App Store Google Play

Коли хвіст крутить собакою

26.08.2010 09:59

Ми пам'ятаємо гасла, але не пам'ятаємо воєн.
А знаєте чому? Тому що це - шоу-бізнес!
Фраза Конрада Бріна із фільму
 «Хвіст крутить собакою»

Україна знову опинилася в центрі скандалу міжнародного значення. Причиною тому стала... поява нового сорту помідорів - пірамідального! Одразу після сенсаційного відкриття вітчизняних науковців в Інтернеті з блискавичною швидкістю з'явилась заява узбецьких агрономів. Останні звинувачують представників українських спецслужб у крадіжці експериментального сорту помідорів та незаконному присвоєнні міжнародного патенту на винахід. Нота протесту, підписана вченими Сільськогосподарської Академії Наук Узбекистану (САНУз), була передана нашому повноважному послу в республіці. Зокрема, в поданому документі наголошується, що у випадку відмови визнавати першість винаходу за узбецькими томатознавцями справа буде передана до спеціальної комісії Організації Об'єднаних Націй. В якості компенсації за нанесені збитки узбецькі агрономи вимагають повернути не тільки всі екземпляри пірамідальних помідорів, але і весь запас врожаю українських томатів. Представники вітчизняних відомств від коментарів поки що утримуються. Натомість із достовірних джерел стало відомо, що в Україні оголошено проведення позачергових загальновійськових навчань. На думку експертів, такий крок не є випадковим і має прямий зв'язок із скандалом, який у пресі вже охрестили «томатним». Прогнозувати події на найближчі два місяці поки що не наважується ніхто...

Безглузда провокація? Скандальний піар? Ні, це всього лише чергова інформаційна жуйка, підготовлена для вживання пересічними громадянами. Характеризуючи стан справ у нашому суспільстві, можна підбирати сотні розумних слів і малозрозумілих конструкцій, але найточніше його характеризує давньоримський вислів, перефразований на новий лад: «Видовища замість хліба!» Перевірено: якісно підготовлене шоу дозволяє забути про побутові негаразди на певний проміжок часу. Фахівці стверджують, що дуже якісне шоу взагалі здатне перебивати відчуття голоду. Тільки нудна реклама змушує таки підніматися та заглядати у напівпорожній холодильник.

Отже, тема дня - томатний скандал. «Інформаційна качка» запущена. Що буде далі? Можна сходити поворожити на кавовій гущі, а можна задати питання фаховому політологу. В обох випадках відповідь буде однаковою: інформаційний скандал мусить стати масштабним - інакше його немає сенсу розпочинати. Який інструмент дозволяє максимально сфокусувати увагу на певній проблемі? Звісно ж, тільки вечірнє політичне ток-шоу на одному із високорейтингових телеканалів. Або - якщо тему треба розкрутити дуже швидко - два політичних ток-шоу на різних каналах. Бажано - з різницею у пару днів. Сценарій дуже типовий, варіюються тільки деталі.

Перед нами гарна, стильно оформлена студія. Тут збираються представники різних політичних сил у дорогих італійських костюмах, експерти в ексклюзивних краватках і журналісти у яскравих футболках. Люб'язно привітавши один одного за кулісами, обговоривши пікантні подробиці останньої світської вечірки, вони враз змінюють задоволений вираз своїх облич, тільки-но в студії пролунає фраза ведучого: «Ми у прямому ефірі». Тут починається найбільша і найважливіша театральна постановка, якій позаздрив би сам Шекспір. Загострення пристрастей, справжні емоції, пафосні промови, влучні афоризми... Інколи (і це додає таким шоу особливого шарму) відбуваються невеличкі бійки, люди втрачають свідомість або просто б'ють один одного в обличчя.

Наступного ранку в усіх газетах на першій же сторінці з вірогідністю 99,9% публікуватимуть фотографії останнього інциденту на ток-шоу. Кожна така новина смакується у замовних статтях з таким завзяттям, з яким зазвичай голодний пес обгризає останню кістку.

Паралельно з цим у безмежних просторах Інтернету з'являється масив відео (в тому числі знятого на мобільні телефони гостями телепередачі) всього того дійства. Вже через десять хвилин після цього форуми обростають сотнями коментарів, домислів і різноманітного плану «фахових» висновків. Якби можна було створити психологічний портрет людини за коментарями в Інтернеті, то ми отримали б образ неймовірно злого й амбітного шизофреніка...

Справа зроблена, панове! На вулицях, у громадському транспорті, в магазинах, на робочих місцях буде продовжуватись емоційна дискусія, в якій решта непочутих і невизнаних, але неодмінно талановитих історико-політолого-соціологознавців вставлятимуть гострі слівця там, де їх особистий словниковий запас обмежується дворовими написами.

Знайома картина, чи не так? Цікаво, а в якій частині цієї інформаційної піраміди знаходитесь ви? Подумайте над цим тоді, коли буде трохи вільного часу. В той момент, коли в надрах вашої свідомості промайне думка: «А до чого все це?» або «Що за маячня?», можете стоячи аплодувати самому собі. Ви дуже близькі до розуміння суті!

Англійська ідіома: «To wag the dog» (буквальний переклад - «крутити собакою») - означає спеціальне відволікання уваги від більш важливого питання до менш важливого. В результаті в центрі уваги опиняється дрібна подія, перекриваючи собою значиму. Якщо ви раніше ніколи не замислювались над цим - не біда. Гірше, якщо ви більше ніколи про це не згадаєте. А тепер пропоную вам знайти у власному житті приклади того, як ви самі робили щось подібне. Всі маніпулятивні техніки насправді походять із нашого дитинства, коли ми, будучи зовсім маленькими людьми, вчились по-своєму впливати на світ дорослих.

Можливо, ви пам'ятаєте набридливі «листи щастя»? Щось у стилі: «Розішли це повідомлення ще п'ятьом, і завтра буде в тебе щасливий день»? Сьогодні цим бавляться не тільки підлітки в соціальних мережах. Такі листи в дещо видозміненій формі несвідомо розповсюджує практично кожен із нас: бабуся, яка торгує під деревом насінням, і бізнесмен, який проїжджає поруч на шикарному джипі, однаково є частинками єдиного інформаційного простору. Для того, щоб вони говорили про одне і те ж, варто створити сприятливі умови і кинути інформаційну жуйку.

Вам говорять про неймовірні економічні досягнення? Розповідають про чудові політичні домовленості? Наші відносини з сусідами знову потеплішали? Ще потеплішали? А може, скоро буде жарко? Ми будемо мати власну потужну промисловість? В нас будуть свої літаки? Зробимо другою державною російську? Піднімемо пенсії до захмарних висот? Не будемо вступати до НАТО? Будемо боротися з торгівлею наркотиками в Інтернеті? Таких питань можна поставити безліч. Люди будуть самі знаходити відповіді. В маніпулятивній техніці є такий принцип: дискусією володіє той, хто ставить запитання. Всі питання, які ставляться зверху, не є питаннями за своєю природою. Це спосіб відвернути увагу від більш важливих речей.

Для бабусі, що торгує насінням, однаково недосяжними залишаться і власні літаки, і та захмарна пенсія, яку здобудуть лише ті, хто має власну авіапромисловість. Однак вона цього не знає, а просто продовжує вірити всьому, що пишуть у газетах і говорять по телевізору. Вона, як і мільйони інших наших співгромадян, мимоволі стала одним із інформаційних зомбі, що займають нижню сходинку цієї піраміди.

Однак немає такої ситуації, із якої не буває виходу. І якщо вам знайома з дитинства фраза батьків: «Невже тобі голова потрібна, лише щоб їсти?» - значить не все втрачено. Тому що відповідь завжди варто шукати самостійно. Інформаційна епоха - це час шалених змін та швидкісних перебудов. Адаптуватися в ній зможуть лише ті, хто вміє аналізувати, думати, зрештою, просто вчитись. Без зупинки. Все життя.

Закінчити ці роздуми краще за все фразою із того ж фільму, з якого все розпочалось: «Чому собака крутить хвостом? Тому що вона розумніше хвоста. Якби хвіст був розумніше - він би крутив собакою».

Експедиція ХХІ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...