App Store Google Play

Металева пластика Олександра Безручка

08.01.2010 10:38
Все, що нас оточує, можна розділити на живе і неживе. Все живе також умовно можна розділити на рухоме і нерухоме. Рухомі звірі, птахи, риби і комахи, а нерухомими ми вважаємо рослини.

Людиною і живе, і неживе сприймається на колір, запах, вагу. А ще у людини є напрацьована система почуттєвих стереотипів про те, як потрібно сприймати це живе і неживе. Так, наприклад, сонце - це коли світло і тепло, а іноді і жарко. А кішка - це щось м'яке, гнучке і іноді дряпається. Майстер художнього кування Олександр Безручко - саме та людина, яка займається дослідженням закономірностей подібності і відмінності живого і неживого, хоч при цьому і говорить про те, що його робота - це ще і якийсь обман... Що він хотів цим сказати? Давайте запитаємо у нього особисто.

- У Ваших роботах багато стилізованих образів тварин. Чому?

- Коли художник проходить період свого становлення, він починає розуміти якісь дрібниці. Можна, звичайно, зробити роботу більш натуралістичну, але тоді пропаде відчуття цієї тварини.

- А може, це прояв Вашого почуття гумору?

- Швидше за все, це прояв мого юнацького максималізму. Це моє внутрішнє відчуття.

- Для такої роботи потрібно поповнювати знання зі світу тварин?

- Звичайно, я дивлюся все, що йде по каналу «Discovery», купую диски з документальними фільмами про тварин. Можна робити і людські фігури, але тоді потрібен сюжет, а тварина хороша тим, що вона нібито володіє мінімумом міміки, але при цьому має особливу пластику і завершений образ. Іноді не до кінця уявляєш, що хочеш зробити, і остаточний образ приходить вже у процесі роботи. Крім того, треба точно знати, що будь-яка художня робота - це обман, і потрібно знати закони цього обману.

- Які тварини найцікавіші? Може, комахи?

- Комахи дуже непогано виходять у металі. У них пластика схожа з пластикою металу. Добре виходять риби.

- В освітній програмі художників обов'язкове вивчення скелета і м'язів людини. У навчанні простежується якийсь антропоцентризм. Це не заважає при роботі з тваринними образами?

- У тварин є одна важлива особливість - рух. У леопарда це виглядає по-своєму, у лисиці - по-своєму. Я прагну побачити пластику самого руху. Потрібно зловити момент.

- Ви робите акцент на рух?

- Так. У руху є якась своя особлива форма.

- А як Ви визначаєте, що один порух цікавий, а інший - ні?

- Ну, просто приємно оку.

- Вас не цікавили найпростіші? Вольвокси, інфузорії-туфельки?

- Це не із заліза. Та і нецікава ця інфузорія-туфелька. Асоціативний ряд до найпростіших який? Задумався один раз про інфузорію-туфельку, і більше до неї думка не повертається. А немає емоційної прив'язки - немає і ідеї.

- Така анімалістична специфіка роботи не накладає відбиток на Ваші думки про людей? Ви не бачите у них риси тварин?

- Ні, швидше навпаки - про тварин ми судимо, як про людей.

- Де живуть покупці Ваших робіт?

- Мої роботи купують у СНД, Україні, далекому зарубіжжі.

- У Вас є учні?

- На жаль, немає, хоча я вже відчуваю, що досяг такого рівня, коли можу поділитися своїми знаннями. В різний час було три учні. Спочатку їм цікаво. Але коли людина вже чомусь навчилася і при цьому розуміє, що нові уміння їй на сьогоднішній день доходу не принесуть, бажання вчитися далі зникає.

- Банальне питання. Який сюжет найбільш затребуваний?

- Найбільше я зробив риб, і цікавляться найбільше рибами. Напевно тому, що риба - символ благополуччя в будинку.

- Якщо роботи купують приватні особи, вони поповнюють цим самим сімейні колекції. Народ цього бачити не буде?

- Так, але за бажання побачити мої роботи можна. Я беру участь у багатьох виставках, влаштовую майстер-класи.

- Міські муніципалітети інших країн купують роботи своїх художників, щоб виставляти їх в якихось міських галереях, музеях. А у нас?

- У нас все навпаки. На набережній Дніпропетровська поставили ковану лавку і посадили колобків за ініціативою самих майстрів. Муніципалітет просто дав на це дозвіл. А ось у Західній Україні муніципалітети купують роботи, влаштовують виставки.

- Ви працюєте тільки з металом?

- Я спробував різні матеріали: камінь, метал, папір. Працювати з будь-яким матеріалом цікаво. А ось титан мене взагалі зачарував. Якщо з'явиться можливість, я зроблю що-небудь з нього. Кожного разу, коли працюєш з новим матеріалом, треба вчитися. Я вважаю, що кожна людина, якщо схоче, може навчитися і кувати, і малювати.

- Скільки ж можна вчитися? Якщо в житті треба чогось досягти, то, напевно, треба обрати щось одне?

- Я думаю, це не так. Все треба спробувати. Інша справа, що треба зрозуміти, яка найважливіша справа у твоєму житті, і удосконалювати її в першу чергу. А взагалі навчання складається з дрібниць. Чим більше ти цих дрібниць знаєш і чим точніше їх координуєш, сполучаєш в одне ціле, тим краще виходить результат.

- А що таке ці дрібниці?

- У моїй роботі дрібниці - це точно знати, коли метал нагрітий. Тут помилок робити не можна, тому що якщо метал остиг, він тут же трісне і надломиться. Я постійно прагнув не припускатися помилок і потім вже зрозумів, що це головне.

- А у житті?

- У житті так само. Головне для мене у житті - робити якісь речі, знаходити способи виразити свій внутрішній стан. Коли я щось зробив - я одержую від цього задоволення. Адже будь-яка людина прагне того, щоб одержувати задоволення, чи не так?

Експедиція ХХІ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...