App Store Google Play

Згубний «зелений змій»: 4 відсотки смертей у світі - через алкоголь

26.01.2010 08:35

Всесвітня організація охорони здоров'я закликає уряди підвищувати ціни на спиртне за рахунок підняття акцизів. За даними міжнародних експертів, майже 4 відсотки від загальної кількості смертей у світі стаються через алкоголь. Наскільки серйозна зараз проблема алкоголізму для українців? Чи існують в Україні державні програми боротьби з алкоголізмом?

Українці не стали більше пити, але проблема є.

За рівнем споживання алкоголю Україна входить у середньо-високу групу країн Європи: середньостатистичний українець за рік випиває 11, 5 літрів чистого алкоголю (100-відсоткового спирту, що міститься в алкогольних напоях), розповів Радіо Свобода головний нарколог МОЗ Анатолій Вієвський. Більше від українців п'ють угорці і росіяни, а лідером у Європі за кількістю випитого є Шотландія.

«У нас незначне збільшення виробництва алкогольної промисловості в 2009 році, порівняно з 2008 роком. Українські алкогольні напої споживають на внутрішньому ринку, а також частина йде на експорт, зокрема в Росію», - розповів економіст Олександр Жолудь. За його словами, акцизи на спирт і алкогольні напої становлять третину від усіх акцизів, які надходять до державного бюджету.

Всупереч прогнозам експертів, говорить Анатолій Вієвський, упродовж першого року економічної кризи українці не стали більше пити, якраз навпаки, і це відбилося практично на всіх показниках смертності. «Переважна більшість наслідків вживання алкоголю зовсім не пов'язана із залежністю, 97% наслідків - це наслідки сп'яніння, причому все це відбувається, в основному, в житті звичайних людей, які не хворіють. Українці на Сході п'ють порівняно більше, ніж українці на Заході», - зазначив Анатолій Вієвський.

На Дніпропетровщині алкоголізм молодшає

1300 дніпропетровців лікуються протягом року від алкоголізму. Аншлаг в обласному наркодиспансері після новорічних свят. Кількість пацієнтів у такі дні зростає утричі, значна частина з них зовсім юні любителі випити. Декому немає й десяти років, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода у Дніпропетровську Юлія Рацибарська.

Правоохоронці та медики кажуть: з року в рік алкоголізм на Дніпропетровщині молодшає. Так, торік обласний наркодиспансер взяв на облік із діагнозом хронічний алкоголізм 5 неповнолітніх. Найменшому лише 8 років.

Рейди міліції магазинами, проведені співробітниками головного управління МВС України в Дніпропетровській області, показують, що у Дніпропетровську підлітки можуть придбати алкогольні напої без будь-яких перешкод. Чиновники довгий час заплющували очі на проблему. Аж доки одна з місцевих телекомпаній прямо в мерію не принесла зйомки прихованою камерою, де видно, як у магазинах продавці відпускають алкоголь дітям. І тільки тоді влада визнала: проблема є.

Наразі приблизно дві третини пацієнтів прийшли в диспансер за власним бажанням. П'яницям із багаторічним досвідом лікарі нічого не гарантують. Більшість алкоголіків, зазначають лікарі, хворі передусім душею. Тож головною у лікуванні є психологічна реабілітація. Медикаментами лікарі тільки допомагають вийти з кризового стану та привести в норму фізичне здоров'я.

Скільки людей помирає на Дніпропетровщині щороку «в обіймах зеленого змія» - точної статистики нема. Але медики кажуть, їх тисячі.

Алкоголізм - не лише медична, але й соціальна хвороба

П'ють в Україні як молоді, так і старші люди, причому незалежно від статків і соціального статусу, зазначає лікар-психіатр, керівник комплексних програм терапії хворих на алкоголізм Андрій Карачевський. «Зараз уже ухвалений закон, за яким легкі алкогольні напої прирівняли до міцних. Можливо, щось зміниться в цьому плані. Бо до цих пір вважалося нормою поведінки, коли підлітки бродили вулицями і активно жлуктили пиво. Зараз, я сподіваюся, що це зміниться, і менше буде підліткової алкоголізації».

На пропаганду здорового способу життя, зокрема на рекламні кампанії проти шкідливих звичок (серед них пиятика) Росія виділила 350 мільйонів рублів (це майже 12 мільйонів доларів). Українські урядовці поки що не представили спеціальної програми протидії алкогольній залежності, говорить екс-міністр охорони здоров'я, а нині голова Національної ради з питань охорони здоров'я Микола Поліщук. «Це дуже болюча проблема, тому що 40 тисяч осіб щорічно Україна втрачає безпосередньо від алкоголю, а якщо взяти ще захворюваність, злочинність та інші скоєні акти від нього, буде значно більше. Алкоголь в Україні посідає друге місце після тютюнопаління за рівнем шкідливого впливу на здоров'я людей і смертності серед населення».

Алкоголізм не є для України національною бідою, переконує письменник, видавець Віталій Капранов. «Алкоголь є складовою частиною української культури. Можете читати, можете слухати пісні, можете все що завгодно дивитися в сфері зображального мистецтва - всюди ви побачите, що алкоголь вплетений в культуру. Є певна культура споживання алкоголю, є певні алкогольні традиції, є певне алкогольне мистецтво, я б навіть так сказав».
Взагалі, спиртне у малих дозах можна вживати у будь-яких кількостях, жартує Віталій Капранов. За словами письменника, алкоголь - це певні ліки, які одночасно можуть бути отрутою, їх не можна передозовувати і варто вживати лише тоді, коли дійсно їх потребуєш.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 4 вілсотки від загальної кількості смертей у світі стаються через алкоголь. Причому, як стверджують українські лікарі, переважна більшість наслідків від вживання спиртного пов'язана не з алкоголізмом як хворобою, а з елементарним сп'янінням.

Радіо Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Спрощена видача російських паспортів для жителів ТОТ (тимчасові окуповані території) - крок передбачуваний. Аналогічні кроки Кремль здійснював на рубежі 90-их/2000-их для Абхазії та Осетії.Що це дає К...
Марія СОЛОМОНОВА

Нехай нас єднає наша мова

22 квітня настало. Світ не зрушився з місця. А Україна – тим паче)Тож, життя продовжується, і нам, звісно ж, своє робити – суто українське, національне, гідне нашої нації та наших Героїв.Н...
Максим Мірошниченко

Моя президентська програма

Україна first!1) Реінтеграція підконтрольної частини Донбасу2) Міністерство окупованих територій займається питаннями моніторингу за дотриманням санкцій, підготовкою теоретичних засад майбутньої кримс...
Тема не нова, але я не перестаю дивуватися на кожному кроці, як все запущено з автоматизацією процесів в Україні. Як можна мати такий ресурс, такі світлі голови, які працюють на міжнародні компанії, і...