App Store Google Play

Назад у 1990-ті

23.02.2010 16:44

Дві масштабні освітні реформи, які запровадили в Україні протягом останніх 10 років, - перехід на 12-річну середню освіту та впровадження незалежного зовнішнього тестування, - цілком можливо, скасують уже найближчим часом. Повернення до 10-річного терміну навчання в школі було одним із головних предвиборчих гасел лідера Партії регіонів Віктора Януковича. У середу Верховна Рада розглянула відповідний законопроект (його автор не Янукович, а депутат від НУ-НС Анатолій Гриценко, який також балотувався у президенти), але «за» висловилося лише 75 народних депутатів при необхідних 226. Законопроект винесли на голосування незважаючи на те, що парламентський комітет з питань освіти рекомендував відправити документ на доопрацювання.

Шлюбний вік

«Ми розглянули цей законопроект у середу (10 лютого. - Ред.), хоча він був зареєстрований наприкінці жовтня, у розпал передвиборчої кампанії. Слід зазначити, що ці вибори привнесли в освітню галузь дуже багато непрофесійного й відверто тупого», - поскаржився  голова парламентського Комітету з питань освіти Володимир Полохало. Втім, цілком можливо, що питання повернення до 10-річної шкільної освіти буде винесено на розгляд парламенту ще раз. Партія регіонів вочевидь повернеться до цього питання після створення коаліції під себе.

Перехід до 12-річної системи освіти в країні почався майже десять років тому: діти, яких у 2000-му набрали до першого класу, навчаються вже за 12-річною програмою, а старші учні ще досі закінчують школу за 11-річною. Перший випуск 12-річки відбудеться в 2013 році, а в 2012-му Україна зовсім не матиме випускників. Це головний аргумент прибічників 10-річної системи шкільної освіти. Мовляв, залишимо без студентів університети. Другий аргумент - діти сьогодні дуже швидко дорослішають, дівчата вагітніють і виходять заміж, тож не потрібно тримати їх у школі аж 12 років. «Скорочення терміну навчання в загальній середній школі дасть учнівській молоді змогу швидше включитись у систему спеціалізованого навчання від професійно-технічних навчальних закладів до вищих, - ідеться в пояснювальній записці до законопроекту. - Варто також зазначити, що згідно зі статтею 22 Сімейного кодексу України 17 років для жінок - це вік шлюбний, а не школярський».

Основною причиною переходу на 12-річну систему шкільної освіти було бажання наблизити галузь до європейського зразка. «Майже всі цивілізовані країни навчають дітей у середній школі не менш як 12 років, - каже Полохало. - Навіть Росія збирається переходити на 12-річну освіту. Жоден європейський ВНЗ не визнає нашого атестата зрілості, якщо ми повернемося до 10-річної шкільної освіти. Але річ навіть не в тім, що перехід до 10-річки суперечить світовій практиці, - 10-річна освіта передбачає навчання школярів по суботах». Збільшення терміну навчання на один рік дає змогу зменшити щоденне навантаження на учнів.

Крім того, на перехід шкільної освіти до 12-річки витрачено чимало коштів. Тільки на підручники, за даними Міністерства освіти, - майже 1,5 млрд грн. «Прийняття запропонованого законопроекту потребуватиме лише на заміну підручників для 1-9-х класів ще більшої суми», - йдеться в заяві колегії Міносвіти. Також чиновники наполягають на тому, що 10-річна шкільна освіта позбавить роботи 100 тис. учителів. Власне, можна сперечатися, яка система освіти краща - 10-річна чи 12-річна, проте ще одна реформа, безперечно, буде для школи шкідливою. Перехід до 10-річки - це перехід у порожнечу: немає ані відповідних навчальних програм, ані підручників, і за рік-два їх не підготувати. До речі, саме так майже десять років тому перейшли на 12-річну систему, й ось результат: багато батьків та вчителів незадоволені реформою. Що, власне, і стимулює політиків обіцяти «повернути все, як було».

«Щоб прийняти будь-яке важливе рішення, потрібно проаналізувати ситуацію, - каже екс-міністр освіти, голова Громадської ради освітян і науковців Станіслав Ніколаєнко. - Аналізу переходу на 12-річну систему не було. У результаті ми досі не готові до нього. Наприклад, 12-річка передбачає профільні класи. Але чи маємо ми нові кабінети фізики, хімії, техніки, в яких діти навчатимуться за профілями? Ні. І все ж таки загалом вектор переходу на 12-річку правильний. Потрібно зараз провести ретельний аналіз і почати активно доробляти те, чого досі не зроблено для 12-річної школи. Щодо 10-річної освіти - це неможливо. Якщо зараз перейти на 10-річну освіту, то дев`ятикласникам доведеться вивчити програму трьох класів за один рік. Краще б народні депутати замість десятирічки просували якісне оновлення шкільної освіти».

Станіслав Ніколаєнко розповів нам, що в Європі зараз розробляють варіант Болонської угоди (документ про уніфікацію вищої освіти задля створення єдиного європейського освітнього простору) для середньої школи. Не виключено, що навіть коли Україна зречеться 12-річки зараз, то в майбутньому, після чергової зміни влади, до 12-річного терміну навчання ще доведеться повертатися. Безперервні й непродумані реформи навряд чи підуть на користь школярам і сприятимуть підвищенню якості освіти. Потрібно нарешті зупинитися й зайнятися справді важливими для освіти питаннями: ма­те­ріаль­но-технічною базою шкіл, зарплатнею та підвищенням кваліфікації вчителів, змістом навчання. Тоді гарантовано припиняться розмови про кількість років, проведених дітьми у школі, кількість балів в оцінках та інші кількісні показники.

Ми поцікавилися думкою автора законопроекту Анатолія Гриценка про труднощі переходу від переходу. «Будь-який перехід - це складність, - пояснив народний депутат. - Та якщо ми зробили помилку, коли ухвалили 12-річну систему, то потрібно її виправляти. Спочатку прийняти рішення на рівні Верховної Ради, а потім уже Міністерство освіти разом зі вчителями мають розробити план переходу. В першому класі дитина ще не готова до школи, а в 11-му школярі вже нерідко самі мають дітей. До того ж економічно недоцільно, щоб 18-річні діти сиділи на шиї в батьків замість того, щоб навчатись у ВНЗ чи йти на роботу. Щодо великих грошей, які треба витратити, то це брехня, адже над реформою працюватимуть освітяни, які й так отримують зарплату з бюджету, а підручники все одно потрібно постійно видавати. Звільняти вчителів не треба - треба зменшити класи до 20 учнів у кожному». «А чи є ця ідея в законопроекті?» - запитали ми в Гриценка. З'ясувалося, що ні. «Коли скорочували термін служби в армії, теж говорили про складнощі. Що ж до Європи, то шкільна освіта - це питання здорового глузду, а не геополітики. 90% учителів і, мабуть, 100% батьків хочуть перейти на 10-тирічну освіту», - впевнений законотворець. Далі Анатолій Степанович висловив слушну думку, що необхідно визначити зміст освіти. Проте на цю тему законопроекту він не пропонує.

На черзі тести

Найгірше, що скасування 12-річного терміну навчання в школі може бути підготовчим етапом до скасування іншої реформи - незалежного зовнішнього оцінювання. Незадоволених ЗНО чимало: це й керівництво та викладачі вишів, які раніше мали можливість брати хабарі за вступ до цих закладів, і батьки дітей, котрі не змогли подолати вступний бар'єр. А також налякані страшними статтями в пресі батьки та випускники шкіл, у яких тестування ще попереду. Деякі викладачі вишів стверджують, що серед студентів частіше почали траплятися «дуб-дубом», але це стосується здебільшого факультетів із не дуже великим конкурсом. Утім, зрозуміло, що над змістом тестів ще потрібно працювати. Як зрозуміло й інше: рівень корупції під час вступу до вишів із запровадженням ЗНО суттєво знизився. Це зазначають в опитуваннях і абітурієнти, і їхні батьки, й викладачі. Лише 1% випускників, 3% батьків і 3% студентів визнали свою причетність до корупційних дій під час зовнішнього оцінювання, результати якого були єдиною підставою для вступу до вишу. Такі дані показало опитування Київського міжнародного інституту соціології та компанії «Менеджмент сістемс інтернешнл».

Віктор Янукович не раз заявляв про потребу скасувати всеохопне зовнішнє тестування. «Ми пропонуємо скасувати систему обов'язкового зовнішнього тестування й доповнити тестову систему внутрішніми екзаменами, що забезпечить якісний відбір кращих студентів», - сказав лідер Партії регіонів у жовтні. Зрештою, саме ПР завадила прийняти законопроект про запровадження зовнішнього незалежного оцінювання (зараз його регламентуть лише постанови Міносвіти). Тепер регіоналам достатньо отримати свого міністра освіти - і тести почнуть відходити в забуття.

Єдине, що може врятувати українську освіту від консерваторських нахилів нової влади (і старого парламенту), - це консолідована позиція українського суспільства. Час нарешті провести громадські обговорення гострих освітніх питань. Інакше матимемо двічі переламану шкільну освіту й стару як світ грошово-приятельську систему вступу до вишів.

Кількість років навчання у початковій школі (Дані з сайта Міністерства освіти і науки України)
США, Канада  8
Австрія 7
Японія, Сингапур, Велика Британія 6
Франція 5
Україна 4

Кількість років навчання в середній школі в Європі (Дані з сайта Міністерства освіти і науки України)
Фінляндія 14
Велика Британія, Франція, Італія, Польща, Румунія 13
Австралія, Австрія, Іспанія, Швеція, Болгарія, США, Латвія, Литва, Україна 12
Білорусь, Росія 11

Український тиждень

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...