App Store Google Play

Суд роз'яснив чиновникам що таке свобода

26.04.2010 13:00

22 квітня біля будинку Дніпропетровської обласної державної адміністрації відбувся пікет Дніпродзержинської громадської екологічної організації «Голос природи».

Мета громадської акції - привернути увагу обласної влади до вирішення екологічних проблем Єлизаветівського озера. Пікет пройшов мирно та без якого-небудь порушення громадського порядку. В цій статті я хотів би розкрити дещо інший бік проблеми діяльності громадських організацій.

Відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни мають право на мирні зібрання, але повинні повідомити владу про свої наміри для того, щоб вона мала можливість у разі потреби вжити заходів для забезпечення громадського порядку. У виняткових обставинах, Обмеження щодо реалізації права на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрації може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Оскільки вищезазначена громадська акція повинна була відбутись на території м.Дніпропетровська, ще 12 квітня «Голос природи» відповідно до вимог закону відправив повідомлення про її проведення Дніпропетровському міському голові Івану Куліченко. В повідомлені було вказано, що близько 15 осіб під час пікету розтягнуть плакати «Требуем охраны Елизаветовского озера!» та «SOS! Чиновники бездействуют - озеро гибнет!» та супроводжуватимуть захід звуковими сигналами, які символізують тривогу та занепокоєння.

Наскільки ж здивувався виконавчий директор «Голосу природи» Євген Колішевський, коли пізно ввечері напередодні акції отримав повістку в суд та позовну заяву виконкому Дніпропетровської міської ради з вимогою до суду заборонити проведення пікетування облдержадміністрації. За консультацією з цього питання Євген звернувся до відомого в м.Дніпродзержинську правозахисника Віталія Купрія. Останній так прокоментував цю ситуацію.

«За останні місяці місцева влада вже декілька разів намагалась заборонити проведення мирних громадських зібрань на території міст Дніпродзержинськ та Дніпропетровськ. Це є тривожним сигналом для демократичного суспільства. В своїх позовних вимогах можновладці вказують на те, що начебто пікети, виставлення наметів, тощо створюють загрозу національній безпеці та громадського порядку. Але чомусь в порушення вимог частини 2 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства вони не зазначують докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються їх позовні вимоги. Тобто чиновники не надають в суд докази та пояснення, чим саме загрожує національній та громадській безпеці мирний захід, в чому полягає реальна небезпека заворушень чи злочинів, загроза здоров'ю та життю населення або правам і свободам інших людей при його проведенні.

Здається, що якщо немає доказів небезпечності проведення масового заходу, то у судддів немає підстав його забороняти. Але остання судова практика свідчить протилежне. За позовом Дніпродзержинської міської ради до громадської організації «Дніпродзержинська Правозахисна Спілка» Дніпропетровський окружний адміністративний суд в лютому цього року тричі! обмежував в часі (фактично забороняв) проведення збору підписів та розповсюдження листівок в центрі міста. Судді Верба І.О., Павловський Д.П., Чабаненко С.В. свідомо порушили конституційне право дніпродзержинців на мирні зібрання», - говорить Віталій Купрій.

Зрозуміло, що реакція правозахисників була адекватною. Вони направили апеляційну скаргу на незаконне рішення суду та 7 квітня виграли справу в Дніпропетровському апеляційному адміністративному суді (головуючий суддя Коршун А.О.). Це була вкрай важлива перемога громадськості над упередженим та несправедливим правосуддям в судах першої інстанції. Незважаючи на те, що голова Дніпропетровського окружного адміністративного суду Олександр Кононенко покриває своїх колег, наразі відповідні правоохоронні та контролюючі органи розглядають питання притягнення суддів до відповідальності.

Повертаючись до подій напередодні 22 квітня, Віталій Купрій продовжив: «Коли до мене пізно ввечері звернувся Євген Колішевський та зачитав позовну заяву виконкому Дніпропетровської міської ради щодо заборони проведення акції «Вимагаємо охорони Єлизаветівського озера!», мені здалося, що цей позов був написаний під копірку з дніпродзержинської справи. Все те ж безпідставне звинувачення громадськості в тому, що вона своїми діями загрожує національній та громадській безпеці. Більш того, в своєму позові Дніпропетровський виконком вказує на те, що своїм рішенням №1966 від 10.07.2008 він визначив спеціальні місця для проведення громадських заходів та абсурдно намагається направити захисників природи виставляти пікет не біля облдержадміністрації, а біля річкового порту.

Суд був призначений на ранок 22 квітня, тому підготуватись до нього за декілька годин та піти на засідання у нас не було можливості. Оскільки раніше суд вже виносив незаконні та антигромадські рішення по обмеженню прав громадян на мирні зібрання, ми випрацювали стратегію щодо захисту. Зранку телеграмою на ім'я голови Дніпропетровської облдержадміністрації була направлена телеграма про пікетування цієї установи, але вже іншою громадською організацією. На щастя, захищатись не довелось.  Під час проведення пікетування приблизно о 11:30 Євгену Колішевському зателефонували з суду та повідомили, що суд не знайшов підстав забороняти громадську акцію «Вимагаємо охорони Єлизаветівського озера!».

Після отримання нами копії рішення суду, ми досить здивувались та зраділи одночасно. Суддя Ірина Юхно не тільки відмовила у задоволенні позову проти громадської організації «Голос природи», а й роз'яснила виконкому Дніпропетровської міської ради, що «свобода на проведення мітингів є одним із основних прав у демократичному суспільстві та однією з гарантій функціонування такого суспільства». Можливо, урок, який завдав апеляційний суд тим, хто нехтує основоположними правами людей, пішов суддям на користь. А ось чи піде він на користь чиновникам виконкомів - покаже час.

 

Богдан ХОРОБРИЙ, активіст ГО «ГРАД»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...