App Store Google Play

Вікові дерева нашого Краю

14.06.2010 14:35

 Дерево прийшло до світла ночі, 

дерево зросло до вітру, 

дерево зорю ловило... 

Дерево ставало небом

І.Сокульський

Неповторним і унікальним є кожне  вікове дерево. Дерева-старожили прив'язують людину до своєї культури, традицій, історії . Вони викликають патріотизм та натхнення, цікавість до РІДНОГО КРАЮ.

Наші пращури мали священні гаї, що заміняли їм храми. Навколишня природа  для них була  живою. Вони говорили з нею і вірили, що дерева і трави говорять між собою та з усім  живим . Предметами особливого шанування були  ліси. Взагалі, в уяві пращурів дерево відігравало величезну роль при створенні світу, а образ дерева життя займав значиме місце в системі шанування природи.  Дерево життя - це уособлення космогонічних і часових уявлень: його коріння йшло в глибини землі, в царство померлих пращурів, стовбур символізував покоління живих, а листя і крона - житло богів.

Дерева-старожили - живі чудеса світу, що вражають своєю впевненістю і величчю. Вони - свідки минулих століть, живі свідки життя поколінь людей. Нерідко старезне дерево хитало  кроною за свій вік  у різних державах. Історія  дерев не менш цікава і повчальна, ніж біографії людей. Вони пов'язують минуле з майбутнім через теперішнє.  Більшість вікових дерев пов'язані з поколіннями людей, особистостями, подіями, спогадами, народними переказами та легендами.  Крім того, кожне старе дерево - це своєрідний  багатоповерховий будинок  для різних видів тварин - від комах до птахів і інших жителів лісуДерево - є жива істота, що дихає поряд з нами одним повітрям, яке воно збагачує киснем. 

Коли рубають старе дерево, в цьому є трагічне, адже воно стає всього лише деревиною. Такі дерева гинуть від багатьох причин. І найчастіше не від природньої смерті, а від байдужості і невігластва.  Люди підпалюють дупла  та сухостій трави навколо них, багато унікальних дерев-патріархів знищується під час будівництва. І велике питання, що несе культуру -відеосалон чи трьохсотрічна груша. Найстаріші дерева України - це коріння нації.

В нашому краї є великі унікальні лісові масиви в басейнах річок Самари  і Орілі, гаї та переліски по Дніпровським берегам і понад малими річками. Ростуть десятки й сотні старих дерев, багатьом з них понад 300 років! Дерева-Мамаї , безмовні кобзарі Рідного Краю,  котрі несуть історію з часів Запорізької Січі та Козацької держави. 

ТМ "Доступне житло ", Дніпропетровське обласне  управління лісового та мисливського господарства, громадська організація "ГРАД"  з метою збору інформації і збереження дерев-старожилів започатковує громадську акцію : "Вікові дерева нашого краю".

Постійним координатором цієї акції є кандидат біологічних наук, доцент кафедри фізичної та економічної географії Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара Манюк Вадим Володимирович. Всі бажаючі можуть прийняти в ній участь, надаючи на поштову скриньку  dikun@ua.fm   інформацію.

Щоб надати інформацію, Ви повинні підготувати такі матеріали:

 1. фото дерева ( електронний формат);
 2. план місцевості, де росте дерево;
 3. обмір дерева (на відстані 1,3 м від землі обхват стовбура, а також приблизну висоту ) ;
 4. Підтвердження приблизного віку дерева місцевим лісничим (контактний телефон в управлінні лісового та мисливського господарства області - 056 726 -71-75); 
 • по можливості - перекази, легенди, історії, що пов'язані з деревом;
 • інформацію про можливість взяття під охорону цих дерев місцевими органами влади, організаціями, підприємствами,  учбовими закладами тощо.
 • Результатом цієї роботи повинен стати збір інформації, складання каталогу найстаріших дерев нашого краю та взяття їх під охорону.

  Споглядання  старожилів-дерев дає відчути єднання з природою і часом. Охорона та  бережливе ставлення до них є джерелом любові і поваги до рідної землі, почуттям патріотизму і милосердя до живого.

  Запрошуємо усіх небайдужих до збереження вікових дерев  до спільної праці.

  НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

  Загрузка...

  НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

  ‡агрузка...


  останні новини

  Так вже склалось в українській національній традиції, що практично у кожній родині є певного роду звичай час від часу навідувати померлих родичів, аби утримувати їх могили у належному стані. Це є вияв...
  Що таке історія без філософії? Просто набір суперечок академічних істориків. І ті суперечки вже завели в такі тупіки суспільство … що виходити з них потрібно десятиліттями. А з деяких тупіків і...
  Максим Мірошниченко

  Україна, формула Штайнмайера...

  В юності, коли читав як розчленували Першу Чехословацьку республіку, ніяк не міг второпати, як п'ята армія у Європі з доволі нормальним озброєнням та укріпрайонами у гірських, важкодоступних Судетах м...
  Почитав тут молодих революціонерів. З кількома навіть поспілкувався особисто по телефону. Суцільний занепад духу. «Всьо пропало! Та що би я та ще раз, та воювать пішов?! Та ні в жисть! В революц...