на крайню бездарність влади, або на те, що їй глибоко наплювати на потреби народу. Втім, швидше за все, має місце сукупність зазначених моментів.

Зараз владна команда намагається з усіх сил рятувати становище. Наприклад, днями "Київтрансгаз" через борги обмежив газопостачання двох столичних ТЕЦ, незважаючи на морози. Так само можуть зробити і в інших містах України.

Відомо, що одним з пунктів меморандуму між урядом і МВФ є відновлення нарахувань пені за затримки населення з оплати за "комуналку". Також цим документом передбачається подорожчання на 50% газу для населення і теплокомуненерго з 1 квітня 2011 року, а потім - ще через півроку.

Крім того, у грудні та січні очікується підвищення тарифів у тих містах, де цього не сталося восени з огляду на місцеві вибори. Тобто влада буде намагатися вирішувати проблеми винятково за рахунок народу.

Така політика команди Януковича-Азарова помилкова і небезпечна для її авторів. Якщо уряд різко підвищує тарифи, і завдяки урядовим рішенням стрімко росте інфляція, то потрібно не зменшувати, а збільшувати доходи населення - зарплати, пенсії, соціальні допомоги. Тільки так, а не навпаки!

І якщо українська влада негайно не перегляне свою політику, то борги населення будуть лише зростати, як снігова лавина.

Закінчиться все, напевно, тим, що доведений до відчаю народ знову вийде на майдани. Причому це будуть не тільки підприємці, але й бюджетники, пенсіонери і безробітні. Однак рятівного вето у Януковича вже не буде.

Економічна правда

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...