App Store Google Play

Один у полі

14.12.2009 20:34

Останні два роки Олег Тягнибок активно бореться за своє місце у вітчизняній політиці. Відсутність в Україні сильних правих партій і стагнація націонал-демократичних сил спонукає Всеукраїнське об'єднання «Свобода» і його лідера діяти впевнено й агресивно.

Навесні 2009 року «Свобода» отримала понад 30% голосів на дочасних виборах до Тернопільської обласної ради, яку її представник Олексій Кайда й очолив. Після цього Олег Тягнибок оголосив про свій намір балотуватися на посаду президента України.

Праве діло

Упродовж останнього десятиліття - після загибелі в автокатастрофі В'ячеслава Чорновола - в Україні не раз робилися спроби створити щось нове на правому фланзі політичного спектра. Розколотий на три окремі партії Народний рух, ПРП, УРП «Собор», УНА-УНСО, а пізніше «Наша Україна», «Пора» і Українська народна партія - ось неповний перелік тих, хто претендував на лідерство поміж націонал-демократичних сил. Частину з них зруйнували внутрішньопартійні сварки, ще частина розчинилася у мегаблоках «Наша Україна - Народна самооборона» та БЮТ. Ставка у 2004 році на Віктора Ющенка також не принесла правим силам особливих дивідендів. Мрії про «Українську правицю» залишилися мріями, а «Наша Україна» так і не стала потужною політичною силою, яка подібно до Народного руху могла б повести за собою патріотично налаштованих виборців. Та сама «Пора» з Владиславом Каськівим теж не виправдала сподівань.   

Тобто ніша, у якій нині перебуває ВО «Свобода», виявилася практично порожньою. Зазначимо, що Олег Тягнибок, на відміну від лідерів інших націонал-демократичних сил (Юрія Костенка, Бориса Тарасюка, Віктора Пинзеника чи Владислава Каськіва), ніколи не працював у виконавчій владі.

Політичні університети

Політикою Олег Тягнибок займається вже майже 20 років. Свого часу він був одним із засновників Студентського братства, брав участь у революції на граніті в 1990-му. Обирався депутатом Львівської обласної ради та Верховної Ради України. Брав активну участь у розбудові Соціал-національної партії. Утім, широкому загалові він став відомий влітку 2004-го. 17 липня на мітингу біля могили командира Української повстанської армії Клима Савура на Івано-Франківщині Олег Тягнибок назвав євреїв і росіян жидами й москалями. Один із центральних телеканалів, вирвавши фразу з контексту, подав її в новинах як антисемітські та ксенофобські висловлювання. Оскільки на той час Тягнибок перебував у лавах депутатської фракції «Наша Україна», ситуацією миттєво скористалися опоненти Віктора Ющенка, які звинуватили тодішнього лідера опозиції у покритті та культивуванні антисемітизму. В результаті лідера «Свободи» виключили з «Нашої України», а Генеральна прокуратура порушила проти нього кримінальну справу. Щоправда, вже за півроку суд визнав порушення кримінальної справи проти Олега Тягнибока незаконним.

Після цього випадку лідер «Свободи» ще два роки був народним депутатом України. У 2006-му та 2007-му його політична сила програла вибори до ВР. Натомість свободівці отримали представництво на місцях, а Олег Тягнибок став депутатом Львівської обласної ради.

Саме події 2004 року виявилися визначальними у подальшій політичній кар'єрі Олега Тягнибока. Різкі висловлювання, чітке артикулювання національних інтересів та радикальні заяви щодо дій російської влади перетворили його на одного з лідерів правих сил. Можна до безтями сперечатися про те, ким насправді є Тягнибок: політичним спекулянтом, який грає на націонал-демократичних почуттях, чи справжнім патріотом. Або наскільки щиро він заявляє, що готовий померти так, як Роман Шухевич і Степан Бандера... Очевидно те, що він має своїх виборців. Звісно, їхніх голосів недостатньо, щоб обрати у 2010-му лідера ВО «Свобода» президентом України. Однак їх може вистачити для отримання місць у Верховній Раді України наступного скликання. Тим більше що лави прихильників «Свободи» і її лідера стрімко поповнюються. Зростання рейтингу Тягнибока і Ко, звісно, обмежене регіональними особливостями (на Сході та в Криму за «Свободу» голосують одиниці), однак популярність свободівців зростає за рахунок нарощування протестних настроїв. Досвід інших країн показав, що в умовах економічної чи політичної кризи зазвичай посилюється підтримка радикальних партій, зокрема праворадикального спрямування.

З-поміж програм нинішніх претендентів на посаду президента України програма Олега Тягнибока є, напевно, найрадикальнішою. Головними її пунктами є проведення люстрації у владі, відновлення ядерного статусу України, переведення стратегічних підприємств у державну власність, скасування автономного статусу Криму.

Лідер «Свободи» поки що не обтяжує себе поясненнями, як усього цього можна досягти. Він чудово розуміє, що виконувати програму в найближчі п'ять років йому не доведеться. Наразі він працює на свій імідж та розширення представництва ВО «Свобода» у регіонах.

Гроші на революцію

У вересні 2007 року, коли «Свобода» активно включилася у боротьбу на дочасних парламентських виборах, Юлія Тимошенко в інтерв'ю одній із газет назвала політичну силу Олега Тягнибока технічним проектом. Мовляв, за свободівцями стоять представники Партії регіонів. Після заяви лідера «Свободи» про намір подати позов до суду проти Юлії Тимошенко лідер БЮТ спростувала сказане. Понад те, публічно пообіцяла йому посаду у виконавчій владі, щоб він припинив нищівну критику «помаранчевих». Але, попри обіцянки Юлії Володимирівни, до влади Тягнибок тоді не потрапив.

Зате тема наповнення «Свободою» партійної скарбниці стала предметом постійних політичних пересудів. Її ймовірними фінансистами називали практично всіх українських олігархів. У березні 2009 року лідер українських комуністів Петро Симоненко заявив, що вибори ВО «Свобода» до Тернопільської обласної ради відбувалися за фінансової підтримки одного із засновників групи «Приват» Ігоря Коломойського. Олег Тягнибок це спростовує. За його словами, у «Свободи» немає одного головного спонсора: гроші збирає економічна рада об'єднання, а головні жертводавці - їхні прихильники та представники малого бізнесу.

Це не означає, що політична сила Олега Тягнибока неприваблива для представників українського бізнесу. 

Україна - для всіх

Після краху Народного руху та розчарування у «Нашій Україні» патріотично налаштовані українці очікують появи потужної державницької сили, основою ідеології якої був би модерний український патріотизм. Але він не має бути ні «регіонального», ні суто етнічного походження. «Націоналізм буває двоякий: державотворчий і державоруйнуючий - такий, що сприяє державному життю нації, і такий, що це життя роз'їдає, - писав у 1917 році видатний український політичний діяч та історіософ В'ячеслав Липинський. - Прикладом першого може бути націоналізм англійський; другого - націоналізм польський, український. Перший є націоналізм територіальний, другий - націоналізм екстериторіальний і віросповідний. Перший називається патріотизмом, другий - шовінізмом. Коли Ви хочете, щоб була Українська Держава, Ви мусите бути патріотами, а не шовіністами. Що це значить? Це значить перш за все, що Ваш націоналізм мусить спиратися на любов до своїх земляків, а не ненависть до них, за те, що вони не українські націоналісти». За 90 років ці тези не втратили актуальності - Україна має бути українською, проте вона має бути не лише для українців за походженням, а для всіх своїх громадян. Питання української мови та культури повинні й можуть об'єднати суспільство, якщо пояснити, що саме це є основою держави і відповідно має бути цінністю для всіх українців незалежно від етнічного походження. Дивно, що сьогодні цих простих і, здавалося б, давно зрозумілих речей не декларує жодна політична сила. Зокрема, й «Свобода», що претендує на роль українського мейнстриму, але насправді є поки що звичайною праворадикальною партією, тобто апелює до невеликого прошарку населення через зацикленість на певних домодерних гаслах. Сьогодні її ідеологічна платформа завузька, щоб залучати всіх українських патріотів. Націоналізм у найгіршому його розумінні, який свого часу Липинський визначив як «державоруйнуючий», відлякує від «Свободи» тих, хто мислить ширшими і модернішими поняттями. Саме така модерна патріотична політична сила потрібна зараз Україні.

Виборці Тягнибока на Сході та Півдні - хто вони

Виборці Олега Тягнибока - переважно жителі Західної України. На Сході та Півдні за Тягнибока не голосуватимуть. Принаймні так здебільшого думають.

За даними соціологічних досліджень центрів «Социс» та імені Разумкова, на Заході рівень підтримки Тягнибока у вересні - жовтні коливався від 2,9% («Социс») до 5,5% (Центр Разумкова), у Центрі - близько 1%. Водночас рейтинги лідера «Свободи» на Сході та Півдні перебували на рівні 0,1-0,7% - у межах статистичної похибки.

Регіональні особливості підтримки «Свободи» та її лідера цілком закономірні: так історично склалося, що прихильники націоналістичної ідеології, визнання УПА, знищення пам'яток радянської доби тощо сконцентровані на Заході України.

Утім, люди з подібними поглядами, звісно, є й на Сході та Півдні країни. При цьому прихильники Тягнибока на Сході та Півдні трохи відрізняються від своїх однодумців на Заході. Першою відмінністю є їхня висока інтернет-активність, а отже, і високий рівень самоорганізації. Зокрема, «В Контакті» прихильники «Свободи» з різних міст створюють свої групи, при цьому другою за кількістю поміж них є група прихильників «Свободи»... з Донецька. Є також харківська, одеська, севастопольська й миколаївська групи, тоді як львівської або тернопільської немає взагалі.

Симпатики Тягнибока на Сході та Півдні країни часто стикаються з відвертою ворожістю з боку багатьох місцевих партій, органів влади й подеколи пересічних громадян. Показовою була нещодавня заява голови Одеської обласної ради Миколи Скорика, який пригрозив забрати в болгарської громади їхній культурний центр за те, що його надали для виступу лідера «Свободи». Відповідно й акції, які проводять свободівці на Сході та Півдні, мають трохи інші акценти, ніж заходи в Києві чи на Заході. Наприклад, на Сході та Півдні не проводили жодних маршів до Дня УПА 14 жовтня, регіональні осередки лише відправили делегації до Києва (цього року марш УПА в Києві відбувся фактично як акція ВО «Свобода»).

Східні та південні свободівці зазвичай організовують акції без історичного забарвлення - подібні до тих, що проводять праві та ультраправі в Європі чи Росії. Йдеться про різноманітні протести з метою вирішення національних чи соціальних питань ультраконсервативними методами. Харківська «Свобода», наприклад, протестувала проти землевідведення на користь в'єтнамських бізнесменів, одеська - проти приватизації Одеського припортового заводу тощо. Марші проти нелегальної міграції, не традиційні для правих партій в Україні, майже не викликали спротиву ні в місцевої влади, ні в суспільстві. Учасники маршу в Луганську (взяло участь приблизно 250 осіб - найбільша акція націоналістів у цьому місті з часів незалежності) зазначали, що перехожі дуже цікавилися його причинами, а в Одесі раділи, що міліція не дозволила противникам акції заблокувати підхід до пам'ятника Шевченкові.

Замість поміркованих патріотів із Галичини на Сході поміж прихильників Тягнибока зустрічаються і маргіналізовані ультраконсерватори. Деякі з них навіть вказують серед улюблених книжок Mein Kampf Адольфа Гітлера чи малюють на сторінках «В Контакті» свастику.

Та загалом активісти «Свободи» на Сході більше схожі на членів «Національного фронту» Жан-Марі Ле Пена, з яким «Свобода» нещодавно уклала договір про співпрацю. Можна припустити, що надалі схожість свободівців із європейськими ультраправими зростатиме. Що й не дивно, адже ідеї національної автаркії чи захисту від нелегальної міграції можуть забезпечити зростання рейтингу ВО «Свобода» не лише на «традиційно націоналістичному» Заході, а й на «проросійських» Сході та Півдні країни.

Пишноти і злидні

188,6 тис.грн заробив Олег Тягнибок у 2008 році

181 тис.748 грн - заробітна плата

6 тис.848 грн - страхове відшкодування

Володіє квартирою (33,88 м2) і автомобілем Toyota Land Cruiser.

Члени його родини також мають квартиру (133,52 м2). 

41,2 тис. грн має Тягнибок у банках

Злети і падіння

Народився 7 листопада 1968 року у Львові

У 1993 році закінчив лікувальний факультет Львівського державного медичного інституту, в 1999 році - спецправничий факультет Львівського держуніверситету
ім. І.Франка

1989 -1992 роки

 Працює санітаром, потім медбратом у львівських лікарнях 

Грудень 1991 р - листопад 1994 року

Голова Студентського братства Львова, у 1991 році вступив до Соціал-національної партії України (СНПУ)

1994 -1998 роки

Депутат Львівської облради 

У 1998 та 2002 роках обирався народним депутатом України.

У липні 2004 року, виключений із фракції «Наша Україна» за висловлювання на горі Яворина, розцінені як антисемітські та ксенофобські

У 2006 році обраний депутатом Львівської облради (фракція ВО «Свобода»)

На парламентських виборах 2006 і 2007 років партія Всеукраїнське об'єднання «Свобода» на чолі з Тягнибоком не потрапляла до Верховної Ради

У березні 2009 року «Свобода» перемогла на позачергових виборах до Тернопільської обласної ради (здобула найбільше мандатів з-поміж усіх політсил). Олег Тягнибок оголосив, що балотуватиметься на посаду президента України.

УТ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...