App Store Google Play

Поляки навчають дніпропетровців не давати хабарі

09.07.2010 11:07

Як розв'язати проблему невеликої громади без хабарів та бюрократичної тяганини у чиновницьких кабінетах? Представники громадських організацій Польщі почали навчати пересічних українців креативним підходам у роботі з владою. На Дніпропетровщині - в містах і сільських районах - за їхньої участі відкривають так звані «Центри позитивних змін», там гуртують найбільш активних людей. Проект неполітичний, він вже має перші успіхи.

В Україні таких людей називають ентузіастами або небайдужими, у Польщі - «громадськими аніматорами». Ініціатори проекту - експерти громадського об'єднання «Центр активності локальної» з Варшави - пояснюють: у кожній громаді невеликого містечка чи села обов'язково знайдуться дієві люди, які переймаються місцевими проблемами. Такі люди можуть змусити владу зробити корисне: провести воду, відкрити клуб чи обладнати пандуси. Як домогтися цього без сварок, бюрократії та хабарів? - цьому поляки навчають на тренінгах.

Партнер проекту у Дніпропетровську, керівник Центру підтримки громадських ініціатив «Тамариск» Тетяна Барашкова впевнена: польський досвід дуже цінний.

«Дуже позитивний досвід наших сусідів, Польщі, може бути застосований в Україні. Ми так звикли жалітися, що в нас багато проблем, і чекаємо, що хтось прийде і розв'яже їх. Лише тоді, коли громадяни починають самі брати участь у цьому, можливі зміни, - це показує досвід Польщі», - каже Тетяна Барашкова.

Достукалась до влади, знявши фільм

Громадська ентузіастка з містечка Апостолового Надія Чепурко вже побувала на заняттях, влаштованих поляками в Україні, і відвідала Польщу, щоб ознайомитись із досвідом. Тепер на її рахунку кілька невеликих проблем міста, розв'язаних без хабарів. Жодна з установ Апостолового не мала пандусів для інвалідів-візочників - і пані Чепурко почала діяти. Власними силами вона облаштувала пандус до бібліотеки, а потім ще й зняла відеофільм про один день життя інваліда і показала його голові райдержадміністрації. Результат не забарився.

«Після цього проекту голова райдержадміністрації наказав своїм підлеглим, щоб пандус біля адміністрації був за два тижні. Тепер у нас жодна нова будівля без пандусу в експлуатацію не здається», - ділиться своїм першим досвідом громадська активістка Надія Чепурко.

«Щоб не давати хабарів, треба мати сміливість»

У Польщі громадські активісти розв'язують ще більше масштабні проблеми містечок і сіл. Експерт варшавського «Центру активності локальної» Яцек Гральчик розповідає, що лави «громадських аніматорів» у Польщі налічують тисячі людей. Небайдужі поляки знаходять способи вмовити владу та інвесторів поповнювати бібліотеки, споруджувати будинки культури, турбуватись про знедолених.

«У Польщі є популярна пісенька зі словами «Щоб танцювати танго, треба двоє». Так само і з хабарями: потрібен той, хто бере, і той, хто дає. Щоб не дати хабарів, треба бути сміливим і свідомим. Ми вчимо людей не давати хабарів, ми працюємо, аби польське суспільство було демократичним, і в Україні реалізуємо фрагменти цієї стратегії», - каже експерт із Польщі Яцек Гральчик.

Проект навчання дніпропетровських активістів поляками фінансує Національний фонд демократії зі США. У подальшому найактивнішим людям обіцяють міні-гранти на добрі справи.

Юлія РАЦИБАРСЬКА, Радіо Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Сьогодні в усьому світі відзначають День рідної мови. В Україні це питання є особливо актуальним, адже сотні років на наших землях викорінювали все українське.Кажуть, що до початку «братніх&raqu...
Перша стадія «Заперечення».Людина, яка все життя прожила в парадигмі радянської «Дніпропетровщини» природно відмовляється сприймати будь-які зміни в назві області. На цій стаді...
Хочу дати кілька ненав'язливих порад водіям, які десь щось почули про дію знаку "зелена стрілка" (мал.1) на регульованих перехрестях, але до кінця в темі не розібралися.Перед тим як під'їхати до автів...
Юрій Фоменко

Починати треба з себе

Що ми хочемо:- коли люди з українськими прізвищами переконують що їм усе українське - чуждо. (((- коли журналіст просить по буквам продиктувати ім'я Андрея Шептицького. (((- коли шанувальники СРСР про...