App Store Google Play

У Дніпропетровську вшановують пам'ять євреїв - жертв Голокосту

05.10.2010 11:29
Єврейська громада вшановує пам'ять своїх співплеменників, загиблих у роки Другої світової війни. 5 жовтня виповнюється 69 років від початку масових розстрілів євреїв у Дніпропетровську. Наразі дніпропетровські євреї розгорнули активну пошукову роботу, аби заповнити білі плями трагічної сторінки історії народу. У краї виявили ще кілька поховань, досі невідомих загалу.

Свій останній прихисток сотні євреїв Дніпропетровська знайшли у жовтні 1941-го у балці, біля ботанічного саду університету. Щороку активісти єврейської громади міста приходять на це місце, аби вшанувати пам'ять загиблих молитвою. Національна меншина веде активну пошукову роботу, аби віднайти ім'я кожного, хто поліг у цьому яру, а також у десятках інших місць краю.

А втім, скільки їх, євреїв, було розстріляно і замордовано у роки війни на теренах Придніпров'я, не знають досі ні історики, ні самі євреї, каже член правління Дніпропетровської єврейської громади Олег Ростовцев.

«Ми знаємо тільки те, що знаємо. Ми знаємо, що у Дніпропетровську поховано 11 тисяч євреїв, у Павлограді - 3 тисячі... Але ми не знаємо точно навіть про всі місця масових поховань», - зазначив член громади.

Про Дніпропетровську єврейську громаду заговорили в усьому світі, коли кілька років тому відстояла територію старого єврейського цвинтаря в одному з парків від наруги і комерційної забудови. Тепер там громада власним коштом встановила унікальний пам'ятний комплекс. Усі програми з пошуку й впорядкування поховань, каталогізації єврейських кладовищ, увічнення пам'яті загиблих в роки Голокосту та масових репресій діють винятково коштом громади і доброчинників, розповів директор регіонального об'єднання єврейських громад Ігор Романов.

Єврейська молодь Дніпропетровщини та науковці шукають занедбані єврейські поховання у Павлограді, Новомосковську, Кривому Розі, невеликих селах. Нещодавно польова дослідницька група виявила людські останки в районі покинутого єврейського цвинтаря біля Нікополя. Зараз місце поховання - це звичайне поле, засіяне пшеницею. Громада перепоховала своїх співплемінників із дотриманням канонів іудаїзму. Також нещодавно активісти молодіжного крила єврейської громади відшукали напівзабуте єврейське поховання у Павлограді, каже молодіжний лідер Ольга Товкач.

Найближчим часом єврейська громада Дніпропетровська разом із науковцями створить інтерактивну карту місць масових розстрілів євреїв в Україні. Планується, що вона буде у вільному доступі на сайті єврейського дослідницького центру «Ткума».

Єврейська громада Дніпропетровська - одна з найчисельніших національних громад України: вона налічує понад 40 тисяч членів.

"Радіо Свобода"

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...