App Store Google Play

Контрактна армія в Україні: професійні військові чи прибиральники?

24.12.2009 21:48

Вже понад десять років, незважаючи на різного роду агітаційні заходи, ніяк не вдається набрати необхідну кількість військовослужбовців за контрактом для формування професійних Збройних сил. І за даних умов не вдасться, бо більше року служби контрактники зазвичай не витримують і звільняються, навіть не дивлячись на неприємну статтю «за невиконання службових обов'язків» (прим. Іншої просто не існує). І цих людей можна зрозуміти, адже отримуючи мізерну зарплатню, вони знаходяться в нелюдських умовах праці. Вони мають абсолютно не нормований робочий день, а головне на них чиниться шалений психологічний тиск.

Наприклад, чи може собі уявити будь-який робітник на тому чи іншому підприємстві, щоб до нього начальник звернувся в образливій формі, додавши до цього брутальну нецензурну лайку. Це вважалось нормальним по відношенню до солдат строкової служби, хоча це також не припустимо і ганебно, але ж сьогодні ситуація змінилася: до армії, на контрактну службу, приходять дорослі, самодостатні люди, які вимагають до себе поваги та толерантності. Кілька років тому мені самому випала честь проходити строкову військову службу в Збройних силах України, згодом працювати військовослужбовцем за контрактом. Я вирішив підняти дане питання, оскільки від стану наших Збройних сил залежить безпека кожного громадянина та майбутнє країни.

Йдемо далі. Чим займаються контрактники протягом робочого дня, тобто як проходить їх військова підготовка? По-перше, так само, як і в солдат строкової служби, тобто фактично ніяк. Ці "професійні військові", замість реальних занять з вдосконалення своїх професійних навичок, змушені займатися прибиранням території. Хоча на особливому рахунку знаходяться ті контрактники, які мають навички в будівництві - в них служба проходить на ремонтних роботах у квартирах та на дачах своїх начальників. Це називається "професійна армія по-українськи". Більше того, так готують бійців аеромобільних військ України (десантників), тобто елітні війська, які першими вступають в бій у разі потреби, я лише можу собі уявити в якому стані знаходяться інші військові частини. Ну здавалося б: найміть звичайну "клінінгову" службу, або створіть власну, нехай вони займаються прибиранням, а військовослужбовці нехай займаються своєю військовою справою, нехай вони стріляють з автоматів, а не з віників, теж саме стосується солдат строкової служби. Адже в сьогоднішніх умовах лише біда, або не знання реального стану справ, може змусити молоду людину піти працювати військовослужбовцем за контрактом.

Ніколи не вдасться зробити українську армію професійною, не владнавши питання відносин між начальником і підлеглим, не перейшовши на систему підготовки професійних військових, як це діє, наприклад, в країнах західної Європи, чи США. До прикладу, згідно розпорядку дня бельгійського рядового контрактника до обіду він займається військовою підготовкою (вогневою підготовкою, тактичною підготовкою і т.д.), після обіду самопідготовкою (тобто фізичними вправами за бажанням, біг, плавання і т.д.). Коли в той самий час український контрактник до обіду підмітає територію, а після обіду працює на підсобних роботах. Виникає запитання, про які професійні Збройні сили взагалі говорять наші доблесні воєначальники: про професійних прибиральників чи будівельників? І хто перший загине в реальному бою, наш "прибиральник" чи добре підготовлений натівський вояк? Хіба так тяжко розробити раціональну програму підготовки військовослужбовців або просто перейняти в якійсь з країн, де військова школа на високому рівні? Нехай ці люди краще вчать іноземну мову, аніж займаються господарськими роботами - ми ж на порозі вступу до НАТО.

Не важливо чому так склалось, важливо як з цим боротись. Чи потрібні великі кошти, щоб змінити становище, що склалося? Напевно що ні. Адже тут не потрібно проводити якесь матеріальне переоснащення абощо, тут просто потрібне елементарне бажання проводити реальні реформи, бажання вдосконалити та полегшити процес військової служби. Потрібні молоді, енергійні, а головне компетентні та професійні офіцери, бажано такі, що пройшли підготовку чи стажування в підрозділах НАТО, і бачили альтернативний варіант розбудови Збройних сил.

Але на моє тверде переконання такі реформи не по зубах сьогоднішній армійській верхівці, яка, маючи за плечима радянську офіцерську школу, просто не звикла думати прогресивно та, як кажуть, в ногу з часом, а залишилась в своїх поглядах десь в 1990-х. Ці люди просто не в змозі щось кардинально змінити, вони не мають для цього ані бажання, ані розуміння механізму втілення в життя реформістських ідей. Їх влаштовує сучасний стан справ, коли практично нічого не доводиться робити, окрім проїдання військового бюджету, а проводити реформи означає працювати проти себе. Мова звичайно ж не йде про всіх, є маса талановитих офіцерів, але їх, нажаль, дуже мало.

Тому час очистити лави Збройних сил від таких собі «військових динозаврів радянської ери», які носять генеральські пагони і гальмують або просто саботують процес оновлення української армії, і пустити, нарешті, до управління військами нове покоління професійних військових з новітніми поглядами. Якщо такі звичайно ж є, оскільки якість навчання у вітчизняних військових навчальних закладах залишає бажати кращого, тому реформи напевно потрібно починати саме звідси. Адже, перш за все, потрібно перебудувати процес підготовки та процес виховання молодих офіцерів, які мали б високу культуру поведінки, толерантність та повагу до молодших за званням колег, адже, врешті решт, ці прості речі є складовими такого поняття як "честь мундиру".

Підсумовуючи, хочу ще раз наголосити, що потрібно негайно привернути увагу до проблем військовослужбовців та стану справ в армії. Не можна відкладати реформу Збройних сил в довгу шухляду - як вже показали нещодавні події на Кавказі (Грузинсько-Російська війна), це може привести до згубних наслідків. Адже відносини України з деякими сусідніми країнами є досить напруженими та непрогнозованими, що змушує пересічних громадян замислюватись про свою безпеку.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...