App Store Google Play

Наслідки для влади

01.11.2010 08:39

За результатами аналізу передвиборчого процесу на місцевих виборах 2010 року можна зробити такі висновки:

1. Чинний політичний режим, спираючись на партійну структуру Партії регіонів, використовує місцеві вибори як спосіб усунути на місцях реальну владну альтернативу виконавчій вертикалі президента Януковича - владу органів місцевого самоврядування.

2. Першим вдалим кроком для захоплення влади на місцях можна вважати зміни до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» у частині модернізації виборчої системи. Запровадження виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у місті рад за мажоритарними одномандатними округами за потужної фінансової та медіа-підтримки бізнесу ПР дасть Партії регіонів змогу просунути до місцевих рад значну кількість своїх представників у «помаранчевих» областях, які традиційно голосують за демократичні партії.

3. Наступним кроком до створення «гарантій» ПР у перемозі на місцевих виборах стало внесення змін до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» у частині формування територіальних та дільничних виборчих комісій.

4. Зважаючи на посилення з ініціативи Партії регіонів доцентрових тенденцій в організації влади на місцях можна прогнозувати, що ПР найближчим часом відмовиться від ідеї ухвалення закону про статус міста Севастополя взагалі або в редакції, яка суттєво звузить самоврядні повноваження виборних органів міста Севастополя.

5. Органи місцевого самоврядування, обрані на виборах 2010 року, будуть цілковито підконт­рольні партії влади, оскільки в руках команди Януковича сьогодні зосереджені всі можливі важелі впливу на місцеві ради та сільських, селищних міських голів. У разі найменшої нелояльності ради чи голови громади партія влади через підконтрольну їй більшість у парламенті зможе забезпечити дострокове припинення їхніх повноважень, використовуючи конституційне право Верховної Ради про призначення позачергових виборів до місцевих рад та позачергових виборів голів громад. Ця модель боротьби з неугодними радами свого часу була успішно апробована з легкої руки Юлії Тимошенко.

Ще один потужний механізм упливу на органи місцевого самоврядування, особливо на голів громад, - органи прокуратури. За часів помаранчевої влади він втратив свою актуальність, але дуже активно використовувався за президентства Леоніда Кучми.

Масштабне переслідування кіровоградського, черкаського міських голів, голів інших громад здійснювалося саме прокурорськими руками. Масове порушення кримінальних справ проти кандидатів на посаду голів громад у ході виборчого процесу 2010 року, висунутих не Партією регіонів, а іншими політичними силами, свідчить про повернення фактору прокуратури у впливі на самоврядні інститути.
Таким чином, можна впевнено говорити про реальні загрози ліквідації місцевого самоврядування як самостійного виду публічної влади в державі.

6. Застосування адміністративного ресурсу і створення нерівних умов для суб'єктів виборчого процесу, на жаль, не викликали належної реакції в представників недержавних організацій, які здійснюють моніторинг порушень виборчих прав громадян, а також засобів масової інформації.

7. Можна прогнозувати, що на виборах 2010 року буде якісно змінено склад районних та обласних рад у центральних і частково західних областях України. З політичного погляду це суттєво знизить статус обласних і районних рад.

8. Повсюдна перемога на місцевих виборах Партії регіонів може завдати значних політичних та електоральних збитків цій політичній силі напередодні парламентських виборів.

Прийшовши до влади на місцевому рівні наприкінці осені, Партія регіонів зіткнеться із системними проблемами міст, районів, областей, які вона не здатна буде вирішити. Це насамперед стосується вирішення питань у житлово-комунальній сфері, зокрема ефективної роботи комунальних підприємств, водопостачання тощо.

9. З огляду на це перемога Партії регіонів на місцевих виборах може створити умови для переформатування й організаційного посилення опозиційних сил напередодні парламентських виборів.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ
  

1. Суб'єктам виборчого процесу звернутися до Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, Комітету регіонів Європейських Співтовариств із проханням дати правову оцінку порядку формування органів місцевого самоврядування в Україні у ході виборчого процесу 2010 року.

2. Недержавним організаціям, політичними силам, опозиційним до партії влади, забезпечити здійснення організаційних, методичних заходів зі створення системи громадського моніторингу та громадської експертизи актів органів місцевого самоврядування, обраних 31 жовтня 2010 року, а також виявлення фактів тиску на голів громад, депутатів рад, обраних не від партії влади.

3. Представникам опозиційних фракцій у ВРУ розробити і внести до Верховної Ради законопроекти з вдосконалення виборчої системи на місцевих виборах з метою недопущення застосування аналогічних норм на наступних місцевих виборах.

4. У громадах, де було грубо порушено право на голос членів громади, політичним опозиційним силам ініціювати місцеві референдуми з дострокового припинення повноважень новообраних голів і депутатів.

5. Усім громадянам виявити пильність на виборах, максимально скористатися нормами законодавства: перевірити якість складення реєстру виборців, повідомляти про порушення закону спостерігачам, правоохоронцям, ЗМІ. 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...