App Store Google Play

Сланцевий кошмар для Росії

23.04.2010 10:57

Останнім часом у пресі не замовкають дискусії про нову з часів неолітичної революції біфуркацію в сфері енергоносіїв. Йдеться про так званий сланцевий газ, який, за оцінками експертів, в найближчі 10 - 15 років здатний кардинальним чином змінити розстановку сил і гравців на газовій «дошці» світу. Це як мінімум. А як максимум - вплинути і на геополітичну його архітектуру. Найрадикальніші експерти порівнюють нинішню ситуацію зі сланцевим газом для Росії з 1985 роком, коли ціни на «чорне золото» різко впали, а разом з ними звалився і колус на нафтових ногах - Радянський Союз.

Велика газо-сланцева біфуркація США

Отже, газ, відвіку супутній відомому і широко розповсюдженому в природній коморі мінералу сланцю, фахівці і називають сланцевим. Тривалий час у науки не було відповіді на питання, як цей газ можна поставити на службу людині, - надто вже важко і витратно було витягувати його з цих самих сланцевих «полів». Традиційна свердловина, якою можна було б скористатися для його вилучення, обходилася б дуже дорого, - адже, зважаючи на невелику його кількість, що скупчується в одному місці, її довелося б закривати вже через пару років. (Відомо, що при традиційному видобутку вони експлуатуються десятиріччями.) І ось - сталося: в 2008 році американські учені, працюючи тихою сапою в своїх силіконових долинах і на просторах сланцевих полів Техащини, винайшли спосіб видобутку цього альтернативного палива, щоб, як то кажуть, їм всім в Америці було добре.

Якщо коротко, то суть нового американського методу видобутку газу зі сланцевої породи полягає в тому, що там навчилися ефективно застосовувати горизонтальне буріння у поєднанні зі створенням ефекту гідроудару за рахунок закачування води, піску і певних хімічних препаратів. Саме це і дозволяє «збирати» газ, обволікаючий сланцеві пласти, не пробурюючи безліч дорогих свердловин. Як стверджується на сторінках американської наукової преси, це стало можливим виключно завдяки створенню нових технологій і спеціальних матеріалів для бурового устаткування.

Торішні звіти енергетичних компаній США, що зробили ставку на альтернативний сланцевий газ, повергли в шок світових гравців на ринку «блакитного палива». Виявилося, що вперше за останні сім років Сполучені Штати добули газу більше, ніж Росія, яка гордиться його безкрайніми запасами. Згідно зі звітами, видобуток газу минулого року в США збільшився на 3,7%, склавши 624 млрд. кубометрів. За той же час в Росії його виймання з надр зменшилося на 12,4% (загальний об'єм видобутку - 582,3 млрд. кубів). Як відзначають «газові» аналітики, при цьому Сполучені Штати залишаються найбільшим споживачем природного газу - щорічно вони «з'їдають» більше 650 млрд. кубічних метрів цього палива.

Сенсація американських енергетичних звітів полягає в тому, що якщо, наприклад, Норвегія і Катар наростили минулого року видобуток природного газу, який отримується традиційним способом, то в США цей стрибок відбувся виключно за рахунок сланцевого, альтернативного. За повідомленнями сайту Енергетичної інформації США, країна має не менше 100 трлн. кубометрів запасів сланцевого газу. Вже сьогодні на сланцевий газ у США припадає 40% від усього його видобутку, а до 2020 року ця частка повинна зрости до 60%. За оцінками штатівських фахівців, якщо все піде, як передбачається, то сланцевого газу їм вистачить років на 200.

Сланцевим газом по Росії?

Для багатьох експертів це питання майже риторичне. Удар цей вже відчувається. В результаті американської сланцево-газової лихоманки Штати вже відмовилися від зрідженого катарського газу, а частка імпорту в цьому сегменті економіки США впала до 16%. Збентежені араби негайно перенаправили своє багатство до Європи, підірвавши цим світову цінову політику в газовій сфері. У результаті ціна «блакитного палива» на спотовому ринку впала в два рази, сильно «зачепивши» при цьому і інтереси російського «Газпрому». Сьогодні через надлишок на ринку зрідженого газу, а також скорочення його споживання в Європі на 44 млрд. кубічних метрів «Газпром» вимушений знизити свій експорт у далеке зарубіжжя на 11,4% - до 140 млрд. кубів.

Але це, так би мовити, короткострокова перспектива. В довгостроковій - невідомо, що ж буде в цих умовах з новомодним газпромівським будівництвом трубопроводів до Європи («Південний» і «Північний потік»), на узгодження якого зі світовим політичним істеблішментом Володимир Путін особисто поклав немало сил і часу. На думку групи незалежних експертів, якщо російська газова монополія продовжить вкладати в ці проекти, враховуючи транспортування, то на виході може одержати таку ціну, що газ цей буде просто неконкурентоздатним.

Через нову конфігурацію у світовому видобутку і розподілі енергозапасів під питанням опинилася і подальша розробка Штокманівського родовища в Баренцевому морі, газ з якого і повинен був прямувати до Сполучених Штатів, - тепер він їм просто не потрібен. За повідомленнями сайту barentsobserver з посиланням на Володимира Димитрова, головного технолога підводних робіт «Газпрому», «проект може бути відкинутий назад, а майбутні поставки газу перекинуті на інші ринки». Одним словом, Кремль ризикує втратити свою «газову» зброю впливу як на партнерів, так і на політичних конкурентів уже в найближчі роки.

Ситуація для «Газпрому» (а значить - Росії) посилюється ще і тим, що монополія при всіх її надуваннях щік, позамежних для бідної країни менеджерських бонусах і непрофільних розмаїттях у вигляді будинків відпочинку, літаків, яхт і пароплавів - у боргах як у шовках. Фахівці озвучують цифру в $60 млрд.

Для Росії ситуація ускладнюється також тим, що газово-сланцева лихоманка (експертам вже ясно, що зрештою такий газ стане дешевше отриманого традиційним способом) перекинулася зі Штатів на Європу, Китай, інші країни і континенти. За даними Міжнародного енергетичного агентства, запаси сланцевого газу в Європі складають 16 трлн. кубічних метрів. Ще більше - 18 трлн. кубів - у країнах колишнього СРСР. Враховуючи економічні реалії, німці вже створили для вивчення власних перспектив у цій сфері спеціальну групу вчених. Перший звіт вони представлять уряду в 2012 році.

За повідомленнями західної преси, після успішних «польових робіт» зі сланцевим газом на власній території американці вже активно «підгортають» його поля в Європі. Наприклад, Exxon Mobil розпочала бурові роботи у Нижній Саксонії в Німеччині, а також в Угорщині. Компанія Shell веде розвідку сланцевого газу в Швеції, BP - у Великобританії. Австрійська OMV бурить надра неподалік від Відня. Як повідомляє журнал Economist, Польща за рахунок «нетрадиційних джерел», включаючи і сланцевий газ, полів якого у неї достатньо, збирається значно понизити свою залежність від російської монополії.

За даними експертів, найбільші поклади сланцевого газу знаходяться в США, Росії, на Близькому Сході, в Австралії і Китаї. За ними йдуть Канада, Індія, Німеччина, ПАР, Україна, Казахстан.

Взагалі ж, за оцінкою МАГАТЕ, світові запаси газу в сланцевих родовищах складають майже 500 трлн. кубічних метрів. (А традиційного - за різними оцінками - від 177,4 трлн. до 213 трлн. кубів.)

Враховуючи всі ці обставини, що знову відкрилися, мабуть, головна проблема для Росії, яка виникає після нової американської газово-сланцевої революції в енергетиці, полягає в тому, щоб уникнути стовідсоткового дежавю з обвалом цін на нафту часів брежнєвської епохи СРСР: тоді, як відомо, ця неприємність закінчилася його розпадом.

Експедиція ХХІ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...