App Store Google Play

Чи загрожує Дніпропетровську землетрус?

05.05.2010 17:37
Ось вже кілька місяців поспіль громадськість України лякають прогнозом землетрусу. До того ж, неабияким, а дуже сильним - дев'ятибальним. Зі сторінок Інтернет-видань та інших ЗМІ застерігають: «після стихій у Чилі та Гаїті - на черзі Україна, якій загрожує жахлива катастрофа, не менша, аніж у вищезгаданих місцях». І якщо згадати той факт, що землетрус у Гаїті було названо найсильнішим за останні 50 років, стає зрозумілим, чому українців хвилюють такі прогнози.

Більше того, у Прикарпатті та Закарпатті до майбутнього тремтіння Землі готуються не перший тиждень - у дитсадках та школах навіть ввели окрему тимчасову дисципліну, на якій дітей навчають, як треба поводитись, якщо землетрус все ж таки станеться. Масовий психоз, не інакше?

До того ж, не варто виключати той факт, що прогноз щодо можливої стихії було зроблено зовсім не українськими вченими, а румунськими. Українські спеціалісти в цій галузі, у свою чергу, дещо скептично ставляться до висловів на кшталт «Землетрус відчує навіть Москва», спростовуючи жахливі прогнози та вже у котрий раз зазначаючи, що спрогнозувати дату виникнення подібних явищ є маломожливим навіть у разі дослідження періодичності землетрусів.

В Україні питаннями сейсмічної активності опікується Інститут геофізики НАН України, зокрема - його відділення у Криму та в Карпатах, де вірогідність можливого виникнення землетрусу найвища.

Національний гірничий університет Дніпропетровська, який відомий своїми високопрофесійними науковими розробками, наразі теж серйозно займається дослідженнями у цій сфері. Одним з основних напрямів діяльності кафедри геофізики НГУ є дослідження тектонічних та сейсмічних процесів на території нашої країни.

Зі слів доцента кафедри Михайло Довбніча, більшій частині Україні прогнозована стихія не загрожує, адже наша країна знаходиться у межах Східноєвропейської платформи, яка є не сейсмічною. Загрозу може спричинити лише славнозвісна Зона Вранча у Карпатах, яка територіально належить Румунії, та зона, яка тягнеться вздовж узбережжя Північного Криму. Саме у цих двох місцях зафіксована найвища сейсмічна активність. Таким чином, на півдні та південному заході України можна очікувати струсів з катастрофічними наслідками.

У зоні Вранча один раз на 27-33 роки виникають потужні землетруси, які є відчутними на усій території країни. Останній був зафіксований у 1977 році, до цього - у 1940. Відтак, Україна зараз - у небезпечній часовій зоні, адже з 1977 року вже минуло 33 роки!

- Навіть якщо землетрус все-таки станеться, у Дніпропетровську він буде малопомітним і городяни його майже не відчують. Основна проблема полягає в іншому, - зазначає Михайло Довбніч, - В нашому місті, та й взагалі на території України, є чимало небезпечних промислових об'єктів, будівлі, які знаходяться у аварійному стані. От для них може бути достатнім і невеличкого землетрусу, який спричинить аварії.

- Однак все-таки, можливість цього вкрай невелика, тож не слід лякати народ! - додає він, - І хоча не можна говорити з упевненістю чи станеться землетрус, чи ні, причин для паніки однаково немає! Але це стосується центральних, північних ті східних регіонів України. На півдні та південному заході України населення має бути готовим до можливих наслідків землетрусу, в першу чергу, в зоні Вранча.

На малюнку: зони можливих землетрусів за єдиною шкалою балів Мєдвєдєва-Шпонхойєра-Карника, яка використовується у державних будівельних нормах. За цією шкалою, Дніпропетровськ може очікувати тремтіння землі лише 5-ти бальної потужності, а це, як свідчить практика, зовсім небагато і відчувається лише у приміщеннях.

Ольга ЮДІНА

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...