App Store Google Play

Відколи податківці стали законодавцями?

13.02.2010 14:01
Одного похмурого вечора мені подзвонила добра жінка Галина, яка на громадських, так би мовити, засадах виконує в нашому ОСББ обов'язки бухгалтера.

- Олю, - сказала вона трагічним голосом. - А ти знаєш, що ми тепер прибуткове підприємство?

- Що? - вирвалося в мене. - Чому? Відколи це? З якої радості?

Чи треба розповідати, що таке ОСББ? Це Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Можна сказати й так: це ЖЕК, але не державний. Власники квартир у під'їзді, або у двох під'їздах, як ото в нас, або й цілого будинку, об'єднуються та самі беруть на себе вирішення своїх комунальних проблем. В такого засобу їх вирішення є позитивні сторони - якщо у вас угода з ліфтерами, то відпадає, скажімо, питання "коли в чорта полагодять цей ліфт?" - ти телефонуєш, вони приїздять і лагодять. Але є й погані - якщо ти не уклав тую угоду вчасно, питання "коли в чорта полагодять цей ліфт?" стає нерозв'язним. З незалежним ОСББ все так само як і з державною незалежністю - коли голова - тупак або заколупався виконувати свою роботу, всі плюси діалектично перетворюються на мінуси.

Але в ОСББ є принаймні одна людина, яка має справу з мінусами завжди й повсякчасно - це голова. Це до нього звертаються з усіма комунальними проблемами, і якщо Галя дзвонить і трагічним голосом каже, що відтепер ми підприємство прибуткове, то мені немає на чию голову це перевалити, бо я власне і є головою.

Вітаю.

Я йду до Галининої квартири, аби роз'яснити цей парадокс. Галя показує мені аркуша форматом А4, де чорним по білому на лазерному принтері надруковано, що оподаткування неприбуткових підприємств здійснюється на базі Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", згідно з яким ми маємо хутко поміняти у нашому Статуті пункт щодо ліквідації нашого ОСББ. А інакше, ой лишенько, ми платитимемо податки як прибуткова організація.

Тобто, якщо у нашому Статуті зазначено, що "У разі ліквідації кошти (...) розподіляються між усіма власниками приміщень пропорційно сукупному розміру їх внесків та обов'язкових платежів на утримання і ремонт неподільного майна..." - то ми вже прибуткова організація. А якщо сказано "активи передаються іншій неприбутковій організації відповідного типу або зараховуються до бюджету" - то тим самим вже неприбуткова.

Де логіка? - спитаєте ви.

Логіки в цьому немає, і дарма її шукати.

Так само дарма шукати логіки в тому, що на листі немає ані підпису посадової особи, ані печатки Державної податкової інспекції. Це просто цидулка, якою нас повідомляють, що з дванадцятим ударом годинника ми перетворюємося на прибуткову організацію так само просто, як Попелюшчина карета на гарбуза.

Ейн-цвей-дрей, готово!

Чи мені повилазило? - думаю я. Чи мені з голови вилетів той Закон про ОСББ від 29.11.2001? Закон у якому сказано, що ОСББ є за визначенням організацією неприбутковою, і ніякою іншою бути не може? Бо якщо ви вважаєте, що ОСББ може бути прибутковою організацією, я радо поміняюся з вами місцями й подивлюся, як ви отримаєте не те що прибуток, а хоч би яке відшкодування витрат.

Я збираюся, взуваюся та їду до податкової (який сутінковий німецький геній розташував податкову Ленінського району у Жовтневому - питання окреме), де мене зустрічає хлопчик в окулярах, на вигляд - вчорашній випускник юрфаку ДНУ, який переповідає мені те, що надруковано в листі без підпису та печатки, а саме: в Законі України № 283/97 ВР "Про оподаткування підприємств" є пункт 22.5, у якому сказано: "Акти законодавства до приведення їх у відповідність із цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону".

Тобто, податківці через Верховну Раду вибороли собі індульгенцію на всі часи. "Здайся, враг, замри и ляг!".

Принаймні, податківці так вважають.

Ситуація класна. Існує закон № 2866-ІІІ "Про ОСББ". Його прийнято Верховною Радою 29 листопада 2001 року. Його затверджено Кабінетом Міністрів. У ньому сказано, що ОСББ - підприємство безприбуткове апріорі, за визначенням. І цим Законом можна підтертися, бо податківці вважають, що закон України № 283/97 ВР "Про оподаткування підприємств" є важливішим.

Звичайно, Україна - диво-держава, де будь-який чиновник, за бажанням, може спробувати з будь-якого закону зробити гігієнічний матеріал. Якщо йому дозволити.

А якщо не дозволяти?

А тепер слухайте уважно, вельмишановні, бо я безкоштовно поділюся з вами знанням, яке нашому ОСББ коштувало грошиків.

Якщо на вас наїхала податкова і каже, що хоче перетворити вас на прибуткове підприємство, або на ще щось протиприродне тому, що написано у вашому Статуті, і посилається притому на пункт 22.5 закону "Про оподаткування підприємств", сміливо ставайте в позу розлюченого лева і відповідайте податківцям, що згідно постанови Мінюсту України, у разі колізії загального та спеціального права "головнішим" вважається спеціальне.

Тобто. Якщо закон України "Про оподаткування підприємств" протиречить Закону України № 2866-ІІІ "Про ОСББ", правова колізія вирішується на користь закону "Про ОСББ".

Вчорашні випускники юрфаку ДНУ вам можуть не повірити, бо вони проспали всі лекції про правові колізії.

Тоді ви переходите до другого акту марлезонського балету: вимагаєте, щоб листа про ваше виключення з реєстру неприбуткових підприємств вам надали як годиться: за підписом та печаткою відповідальної посадової особи.

Холи хлопчик в окулярах задовольнить вашу вимогу, ви повертаєтеся до хати (офісу, намету - неважливо чого, аби там були всі належні клейноди вашого ОСББ, зокрема печатка) і пишете до податкової відповідного листа, приблизно наступного змісту:

"Панові (ім'я та посада особи, що підписала листа до вас) від (ваші ім'я та посада, а також назва вашого ОСББ).

Такого-то числа ми отримали вашого листа, у якому ви повідомляєте при вилучення нашого ОСББ з реєстру безприбуткових підприємств. Посилаючись на постанову Міністерства Юстиції України, нагадуємо вам що у разі правової колізії між загальним та спеціальним правом перевага надається спеціальному праву. Отже, ви не можете вилучати наше ОСМД  з реєстру безприбуткових підприємств, бо у разі колізії між законом України № 283/97 ВР "Про оподаткування підприємств" та законом України № 2866-ІІІ "Про ОСББ" перевага надається законові України № 2866-ІІІ "Про ОСББ" як спеціальній правовій нормі перед загальною.

Просимо зважити на це і долучити нас до реєстру безприбуткових підприємств.

Дата, підпис, печатка".

Надсилаєте це до податкової замовленим листом з повідомленням. Очікуєте відповіді (навіть не сподівайтеся на позитивну) і йдете з цією відповіддю до районного суду.

Цей акт марлезонського балету буде довгий, нудний, але не дуже витратний. Принаймні, не більш витратний, ніж сплата податків з прибутку. Якого ви, за самою ідеєю, навіть отримати не можете.

Загалом, не треба боятися судових справ. Практика показала, що це не боляче, не дуже витратне і не однімає багато часу. Ще вона показала, що перемога у таких випадках залишається за громадянами, а не за податковою.

Вирішування справ такого роду через суд має сенс вже тому, що тривожне прагнення податківців удавати з себе законодавців треба пригальмовувати. Якщо податкова інспекція вирішуватиме у наказному порядку, який із законів має преференцію перед іншими - класифікувати підприємства будуть так, як вигідно податківцям. Сьогодні ОСББ призначили прибутковою організацією - що на черзі? Можливо, ваше підприємство призначать банком, або з ТОВ зроблять ВАТ?

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...