App Store Google Play

Податковий кодекс – одна назва, дві політики

29.06.2010 21:33

15 червня обговорювали кодекс, основним автором якого виступає Микола Катеринчук з групою депутатів від фракції "Наша Україна - Народна самооборона" та БЮТ.

Цей документ був в роботі з 2005-го року, пройшов більше 50 громадських обговорень по всій території України, опрацьовано тисячі пропозицій від підприємців.

Враховано переважну більшість зауважень від Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Верховного Суду тощо.

Необхідність прийняття такого кодексу вже давно визнана часом. На сьогодні в Україні існує безліч законодавчих актів, що регулюють сферу оподаткування - складних, обтяжливих, багато яких залишилось іще з часів радянської влади.

До реформування податкової системи підступалися давно, але так нічого і не відбулося, створити стимули для виробництва не вдалося.

Ціль прийняття кодексу - замінити каральні радянські системи підходу до оподаткування на стимулюючі європейські, які зазначені в Хартії про податкові відносини, спростити їх викладення, адаптувати фіскальне законодавство України до принципів директив Європейського Союзу, угод Світової організації торгівлі та положень Митного кодексу Євросоюзу.

Податковий кодекс повинен підтримати малий та середній бізнес, який у нас займає дуже незначну долю в загальній економіці країни(за різними даними від 8-ми до 20-ти процентів), запровадити кращий європейський досвід адміністрування податків, збільшити зайнятість українських людей.

Проект Податкового кодексу №2215, який розглядався 15-го червня, передбачає:

розмежування політичних та адміністративних аспектів податкової політики;

забезпечення автономності і незалежності податкової системи та максимальної «нейтральності» її щодо економіки;

збільшення конкурентоздатності економіки та сприяння залученню іноземних інвестицій,

і, найголовніше, - ефективну боротьбу з корупцією.

Законопроектом пропонувалося запровадити замість чинного податку на додану вартість новий податок - податок на додану вартість односторонньої дії та новий порядок його справляння.

Зокрема, передбачалося зниження основної ставки податку з 20 до 15%. Суть нового порядку справляння податку полягає у безпосередньому стягненні ПДВ при продажу кінцевим споживачам товарів, робіт, послуг платниками цього податку.

Крім того, пропонувалося дозволити платникам податку протягом звітного (податкового) року віднести до валових витрат будь-які витрати, пов'язані з поліпшенням основних фондів, у сумі, що не перевищує 25 відсотків сукупної балансової вартості груп основних фондів на початок звітного (податкового) року. Згідно з чинним Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» така норма становить 10 відсотків.

Також передбачалося зменшити ставку оподаткування податком на прибуток з 25 до 20 відсотків. Згідно з проектом податок на нерухоме майно мають сплачувати особи-власники будівель, споруд. Цей податок диференційовано - не оподатковується будівлі 200 кв м та садові будинки до 80 кв м.

Крім цього, проектом пропонувалося звільнити від оподаткування інвестиції до основних фондів підприємств, відмінити податкові накладні, податкові кредити і відшкодування ПДВ.

Саме така основна політика, мета, стратегія закладені в проекті Податкового кодексу від опозиції. Але цей законопроект був відхилений і 17 червня прийнято за основу проект Податкового кодексу України, підготовлений урядом Азарова в «пожежному порядку» - без врахування думки громадськості та досвіду успішних країн в оподаткуванні.

До речі, проект був включений до порядку денного з порушенням закону про Регламент.

Відповідно до статті 107 пункту 2 Регламенту Верховної Ради, яка називається „Визнання законопроектів відхиленими" зазначається, що відхилений Верховною Радою законопроект або законопроект, що повторює його за суттю, не може бути внесений на поточній та наступних за нею позачергових сесіях Верховної Ради.

Оскільки 15.06.2010 Верховна Рада відхилила проект Податкового кодексу народного депутата Катеринчука, жодних законодавчих підстав голосувати за включення нового проекту, парламент не мав права.

Відповідно до 100 статті Регламенту після включення законопроекту має пройти мінімум 14 днів для того, щоби інші суб'єкти законодавчої ініціативи мали подати альтернативні законопроекти. Однак документ було прийнято на другий день після внесення - подали 15.06.2010, прийняли 17.06.2010.

Крім того, розгляд проекту урядом відбувався без попереднього обговорення, що є порушенням ст.6 та 9 Закону «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» вiд 11.09.2003 № 1160-IV.

Якщо подібні державні документи в інших країнах готуються та розглядаються роками, наприклад, Росія тільки обговорювала та приймала окремими главами три роки, Казахстан - чотири роки - це вже після написання. В нашій країні податковий кодекс готувався дуже швидко, подейкують навіть, що до розгляду його не бачив жоден з міністрів, крім міністра фінансів.

Народний депутат Сергій Терьохін, голова Комітету з питань оподаткування та митної політики в своєму виступі заявив, що заступник міністра фінансів за 10 хвилин перед розглядом у Верховній Раді сказала: „А в мене вже є новий Податковий кодекс, я можу вам його передати і краще його швидко прийняти за 2 дні". Документ обсягом майже 800 сторінок!

Можливо, що такою швидкістю можна пояснити той абсурд, ворожнечу до свого народу, який закладений в урядовому проекті Податкового кодексу і який був проголосований коаліцією в першому читанні.

Що нас, опозиціонерів, небайдужих до своєї країни, людей, які об'єдналися в Комітет захисту України, найбільше не влаштовує в цьому документі?

На президентських на виборах чимало підприємців підтримали кандидата в Президенти Януковича, повіривши обіцяним податковим канікулам, кредитній підтримці, зменшенню податкового навантаження і таке інше.

Вже на посаді Президента Янукович задекларував свою підтримку малому і середньому бізнесу, бажання здійснити економічні реформи і підняти реальний сектор економіки, свою турботу про інвестора.

Що ж відбувається насправді?

«Україні загрожує повна руйнація легального бізнесу» - таку оцінку новому проекту Податкового кодексу дав президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко.

«...Істотного стимулювання підприємницької діяльності і залучення інвестиції цей кодекс не передбачає» - заявив голова Всеукраїнської спілки учених-економістів Олександр Кендюхов.

В урядовому кодексі в результаті нововведень фактично знищується фіксований податок, а податкове навантаження підвищується майже на 40 відсотків.

Забороняється використання спрощеної системи оподаткування малому бізнесу, який займається наданням послуг з права, бухгалтерського обліку, реклами, здійснює оптову торгівлю чи зовнішньоекономічну діяльність, для виживання здає в оренду власну нерухомість (стаття 2 розділу 14). При цьому основним аргументом заборони є необхідність забезпечення надходжень до бюджету та ліквідація тіньових схем.

Уряд заявляє про скорочення кількості податків. Які ж з них скасували? Скасували такі збори: за участь та виграш у бігах на іподромі, гербовий, за проведення гастрольних заходів, з власників собак, за видачу ордеру за квартиру, готельний, збір за право проведення кіно і телезйомок... Ці податки практично не стягувалися та не приносили доходів у бюджети.

Натомість вводяться:

Екологічний податок (замість збору за забруднення навколишнього середовища, який сьогодні менший у 9 разів);

Туристичний збір;

Ринковий збір замінили на ринковий податок, який буде більш як вдвічі більший, ніж той, що маємо зараз;

Податок на нерухомість суб'єктів підприємництва та оподаткування балансової вартості майна.

Податок на комерційну нерухомість передбачає оподаткування балансової вартості майна - 0,5% на рік від балансової вартості. Таким чином, буде значно знижено зацікавленість бізнесу у розвитку виробництва, адже його змушені будуть платити підприємства, які здійснили переобладнання, інвестували у виробництво, або придбали підприємства за комерційною вартістю. Ті ж підприємства, які були приватизовані і які не розвивались, не створювали робочих місць, платити цей податок не будуть.

Транспортний збір буде збільшено вдвічі (ст. 5 розділу 7);

Буде підвищено акцизи на натуральні вина та виноградні спирти (ст. 5 розділу 6).

Податковий тиск також посилюється наступними «новаціями»:

- Повністю за межі Податкового кодексу виноситься питання соціальних податків - а це збільшення навантаження вдвічі-втричі.

- Щорічна індексація на рівень інфляції застосовуватиметься до ставок збору за спеціальне використання лісових ресурсів, води, радіочастотного ресурсу, податку з власників транспортних засобів.

- Сільгоспугіддя, надані для ведення товарного сільгоспвиробництва, у разі, коли таке виробництво не здійснюється понад три роки, запропоновано оподаткувати із застосуванням підвищуючого коефіцієнта.

Подивимося, хто ті "люди", для яких будує Україну уряд Азарова. Наприклад, ось як "зажирують" пересічні громадяни. Зменшується соціальна пільга для багатодітних родин (від 3 дітей) - зі 100 до 50% мінімальної зарплати, які не підпадають під оподаткування (на кожну дитину). Враховуючи нинішній розмір мінімальної зарплати, родині, яка має 3 дітей, доведеться сплачувати додатково 189 грн. податку щомісяця.

За ставкою 5% оподатковуватимуться доходи фізичних осіб, що отримані у вигляді відсотків з іменних ощадних сертифікатів, у вигляді відсотків із вкладів членів кредитних союзів, у вигляді інвестиційного доходу, що виплачується компанією із управління активами. За такою самою ставкою (5%) Кабмін пропонує оподатковувати доходи фізичних осіб, які отримані у вигляді доходу з іпотечних сертифікатів, із сертифікатів фондів операцій з нерухомістю, а також доходи, виплачувані фондами фінансування будівництва, і доходи учасників фондів банківського управління.

Для низки випадків встановлюється подвійна ставка податку на доходи фізичних осіб. Передбачається, аби така ставка поширювалася на доходи, нараховані як виграш або приз (окрім державної грошової лотереї) на користь резидентів або нерезидентів. За подвійною ставкою у разі прийняття проекту кодексу повинні будуть сплачувати податки і фізичні особи-нерезиденти (з усіх отримуваних ними доходів).

Весь цей прес можна було б не застосовувати для наповнення скарбниці, аби Янукович і його уряд виконували обіцяне. У проекті не врахована ідея запровадження податку на нерухомість. 9 червня 2010 уряд схвалив проект Податкового кодексу, в якому містилася норма про введення податку на нерухомість. Згідно з документом оподаткуванню підлягала площа об'єкта (квартири, будинку), що перевищує 300 кв м. Для фізичних осіб була встановлена ставка - 2% від розміру мінімальної заробітної плати (близько 20 грн.), які множилися на метраж.

Проте при реєстрації проекту Податкового кодексу в парламенті ця норма з документа повністю зникла.

Також відсутня норма про звільнення від ПДВ операцій з будівництва житлових об'єктів. 10.06.2010 р. було повідомлено, що Кабінет міністрів України підтримав ініціативу Мінрегіонбуду про звільнення від ПДВ будівельних робіт при спорудженні житла. За словами Володимира Яцуби, такий крок Уряду дозволить здешевити вартість житла до 8%.

Азаров та його правники не дотримали обіцянки зниження ПДВ до 17% з 2011 року. У новій версії кодексу залишаються незмінними максимальні ставки ПДВ і податку на прибуток як в 2011 році, так і після 2015 року. Заявлений раніше щорічне зниження ставки ПДВ до 17%, буде діяти лише протягом трьох років - з 2012 по 2014 рік, а потім ставка знову буде становити 20%.

У намаганні якомога більше здерти, урядовці забули, як обіцяли «зниження податку на прибуток до 19% з 2011 року, з наступним щорічним зниженням на 1% до 16%». У новій версії кодексу залишаються незмінними максимальні ставки податку на прибуток як у 2011 році, так і після 2015 року. Лише з 2012 року упродовж трьох років очікується щорічне зниження базової ставки податку на прибуток до 17%, яку потім підвищать до 20%. При цьому з урахуванням максимальних додаткових ставок місцевих органів влади її загальний розмір може скласти 25%.

Натомість в Кодексі закріплюється можливість встановлювати в різних населених пунктах України додаткові ставки податку на прибуток.

Згідно зі статті 20 розділу III проекту, Верховна рада Автономної республіки Крим, обласні ради, а також міськради Києва і Севастополя зможуть встановлювати понад базову (17-20%) додаткову ставку 2%, а райради і ради міст обласного значення - до 3%.

Обіцяні Януковичем податкові канікули для малого бізнесу розповсюджуються лише на дуже вузький перелік осіб, які «надають побутові послуги». Причому сам перелік послуг затверджується щорічно Кабміном. Максимум річного обороту для таких підприємців складає всього 300 тис. грн. А для юридичних осіб - взагалі 100 тис. грн. на рік. Це близько 8333 грн. обороту (не прибутку) на місяць, що занадто мало навіть для малого бізнесу. Тобто реально можливість податкових канікул прописана так, що ними скористатися буде доволі важко.

Єдині, хто отримає преференції із прийняттям кодексу - це великі бізнес-утворення.

Повертаються вільні економічні зони, щоправда, під назвою територій пріоритетного розвитку. Нічого там про розвиток немає, передбачається можливість пільг для окремих підприємств. Правильно їх називати «вільні економічні діри». Як приклад, пільги від влади отримали постачальники матеріалів під Євро-2012, серед яких - виключно великі підприємства.

Передбачається повернення на наші вулиці ігрових автоматів, які ліквідовані зусиллями уряду Тимошенко, при чому збір за ігровий автомат становитиме близько 420 гривень на місяць, а за точку торгівлі - 360 гривень, тобто практично однаково. Гральний бізнес і в Україні, і у світі належить великому бізнесу. Не будуть сплачувати податок на прибуток власники чотирьох- та п'ятизіркових готелів...

Більшість «нововведень» уряду для малого бізнесу спрямовані на збільшення залежності бізнесу від контролюючих, в тому числі податкових, органів. В разі прийняття урядового проекту Податкового кодексу, підприємці будуть змушені більшість свого часу займатись обліком, звітністю та забезпеченням роботи контролюючих органів. Часу на підприємницьку діяльність у них вже не буде. Підприємці прирівнюються до злодіїв, які якимось чином, але наперед винні. Деякі міри не витримують критики:

- пропонується, фактично, функції органу дізнання віддати податковій інспекції;

- з'явилося поняття "опитування". Це означає, що податкова може прийти й опитати будь-якого працівника на підприємстві ( стаття 47 розділу 2);

- встановлюється принцип презумпції вини - тепер підприємець муситиме доводити, що не порушував закон, а не податківець буде доводити протилежне;

- право огляду (фактично - обшуку) приватного житла поза рамками передбачених чинним законодавством процесуальних дій.

У проекті Податкового кодексу влада отримує нові можливості примусового вилучення коштів у платників податків через зміни правил адміністрування (стягнення) податків:

- скасовується норма щодо узгодження податкових зобов'язань (з платником податків),

- вводиться безакцептне (без згоди власника) списання коштів з рахунку (дана норма існувала в часи Азарова - міністра фінансів при Кучмі і була скасована у 2003 році за рішенням Верховної Ради);

- право позасудового арешту рахунків.

Стаття 52 розділу 2 передбачає легалізацію непрямих методів розрахунку податкових зобов'язань юридичних та фізичних осіб (методика застосування затверджується окремою постановою уряду, може дати змогу стягувати нібито «недоплачені» податки без рішення суду).

22 статті у проекті Кодексу присвячені відповідальності платників податків і всього одна - відповідальності держави.

Уряд пропонує збільшити строк перевірки з 20 днів до одного місяця. Уряд пропонує, щоб податковий орган мав право на проведення позачергової перевірки без попереднього попередження платника у випадках, передбачених законодавством. Раніше, нагадаю, податкова мала перевіряти підприємство за 10 днів.

Набуття чинності незрозумілого для бізнесу Податкового кодексу надасть уряду можливість наповнити держбюджет за рахунок штрафних санкцій.

У Кодексі не виписані норми, які б захищали бізнес від невиправданих втрат часу на перевірки і дозволяли б отримувати від фіскальних органів інформацію про сплату та нарахування податків: акти звірок, частки бюджетного відшкодування, повідомлення про виключення з платників ПДВ.

На захист інтересів українського суспільства та на підтримку малого та середнього бізнесу, Опозиційний уряд разом з Комітетом захисту підприємництва підготував пропозиції до проекту Податкового кодексу. Запрошуємо до обговорення усіх небайдужих.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Часом мені здається, що в нас все нормально. Працюють крамниці, кінотеатри крутять фільми від Marvel, по телебаченню показують комедійні шоу і все це видається таким буденним, таким спокійним, наче ні...
Не вміє з народом влада наша говорити. От як розучилась це за царя, так і не навчилась. Того, що дуже вумні, а потім дивуються; як же ж так сталося, що то революція яка, то на виборах прокотять... А в...
Максим Мірошниченко

Чому історія нічому не вчить

В ранній юності мене дуже дивували тонни книг і документальних фільмів про Распутіна. Тепер, коли я бачу шествіє якутського шамана по Сибіру, все стає на свої місця. Ти просто звичайний, наївний і чис...
Юрій Фоменко

Щеплення кавунам

Вересень 76-го. Пійманий на колгоспному баштані старшокласник, домовився з моїм товаришем, що той помститься сторожеві. Помста була організована без затримки!На ранок ми з ветеринарними шприцами зроби...