App Store Google Play

«Рожеві собачки» Партії регіонів

09.07.2010 10:40

Один з художників на усіх своїх картинах домальовував рожеву собачку. Потім художня рада постійно вимагала від нього цю собачку прибрати. Він скандалив, але зрештою погоджувався. Один з колег його запитав - навіщо ти це робиш, навіщо дратуєш комісію? Припини малювати собачку. На що художник відповів: "Тоді вони будуть чіплятися  до дійсно важливого в моїх картинах!" . (Анекдот радянських часів)

В Партії регіонів художників мало, але анекдот про «рожеву собачку» вони мабуть знають. Тому що діють чітко у відповідності з описаним в ньому алгоритмом дій. Простежити його можна на прикладі будь-якої з помітних законодавчих ініціатив «регіоналів» - кодексу законів про працю, податкового чи бюджетного кодексів, закону про судоустрій. Проте напевно найбільше пожвавлення викликав закон про місцеві вибори. Частину з запропонованих ним норм можна назвати дійсно одіозними, вони стали справжніми подразниками для зацікавлених осіб та небайдужої громадськості.

В ньому багато цікавого, наприклад, державним службовцям дозволено брати участь в передвиборній агітації, а також використовувати для неї підлеглих осіб і ресурси за місцем роботи з єдиним зауваженням - не у робочий час (частини 1 та 2 статті 54). В принципі давно пора, хіба ж наші президент, міністри та «губернатори» не люди? Хіба ж вони не можуть відверто зізнатись - кому симпатизують на виборах мерів і порадити за кого голосувати? Та й використання адміністративного ресурсу давно пора поставити в рамки законності, принаймні, щоб держслужбовці не відмовлялися агітувати за «партію влади», говорячи що це - протизаконно. Проте найбільш резонансними поки що є три наступні пункти.

Повна вертикаль влади

Головне враження - на місцевому самоврядуванні можна поставити «жирний хрест». Звісно його ніхто прямо не скасовує. Мери та місцеві ради залишаться. Не буде місцевого самоврядування як права територіальних громад самостійно обирати собі владу, яка є самоврядною, тобто підкоряється, знову ж таки, лише територіальним громадам.

Подібні сумні думки були присутні і після виборів 2006 року, коли депутати до місцевих рад були обрані за пропорційною системою, як наслідок, втратили зв'язок з виборцем і перетворили ради на філіали парламенту і центральних партій. Проте були мери, непартійні і непідконтрольні центральній владі, було сподівання що щось зміниться - або виборча формула, або партійна система країни. Першою відреагувала партійна система. У відповідь на пропорційну систему почали з'являтися ініціативи на місцях і напевно у кожному місті загальнонаціональні партії почали відчувати конкуренцію за прихильність городян зі сторони місцевих громадських організацій. Згодом запропонували і зміну виборчої формули, якраз в новому законі про місцеві вибори. Проте ефект від впровадження змішаної системи повністю нівелюється тим, що тепер участь у виборах будуть брати тільки представники партій. Більше того, нівелюється сама сутність місцевого самоврядування, адже тепер не тільки депутати, але й мери будуть «від партій». Очевидно партійної вертикалі яка закінчується «губернаторами», Партії регіонів недостатньо, тому вона і мерів намагається перетворити на партійних бюрократів середнього калібру. Тож тепер не буде висуванців від мешканців міста, від громадських організацій. Якщо, припустимо, ви хочете стати депутатом районної в місті ради по мажоритарному виборчого округу в якому проживаєте все життя, в якому усі декілька тисяч виборців вас знають і вам довіряють, то ви мусите йти до місцевого осередку партії і просити в них дозволу балотуватися, просити щоб вони вас висунули. Вони ж можуть вчинити так, як їм заманеться.

Консервація еліт

Ще одним підсумком, який випливає з норм законопроекту, має бути консервація наших місцевих еліт. Цьому сприяє, в першу чергу, норма про обов'язковий річний термін реєстрації політичної сили на місцевому рівні. Вона блокує можливість участі у виборах нових політичних проектів. Чому рік, а не два чи десять? Тому що й року достатньо, аби прибрати таких конкурентів як «Сильна Україна» , «Фронт змін» та інших.

Свою роль може зіграти і впровадження застави для кандидатів. Хоча назвати це заставою важко. Застава потрібна для того, щоб не допустити до участі у виборах кандидатів які не користуються підтримкою, відповідно усім хто певний рівень покаже - вона повертається. Отже застава має повертатись, але в нашому випадку її повернуть тільки переможцю. Тому це швидше майновий ценз для учасників виборів. Хочете балотуватись до дніпропетровської міської ради за списком партії - 7000 гривень, по мажоритарному округу - 1 400 гривень, на посаду міського голови - 7 000 гривень.

Також консервацію еліт мають забезпечити можливість балотуватися і за списком і в мажоритарному окрузі, та можливість скасування реєстрації кандидата у депутати, якщо він після отримання попередження ще раз порушив закон (пункт 7, частини 1, статті 46 проекту закону). Згідно з першою можна найбільш «авторитетних» кандидатів намагатися завести до рад і через списки і через округи - щоб мали якусь гарантію. Згідно з другою - можна знімати невгодних «владним» партіям кандидатів за подвійне, будь-яке несуттєве порушення законодавства. Детально процедура - як порушив, що порушив - не виписана, що, як завжди, створює можливість для зловживань та махінацій. Проте ще більше таких можливостей створює структура та умови роботи виборчих комісій.

Фальсифікаціям - так!

Норми які викликали таке обурення при проведенні минулих президентських виборів - можливість комісій вносити виборців до списків голосування в день виборів своїм рішенням, голосування на дому, право приймати рішення в день голосування за умови відсутності кворуму - перекочували і в цей законопроект, проте тепер вже не викликають такого спротиву. До них додалися інші цікаві норми. Наприклад формування усіх комісій лише парламентськими партіями, відсутність принципу пропорційного представлення політичних сил у керівництві територіальних комісій в цілому по Україні, на відміну від законів, що регулюють проведення парламентських та президентських виборів. Тобто тепер цілком законно усіма тервиборчкомами можуть керувати представники однієї, «правильної» партії.

Цікаво також те, що підприємства, які будуть друкувати виборчі бюлетені, визначаються територіальними виборчими комісіями, тому можна обрати підприємства де систем контролю за процесом виготовлення бюлетенів просто немає. Контролювати друк та знищенням відповідних друкарських форм мають три члени виборчої комісії, які належать до різних політичних сил. Ними можуть бути, наприклад, представники нинішньої парламентської більшості. До того ж в бюлетенях не передбачена типографська нумерація виборчих дільниць, такі дані будуть вноситися вручну. Незрозумілими є ступені захисту бюлетенів, які будуть встановлюватися Центральною виборчою комісією. Все це створює умови для дуже вільного другу та використання бюлетенів.

«Розові» собачки

Чи збережеться цей законопроект у тому вигляді, в якому він був прийнятий у першому читанні? Тепер вже зрозуміло, що навряд. Що ж саме, яка з новацій потрапить до категорії «розових собачок» і буде віддана на поталу художній раді? Судячи з останніх заяв, скасовані можуть бути найбільш одіозні норми, які забороняють самовисування мерів та депутатів в мажоритарних округах. Контролю над мерами і «мажоритарниками» можна досягти і за умови їх «безпартійного» балотування. Партійні фракції все рівно будуть центрами їх консолідації і будуть відігравати провідну роль в місцевих радах. Заборону на участь блоків в виборах залишать - і мери будуть позбавлені можливості створювати свої, «персональні», «лідерські» проекти для участі в місцевих виборах, і знову будуть позбавлені підтримки в радах, що вестиме до їх підконтрольності партійно-депутатській більшості.

Можуть скасувати, з тактичних міркувань, і норму про обов'язковий річний термін реєстрації політичної сили на місцевому рівні. Вона вигідна «регіоналам» оскільки усуває «Сильну Україну» з числа їх опонентів на Сході України, проте вона водночас підсилює позиції БЮТ, яка втратить сильних конкурентів - Яценюка й Гриценка, на Заході й у Центрі. До того ж не зрозуміло, до кого відійдуть потенційні виборці «Сильної України», а з нею як з опонентом можна боротись. Тобто «регіоналам» буде необхідно визначитися - що для них прийнятніше і корисніше.

Надавши котрійсь з одіозних новацій статусу «рожевої собачки», «регіонали» дадуть можливість збуреній громадськості «випустити пар», опозиції - показати свою значимість, крім того, покажуть свою демократичність і готовність реагувати на зауваження опозиції, а потім - приймуть свій законопроект, залишивши решту одіозних новацій.

Віктор ПАЩЕНКО

Теги: вибори

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Припустимо, що 23 лютого 1918 року дійсно була створена Червона Армія, яка вдало громила німців та героїчно зупинила наступ на Петроград. Окей.Тоді, відштовхуючись від позиції радянського міфу, всім н...
1. Ініціатива із певним лобістським ресурсом, не широкою, але чітко вибудуваною промо-кампанією, без адміністративного ресурсу може отримати результат на найвищому рівні.2. Прихильників Січеславської...
Якщо Україна усьому світу щодня доводить про те, що росія агресор, росія окупувала Крим, а на Сході України війна з росією! То як можна відправити на Євробачння тих, хто їздить на гастролі розважати р...
Сьогодні в усьому світі відзначають День рідної мови. В Україні це питання є особливо актуальним, адже сотні років на наших землях викорінювали все українське.Кажуть, що до початку «братніх&raqu...