App Store Google Play

Роковини руйнування Січі традиційно вшанували на історичному місці події

09.06.2010 19:20

5 червня 1775 року - трагічний день в історії Запорозької Січі, в історії українського козацтва. Ще рік тому козаки хоробро воювали на стороні Росії в російсько-турецькій війні, але царизм проводив жорстку імперську політику. Він не міг терпіти вільної Січі, яка з часів Богдана Хмельницького зберігала ознаки вільної держави. Йому не потрібне було незалежне козацьке військо, яке захищало свій народ. А царські вельможі хижо поглядали на великі і родючі землі Запорізького війська. Цариця Катерина ІІ вирішила знищити Запорізьку Січ. Січову фортецю було зруйновано, майно конфісковане, старшину війська Запорізького арештовано, землі роздано, а місцеве населення було поступово перетворене на кріпаків.

Зазвичай вшанування роковин руйнування Нової січі імперським військом відбувалося на острові Хортиця, що розташований власне у Запоріжжі. Втім, не варто забувати, що історично останньою була Нова Січ, на місці якої виникло село Покровське у Дніпропетровській області, яке у 50-ті роки ХХ століття опинилося під водами штучного Каховського моря. Саме Нову (Підпільненську) Січ на початку червня 1775 року й було зруйновано за наказом Катеринини.

З незрозумілих причин керівництво Дніпропетровської області, області козацької слави, на території якої були розташовані п'ять січей, систематично ігнорує усі події, пов'язані з козацтвом. І хоч козаки письмово повідомили Покровську селищну раду про цю подію, цьогоріч, як і торік, проведення Тризни та вшанування 235 роковини руйнування Нової січі на історичному місці події організоване нащадками запорожців самостійно. Фінансову допомогу надав Козацький благодійний фонд ім. Івана Сірка, за що йому низький уклін. Але для не попередженого місцевою владою населення села Покровське нашестя на їх тихе життя козаків з прапорами, співами та козацьками розвагами стало повною несподіванкою. Хоча, зрештою, приємною.

5 червня 2010 року у село Покровське Нікопольського району Дніпропетровської області, що неподалік села Капулівка та могили Івана Сірка, організованими автоколонами з'їхалися козаки з усіх куточків України, які встановили наметовий табір - тимчасову Січ.

У програмі заходу відбулися урочиста хода та молебень, а також покладання пам'ятного вінка над місцем знаходження Нової Січі. Крім того козаки традиційно позмагалися в козацьких бойових мистецтвах та забавах, провели вишколи з козацькою зброєю. Що примітно, на відміну від заходів які проводить влада Запоріжжя на острові Хортиця, в Покровському козацтво суворо дотримується "сухого закону", бо ж за козацьким звичаєм на заходах, які вважаються військовим походом козаки алкоголь не вживають.

Перед від'їздом козаки прибрали за собою мальовничі схили водоймища, загасили вогнища, та провели коло, на якому вирішили наступного року провести захід ще масштабніше.

ФОТОРЕПОРТАЖ ПРО ПОДІЮ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Так вже склалось в українській національній традиції, що практично у кожній родині є певного роду звичай час від часу навідувати померлих родичів, аби утримувати їх могили у належному стані. Це є вияв...
Що таке історія без філософії? Просто набір суперечок академічних істориків. І ті суперечки вже завели в такі тупіки суспільство … що виходити з них потрібно десятиліттями. А з деяких тупіків і...
Максим Мірошниченко

Україна, формула Штайнмайера...

В юності, коли читав як розчленували Першу Чехословацьку республіку, ніяк не міг второпати, як п'ята армія у Європі з доволі нормальним озброєнням та укріпрайонами у гірських, важкодоступних Судетах м...
Почитав тут молодих революціонерів. З кількома навіть поспілкувався особисто по телефону. Суцільний занепад духу. «Всьо пропало! Та що би я та ще раз, та воювать пішов?! Та ні в жисть! В революц...