App Store Google Play

Ціна більша від Перемоги

19.05.2010 08:13

Нерозумно і нечесно було б заперечувати роль Червоної армії у перемозі над нацизмом. Але сьогодні вже знаючи масштаб людських жертв, не менш безглуздо і нечесно не ставити питання, як і якою ціною дісталася перемога.

Україні вона коштувала дорого, дуже дорого. Неповернуті людські втрати становлять від 7 до 10 мільйонів. Ця більше, ніж п'ята частина населення республіки. І це лише українські втрати.

Білорусь під час останньої війни втратила майже половину свого населення. Страшних втрат зазнала і Росія.

Адже на червень 1941 року Червона армія мала лише танків і літаків у двічі більше, ніж вся Європа разом узята. І це було новітнє озброєння. Тактико-технічні характеристики радянської зброї перевершували зарубіжні та, перш за все, німецькі зразки. Співвідношення ударної техніки СРСР і Німеччини на середину 1941 виглядало наступним чином. Червона армія налічувала понад 23 тис. літаків, а Вермахт - 10 тис. Танків - 24 тис. проти 5,7 тис. Гармат і мінометів 148 тис. проти 88 тис. Крім того, у німців на початок війни ще й близько не було важких танків, а в СРСР - 636. Нових середніх танків у Німеччини - 439 Т-1V, а в Радянському Союзі - 1.225 Т-34. Словом, перевага значна.

Так чому сталася катастрофа літа 1941 року, коли все це озброєння було або вщент розбито, або залишилося на захопленій території? Чому доблесна Червона армія, що будувала плани бити ворога на його території, ганебно втікала і десятки, сотні тисяч її бійців здавалися в полон?

У принципі на всі ці питання історики вже давно дали фахові відповіді. І не їхня проблема, що цих відповідей поки що не чути. Радянська влада, що суцільно використовує дармову і напіврабську працю, що залишилося поганою традицією і до цього дня, за природою своєю не могла виробляти високотехнологічне обладнання в масовому порядку. Всі ці літаки і танки, задумані уцілілими після голодоморів і тотальних репресій радянськими інженерами, було виготовлено руками жебраків, напівголодних, заляканих людей, які просто не були зацікавлені в результатах своєї праці. Тому результати цієї праці були неймовірно низької якості і ні проїхати, ані пролетіти далеко не могли.

Крім того, малограмотні стратеги і вожді радянської держави допустили колосальний стратегічний прорахунок. У Червоної армії просто були відсутні засоби оперативного бездротового зв'язку. Захоплені боротьбою з внутрішніми ворогами, політичні лідери не додумалися, що при збільшенні маневреності сучасної війни вирішальне значення має передача інформації, координація зусиль та швидкість прийняття рішень. Що й призвело до фатального зростання жертв у перші дні, тижні і місяці літа 1941-го.

Але вірність ідеалам комунізму не завадила лідерам радянської держави в 1939 році вступити у відверту змову з нацистськими вождями, уклавши пакт Молотова - Рібентропа про поділ сфер інтересів. За таємними торговими угодами СРСР, ставши у 1939-му союзником Німеччини, за два роки поставив їй сировини, матеріалів і послуг на 7,4 млрд руб. - 869 тис. т нафти, 140 тис. т марганцевої руди, 14 тис. т міді, платини. У військових навчальних закладах СРСР було підготовлено 700 бойових німецьких пілотів, тисячі авіамеханіків, танкістів, інших фахівців. До речі, натомість СРСР отримав від Німеччини продукції та послуг всього лише на 400 млн руб.

Підготовка та планування радянських збройних сил зумовила катастрофу перших місяців війни, коли Червона армія втратила практично все, що мала - кадри, техніку, бойовий дух. Залишалося терпіти, розтягувати лінію фронту і очікувати стратегічного союзника - "генерала Мороза".

Але як не дорогий російському серцю його головний помічник і незмінний партнер, треба визнати, що радянську армію знову поставив на колеса і озброїв заклятий ворог комуністичної партії та її вождів американський імперіалізм.

Обсяг військової допомоги за програмою ленд-ліз протягом війни в цінах 2008 року склав близько $ 160 млрд. Фахівці стверджують, що разом з іншими програмами ця допомога обчислюється $ 300 млрд.

Досить сказати, що тільки продовольства американці поставили стільки, що можна було прогодувати армію в 10 млн осіб і населення півкраїни протягом чотирьох років. Крім того, якщо б не порох і вибухові речовини, Червоній армії через кілька місяців бойових дій просто нічим було б стріляти - всі порохові погреби і склади боєприпасів залишилися як подарунок німецькій армії в перші тижні війни. А ще СРСР отримав 22 тис. літаків, 12 тис. танків, 400 тис. вантажних авто, 50 тис. легкових авто, 100 протичовнових кораблів, 200 торпедних катерів, 1,000 радіолокаторів, 15 млнв пар армійських черевиків і 3,5 млн автомобільних шин. А також 330 тис. літрів спирту. І ще багато-багато чого.

Можна по-різному ставитися до цієї допомоги, але навіть за визнанням головного радянського маршала Георгія Жукова, без військової допомоги США війна затяглася б мінімум на півтора-два роки. А якщо врахувати, що німцям на створення новітньої зброї (у тому числі й атомної бомби) не вистачило всього два-три місяці, то американську допомогу важко переоцінити. І це при тому, що вони допомагали своїм ідеологічним супротивникам. Чому ж досі так багато українців їх так люто ненавидить? І так віддано любить радянських розвідників, співробітників КДБ, СМЕРШу, які стали сьогодні героями телесеріалів, які заполонили українські телеканали. А адже це герої, які в ті часи тероризували країну, стріляли в спини нашим батькам, коли вони не могли виконати черговий маячний указ про взяття міста до того чи іншого радянському свята або в подарунок коханому вождю. Невже ми настільки сліпі і невдячні?

Тому проблема сьогодні не в історії Другої світової. Проблема в нашій пам'яті. Кого і що ми пам'ятаємо? Кому і за що ми повинні дякувати? І куди 9 травня ми повинні йти: на безглуздий і незрозумілий парад або до церкви - ставити свічку в пам'ять тих, хто загинув у цій страшній бойні?

Корреспондент

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...