App Store Google Play

Інвестуйте в Гондурас!

27.04.2010 16:48

За даними останнього дослідження конкурентоспроможності країн світу, проведеного Світовим економічним форумом, Україна знову опинилася у непривабливій компанії. Нас випереджають Азербайджан, Маврикій, В'єтнам, Гамбія і Гватемала. За іронією долі в більшості подібних звітів, які пропонуються міжнародними організаціями, Україна за рівнем соціально-економічного розвитку межує з настільки часто згадуваною нами в побутових розмовах Республікою Гондурас.

Так, згідно зі звітом
Світового банку, в Україні і Гондурасі практично однакові умови ведення бізнесу. Вони займають 141-ий і 142-ий рядки рейтингу відповідно. Організація Transparency International зафіксувала, що Гондурас (130-те місце) трохи випереджає Україну в рейтингу сприйняття корупції (146-те місце). За розрахунками UNCTAD, рівень прямих іноземних інвестицій на душу населення в Україні становить $ 7 тис., у Гондурасі - $ 6,5 тис.

Більшість з нас вважають себе непоганими знавцями географії. Однак що нам відомо про Гондурас? Швидше за все, це десь в Латинській Америці чи Африці. Там, ймовірно, всі живуть бідно, їдять банани і вирощують марихуану. Напевно, ми не витратили б свою відпустку на цю країну і тим більше не ризикнули б відкривати там свій бізнес.

У 1990-ті роки Гондурас переживав глибоку кризу в політичній сфері. Гостре протистояння між партіями, діаметрально протилежні погляди на ключові питання розвитку, недосконалість судової системи послабили економіку і призвели до глибокого розшарування суспільства, нерівність у доходах, злиття політики і бізнесу, тотального хабарництва. Країна довго і безуспішно боролася з корупцією та бідністю, які по сьогоднішній день залишаються бичем економіки. Було випробувано безліч інструментів для підвищення добробуту населення, більшість з яких (зокрема, вільні економічні зони) дискредитували себе.

На хвилі суспільного невдоволення у 2005 році до влади прийшов президент, проклав дорогу реформам та інтеграції держави у світове співтовариство. У результаті протягом кількох років країна продемонструвала вражаючі темпи економічного зростання. Проте світова криза виявила безліч недоліків економічної політики, побудованої на фінансуванні державних витрат і споживчого попиту за рахунок позикових коштів. Тому два місяці тому змінилося керівництво країни. Президентом став міцний господарник, відомий своєю запальною вдачею і сильною рукою.

Експорт Гондурасу складають переважно сировинні товари з низькою доданою вартістю, і залежність від однієї країни-імпортера перебуває на критичному рівні. Економіка держави має високий економічний потенціал, особливо в сфері агропромислового виробництва.

Гондурас подарував світові всесвітньо відомих спортсменів, письменників. А самі гондурасці пишаються своєю героїчною історією, чудовими краєвидами і надзвичайно красивими жінками - постійними фаворитками світових конкурсів краси ... Вам усе це нікого не нагадує?

Незважаючи на відстань у півпланети, Україна і Гондурас не тільки однаково підходять до реалізації зовнішньої і внутрішньої політики, але також мають загальні культурні цінності.

Ми, мешканці України і Гондурасу, не віримо в іноземні моделі управління бізнесом, але чомусь рівняємось на їх прибутковість і якість продукції. Ми кидаємо недопалки під ноги і скаржимося на неприбране місто, списуємо на іспитах і не можемо знайти гідну роботу, не приділяємо уваги здоров'ю і засмучуємося через болячки. Не дивно, що мешканці розвинених країн так погано нас знають.

З точки зору ліберально налаштованого політика з Гондурасу або України, привабливість національної економіки для інвестицій і туризму очевидна і незаперечна. Сайти державних інвестиційних агентств України і Гондурасу містять практично ідентичні аргументи для іноземних інвесторів: дешева робоча сила, сприятливе стратегічне місце розташування країни, розвинена транспортна інфраструктура, підтримка інвестицій на державному рівні.

Але все це нічого не варте, якщо присутні кардинальні розходження в світогляді, підходах до міжособистісних і ділових стосунків. Компанії з розвинених країн вкрай неохоче інвестують в країни, що дозволяють вільно трактувати такі базові принципи підприємництва, як повага до приватної власності або принцип недискримінації суб'єктів господарської діяльності незалежно від розміру бізнесу, форми власності та політичних зв'язків.

Для транснаціональних компаній Рейтинг конкурентоспроможності країн світу та інші звіти міжнародних економічних організацій є важливим орієнтиром привабливості тієї чи іншої держави при прийнятті інвестиційних рішень. Ці рейтинги ґрунтуються на об'єктивних критеріях, і їх не можуть підвищити ні перемоги у міжнародних пісенних конкурсах, ані герої-паралімпійці, ні чергові хлібосольні звернення політиків до інвесторів.

Щоб підвищити свою конкурентоспроможність і стати привабливими для іноземних інвесторів, українським бізнесменам варто починати думати категоріями цивілізованого бізнесу, а не так, як ми звикли, - хто по-українськи, а хто по-гондураськи.

Корреспондент

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...