App Store Google Play

Олександр Рябека: громадяни повинні мати і моральний, і правовий захист

14.06.2010 08:36

Нещодавно у Дніпропетровську був сформований і розпочав свою роботу регіональний Комітет Захисту України (КЗУ). Очолив Комітет  народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Олександр Рябека.

На загальнодержавному рівні Комітет Захисту України був створений на початку травня. У  будинку Спілки письменників України в Києві був підписаний установчий акт про створення КЗУ. Серед підписантів - кілька парламентських і позапарламентських партій.

Дніпроград зустрівся з головою КЗУ на Дніпропетровщині аби з'ясувати цілі та засади новоутвореної структури.

- Олександре Григоровичу, якою є основна місія Комітету Захисту України в країні взагалі і у Дніпропетровську, зокрема? Від кого захищає українців очолюваний Вами комітет у Дніпропетровській області?

Останні вибори продемонстрували досить непривабливу історію і довели, що роз'єднані дії не ведуть до перемоги демократії і свободи в Україні, до підтримання її незалежності та суверенітету. Тому, мета Комітету Захисту України є дуже простою: як на загальнодержавному, так і на місцевому рівні це - об'єднання всіх демократичних сил. Причому об'єднання глибоке - з урахуванням позицій всіх сил, партій, громадських об'єднань. Ми вийшли на толерантність, чого раніше не було. Є ще певні відголоски минулого: коли ми збираємося, іноді дехто намагається по-старому, по-передвиборчих технологіях звинувачувати лідерів, один одного. Ми намагаємося це прибрати, розчинити цей внутрішній стан обвинувачень.

Цілком природно, що певною основою, підґрунтям для нового об'єднання є партія "Батьківщина", оскільки вона є найбільш чисельною і структурованою політичною силою. Водночас, ми приборкали свої амбіції, ми жодним чином не використовуємо свій кількісний вклад у боротьбі за владу, натомість поводимося на рівні з усіма демократичними силами - учасникам Комітету.

Ми хочемо через конкретні спільні дії, а не через порожні дискусії та демагогію, об'єднати людей, проводячи спільні заходи щодо національної ідеї, її формулювання, її усвідомлення. Ми прагнемо відновлення та втілення в життя всіх тих гасел, що підіймалися під час виборчої кампанії: це і мова, це і духовність, це і, передусім, українськість та державницьке ставлення всіх демократичних сил і їх прихильників до майбутнього України.

- Хто сьогодні входить до Комітету Захисту України у Дніпропетровській області?

До складу КЗУ увійшли дев'ять політичних партій і 20 громадських об'єднань - фактично всі демократичні політичні сили в області. Вже на першому зібранні ми врегулювали саме позицію толерантності і узгодили дії.

Глибока персональна робота з лідерами демократичних сил дозволила провести відверту розмову і як наслідок - підписати Угоду. Це були складні перемовини, однак перші спільні акції вже були показовими.

Ми вже провели декілька спільних акцій: це і вшанування пам'яті жертв Голодомору, і відзначення річниці перепоховання Тараса Шевченка, дня прикордонника. Вже запланована ціла низка спільних проукраїнських акцій, що в першу чергу є об'єднуючими, цікавими і важливими для молоді - для тих, хто будуватиме справді вільну незалежну Україну.

Тому першочерговим є не питання "від кого?", а питання "що саме?" ми захищаємо. Відповідь на перше питання - на поверхні. Діюча влада нехтує основною цінністю - правами і гідністю людей. Це і мовні, і правові, і бізнесові питання - людина почувається сьогодні дуже невпевненою. Всі ми - вся Україна - відчуваємо наступ на державний суверенітет.

На нашу думку, громадяни повинні мати і моральний і правовий захист. Ми маємо таких фахівців, всі члени нашої організації налаштовані на практичний, юридичний захист людей, на надання їм правової допомоги, щоб вони могли захистити себе і своє життя.

- Ви все говорите вірно. Журналісти дедалі частіше заявляють про утиски свободи слова, бізнесмени говорять про шалений тиск з боку контролюючих та фіскальних органів, влада демонструє відступ від суверенітету: це і Чорноморський флот, і мова, і промисловість... Яким чином Комітет планує з цим боротись? Хіба для цього достатньо самого лише об'єднання? Чи плануєте ви виводити людей на вулиці, подавати в суди? Які методи захисту українців ви передбачаєте?

На сьогодні я би не вживав термін "боротьба". Все ж таки, новостворене об'єднання наразі є досить крихким і незахищеним. Зараз не час говорити про боротьбу. Тим пак, що сила, яка прийшла до влади, є надзвичайно  жорсткою, цинічною, вона - як той каток, що може розчавити будь-кого на своєму шляху. Тож на першому етапі ми мусимо, в першу чергу згуртуватися, зміцнити сили.

Це в жодному разі не має бути агресивною позицією. Лише конструктивна критика як на загальнодержавному, так і на місцевому рівнях: починаючи з бюджету, з невиконання соціальних програм, ми маємо показати наш фах, нашу об'єднаність і спільні дії.

Наші акції мають носити об'єднавчий мирний характер без гасел і дратування влади. Ми хочемо, в першу чергу, зберегти людей і активістів, надихнути їх, дати їм можливість набратись сил і віри, позитивної енергетики від єдності. І лише тоді ми, можливо, вдаватимемося до більш кризових заходів, спрямованих на захист суверенітету, незалежності. Тоді вже говоритимемо про боротьбу.

На сьогодні за допомогою наших правників, наших рупорів - видань тих сил, які увійшли до КЗУ - ми намагаємось донести до людей правду, якою б суворою вона не була. Перші наші статті спрямовані  на глибокий аналіз Бюджету-2010: що він дає в першу чергу простій людині, адже більшість дніпропетровців, переважно, не мають достатньої і об'єктивної інформації.

Це та наша помилка, якої ми припустилися під час виборчої кампанії - ми користувалися лозунгами замість дійти до кожного, ми вважали, що демократичні гасла здатні запалити людину. Проте, люди зараз зневірені, довіра до влади є надзвичайно низькою. Тому ми мусимо дуже ретельно дбати про чистоту наших рядів, з одного боку, аби нарешті припинити цей процес, коли у владу потрапляють люди, яким влада потрібна лише заради влади або грошей. З іншого боку, ми маємо йти до кожної людини, з її потребами, інтересами, проблемами. Особливо велику увагу маємо приділяти роботі з молоддю, адже на Дніпропетровщині саме молодь підтримує демократичні цінності, плекає в собі ту саму українськість, яку ми відстоюємо.

- Чи має намір ваш доволі потужний, з огляду на кількість учасників, рух брати участь у майбутніх місцевих виборах? Чи виставлятимете ви свого кандидата на мера від КЗУ?

На нещодавньому засіданні Дніпропетровського КЗУ під час візиту Юлії Тимошенко, вона чітко сформулювала об'єднавчу ініціативу стосовно виборів: парія "Батьківщина" відкриває свої списки для всіх демократичних сил. Ті ж слова вона повторила і на обласній звітно-виборній конференції "Батьківщини". Тимошенко недвозначно дала зрозуміти, що ми будемо боротися за чистоту рядів і долучатимемо до роботи в кожному районі, в кожній партійній організації представників всіх без винятку демократичних сил.

Це дало певний поштовх нашим партійцям для переосмислення власних помилок, яких вони припустилися в процесі попередніх політичних змагань. Ми впевнені, що така відвертість, безперечно, піде на користь, сприятиме появі нових ідей, нових сил.

- Як Ви вважаєте, коли почнуться зміни на краще? Чи це зміниться з місцевими виборами, чи нам доведеться чекати ще чотири роки до нових президентських виборів?

Звичайно, що люди, коли проголосували на останніх виборах, мали надію на спокій. Всім здавалося, що "нехай вже буде - хто буде, якось призвичаїмося, буде все тихо". Насправді перші 100 днів, які відсвяткувала влада, довели, що все далеко не так. І ті 11,5 мільйонів громадян, які проголосували за нашого кандидата, і більшість з тих 12 мільйонів, які підтримали Януковича, наразі опинилися в ситуації глибокого шоку від усього, що відбувається.

Я не думаю, що місцеві вибори щось кардинально змінять. Влада поспішає, адже негатив від проведення внутрішньої політики, так само як і зовнішньої, не несе позитиву для простих людей, для малого і середнього бізнесу, для свободи слова. Райдужних перспектив попереду немає.

Нова команда поки що перебуває в певній ейфорії: ще не відбулися всі обіцяні призначення, не віддані всі борги. Як вони самі говорять, їх потужні плани розраховані на десятирічку.

На моє глибоке переконання, рух має початися глибоко в людях, масах. Зараз всі в шоці: кожен переживає за своїх дітей, за своє майбутнє, за свою роботу. Не підлаштувавшись під владу, людина сьогодні може втратити все. Настав час, коли і прихильники переможців, відчувають, що все не так просто, що їм також буде непереливки. Вже почалися затримки пенсій, розкручується підвищення цін, вся соціальна сфера тріщить по швах.

Я не можу сказати, скільки це триватиме: буде це тиждень чи місяць... Що швидше люди усвідомлять руйнівний характер сьогоднішньої влади і самі схочуть щось змінити - то швидше відбудуться зміни, підніметься рух непокори. Досвід демонструє, що згори, лише гаслами та закликами, людей підняти неможливо. Потрібно, щоб вони хотіли змін не за велінням партій, а за велінням серця.

Втім, я певен, що «потужні» плани діючої влади, які вони склали на десятирічку, далекі від втілення в життя. В свою чергу, ми йдемо, і надалі йтимемо до влади зі своїми конкретними пропозиціями щодо зміни ситуації. Комітет буде наполягти на виконанні владою насамперед соціальних обіцянок - щоб, зрештою, відбулося те обіцяне ними покращення життя.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...