App Store Google Play

Інтелект + бізнес = формула успіху?

28.12.2009 11:52

Вже більше року панує в нашій державі економічна криза. Для багатьох це надзвичайно складний час. Роботодавці стверджують, що для бізнесу існує лише єдина можливість вижити - скоротити персонал. Але це насправді не так, вважає професор, доктор технічних наук Вільям Михайлович Задорський. Існує інший, більш ефективний спосіб підтримати (чи навіть створити!) власну справу - використати інтелектуальний потенціал. І таким чином не тільки подолати кризу, а й вивести економіку України на новий, інноваційний шлях розвитку. Про цей спосіб сприяння бізнесу і піде мова далі.

- Нещодавно розпочав свою діяльність Центр технологічного бізнесу «Інтелектуальний сервіс». Розкажіть, як виникла ідея його створення?

- Першим етапом був бізнес-інкубатор при Українському державному хіміко-технологічному університеті. Він пропрацював близько року, і через низьку зацікавленість та брак коштів його було закрито. Зараз він існує у варіанті он-лайн. До речі, відвідують його всі, крім українців.

Другий етап - он-лайновий інноваційно-інвестиційний ярмарок. Його мета - зібрати воєдино інновації та інвестиції. Українські користувачі також майже не відвідують цей ресурс.

І третій етап - Центр технологічного бізнесу.

Основним завданням ЦТБ-ІС є досягнення основної у кризових умовах стратегічної мети - реалізації принципів стійкого розвитку з вирішенням економічних, соціальних і екологічних проблем. І можливим це стане за рахунок орієнтації на розвиток середнього і малого бізнесу і перетворення їх на технологічний бізнес, а також використання високого інноваційного потенціалу і ринкових механізмів господарювання на базі системного аналізу і сучасних інформаційних технологій.

Як бачите, до цього проекту ми прийшли не відразу. Знадобилось близько десяти років.

- Що означає Ваша формула «інтелект + бізнес»?

- В Україні мало бізнесменів, які інтелектуально підготовлені до бізнесу.

В Україні в умовах ринкових відносин інтелект і бізнес суперечать одне одному. Вони, на жаль, розділені. У нас досить мало бізнесменів, які інтелектуально підготовлені до того бізнесу, яким вони займаються. Поняття „інтелект" часто розуміють як інформованість у своїй сфері діяльності. Але це не одне і те ж саме. Інтелект і креативність - ось нероздільні поняття. Недостатньо мати професійні та загальні знання і навіть вміння аналітично мислити. Потрібно ще й уміння творчо переосмислювати отримані знання, генерувати ефективні ідеї в нестандартних ситуаціях, тобто мислити креативно. Тому формулу навіть можна замінити на «інтелект + креативність + бізнес».

Недостатньо мати професійні та загальні знання. Потрібно ще й уміння генерувати ефективні ідеї в нестандартних ситуаціях.

Хоча останнім часом бути інтелектуалом стало модно. Ні для кого не секрет, що в Україні можна купити диплом, науковий ступінь. Але ж цього недостатньо, щоб дійсно бути інтелектуалом, креативно мислячою людиною.

«Інтелект + бізнес» - унікальне поєднання для нашої країни. Підкреслюю: саме для нашої країни.

Під час приходу до нас ринкових відносин на початку 90-х, коли йшов перерозподіл власності, інтелект був не потрібен. Тоді затребуваними були зовсім інші якості, такі як нахабність, оборотистість і навіть схильність до злочинів.

Сьогодні ми вже дійшли до тієї стадії, коли ціняться інтелектуальні здібності. Але до розвинутих країн нам ще далеко. Так, в усьому цивілізованому світі професор в середньому отримує зарплатню близько 120000 доларів США на рік, тоді як українському професору платять у 30 разів менше. Річ у тому, що у нас є традиційна неповага до інтелекту, традиційно існує прірва між наукою і бізнесом, реальним виробництвом.

- Інтелектуальний бізнес і технологічний бізнес рівнозначні поняття?

- Ні. Технологічний бізнес - це середній і малий бізнес, які включають в себе інтелектуальне наповнення. Інтелектуальний бізнес - одна із складових технологічного бізнесу.

- Чому технологічний бізнес необхідний для розвитку економіки країни?

- Це атакуючий бізнес, який швидко росте і розвивається. Адже час, ринок, закони конкуренції часто потребують повної заміни технології і обладнання на сучасні, використання революційних рішень.

У Дніпропетровській області на долю середнього і малого бізнесу припадає тільки 6-7%. В усьому світі цей показник сягає рівня 60-80%. Крім того, в Україні такий бізнес здебільшого недорозвинений, інноваційно не наповнений і невиробничий. Частка виробничого малого і середнього бізнесу у нас складає 6-7% (для порівняння: в Польщі - 70%, в Китаї - майже 100%). Тобто він переважно торговельний. А виробничим є великий бізнес. Однак останній навчився обходити податки, наприклад, використовуючи оффшорні зони, і майже не наповнює державний бюджет. Середній і малий бізнес, навпаки, наповнюють бюджет. А якщо інноваційним, інтелектуально наповненим стане великий бізнес, то він перетвориться на потужну виробничу силу та дасть досить багато доходу до бюджету. І зможе витягнути країну із ями, допоможе подолати кризу.

- Чи є в Україні, в Дніпропетровському регіоні, технологічний бізнес?

- Ні, він тільки зароджується.

Можна звернутись до досвіду Росії. Там ще в 2003 році 6 провідних технічних університетів провели дослідження проблем шляхів становлення і розвитку університетів з метою підвищення їхньої ролі у формуванні національної інноваційної системи.

- Чи підтримує держава новаторство в бізнесі?

- Тільки на словах. В Україні існує Державне агентство України з інвестицій та інновацій. За його ініціативи час від часу проводяться конференції, форуми, присвячені цій тематиці. Зараз захопилися створенням так званих „інноваційних кластерів". Державна концепція виходить з того, що левову частку інновацій має впроваджувати держава. Кошти повинні надходити з держбюджету або у вигляді іноземних інвестицій. Та на практиці все не так. Держава хронічно не має коштів. Іноземні ж інвестори не вірять нам - ні нашим керівникам, ні нашій державі, де невідомо, які закони будуть завтра. Таким чином, перевести економіку країни на інноваційні реї поки що не уявляється можливим.

- Які відмінності у веденні бізнесу в Україні і у розвинених країнах?

- Їх безліч. Але насамперед потрібно звернути увагу власне на український бізнес. Підкреслю, що інноваційний, інтелектуальний бізнес знаходиться на четвертому місці за прибутковістю. Після наркобізнесу, зброї і... проституції. В Україні бізнес не розуміє, що йому потрібно наповнитись інтелектом, використовувати потужний інтелектуальний потенціал країни.

А ось як використовують його в іноземних компаніях. Кілька тисяч службовців компанії «Sylvania» пройшли 40-годинний курс із творчого вирішення проблем. У результаті компанія на кожен витрачений на це долар отримала 20 доларів прибутку. А дворічний курс із розвитку творчого потенціалу співробітників «General Electric» призвів до збільшення на 60% кількості патентоспроможних ідей. В Україні цих можливостей, на жаль, не розуміють.

- Що, на Вашу думку, необхідно зробити уряду, щоб стимулювати інновації в бізнесі?

- По-перше, потрібна програма розвитку держави. В усьому цивілізованому світі прийнята і працює концепція стійкого розвитку. В нашій країні за 18 років незалежності так і не змогли створити подібну дієву програму. Таку, в якій не тільки написано, як повинно бути, а й описано, яким чином цього досягти.

По-друге, в Україні надзвичайно багато чиновників, комітетів, комісій. Вони за допомогою своєї "регуляторної політики" можуть лише загальмувати або й заборонити інноваційні процеси. Треба не заважати, а допомагати, створювати умови для розвитку технологічного бізнесу. А регуляторну політику в країні ринкової економіки повинен здійснювати ринок.

По-третє, потрібен правильний підхід до реалізації інноваційних проектів, що ґрунтується на світовому досвіді. Не треба починати з винаходу. Потрібно втілювати проектний менеджмент. Тобто створити грамотний проект, а вже під нього досвідчений менеджер підбере і винаходи, і інвестиції з усього світу.

- Які поради Ви можете дати «інтелекту», який бажає впровадити свої розробки у реальний бізнес?

- Порада одна: почати з підготовки інвестиційної пропозиції. Форма її розроблена. Обсяг пропозиції - всього 2-3 аркуша А4. У нас майже всі вважають, що спочатку потрібен бізнес-план. Так, він потрібен. Але пізніше, коли вже знайдено інвестора.

Саме для того, щоб знайти інвестора, і необхідний цей документ. Бажано також створити сайт, який так само має відповідати міжнародним вимогам до дизайну і змісту. Існують імейл-екстрактори, за допомогою яких можна знайти електронні адреси всіх, кого цікавлять окремі види діяльності. Таким чином, я стверджую, можливо знайти інвестора майже для будь-якого ефективного проекту за один день, якщо є грамотна інвестиційна пропозиція.

- Як Ви вважаєте, що перш за все необхідно для того, щоб Україна розвивалася інноваційним шляхом? І скільки часу для цього потрібно?

- Для цього знадобиться, мабуть, дуже багато часу. Чому? Тому що тільки тоді, коли обиватель зрозуміє, що це єдиний шлях до цивілізованого суспільства, можна буде зрушити з місця.

А владі це непотрібно. Не відійде вона від керма з можливістю регулювання грошових  потоків, не буде порушувати корупційні, налагоджені схеми. Спасіння потопаючих - справа рук самих потопаючих. Справа за нами!

Експедиція ХХІ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...