App Store Google Play

Друга новорічна газова війна?

09.12.2009 13:11
На Новий рік цього разу може розпочатися не одна газова війна, а дві. І якщо українсько-російські газові домовленості до виборів можуть і не ворушити, то битва за розподільчі газові мережі, які в новорічну ніч передаються від облгазів до ДП "Нафтогазмережі", може призвести навіть до аварій.

Неготовність "дочки" НАК "Нафтогаз України" самостійно експлуатувати розподільчі газопроводи 33-х облгазів, які вона отримає на баланс 1 січня 2010 року, не заперечують навіть у самій компанії. Однак стверджують, що знають, як впоратися з проблемою.

За інформацією "Економічної правди", більшість приватних облгазів продовжать роботу у звичному режимі, уклавши короткострокові договори оренди газопроводів з "Нафтогазмережами" до березня-квітня 2010 року. Саме тоді у них усіх закінчується дія ліцензій на розподіл газу.

За цей час державний оператор накопичуватиме обладнання та персонал. А з 1 січня почнуть роботу філії ДП у Миколаївській, Дніпропетровській, Львівській, Закарпатській, Чернівецькій та Вінницькій областях. Якщо постараються доблесні українські суди, їх може стати більше.

Чого не вистачає "Нафтогазмережам"

Керівники облгазів постійно наголошують у пресі, що "Нафтогазмережі" не має належного устаткування для безпечної експлуатації розподільчих газопроводів.

"Нафтогазмережі" - це поки що лише столи і стільці. Вони розраховують на одне: як тільки в облгазів відберуть мережі, усі співробітники перейдуть до нових структур - їм, мовляв, діватися буде нікуди. А обладнання викуплять", - розповів "Економічній правді" експерт Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Якщо ж ті, хто контролює облгази, а це переважно Дмитро Фірташ та Віктор Вексельберг, підуть на принцип і блокуватимуть викуп майна, то "Нафтогазу" доведеться брати кредити на закупівлю обладнання. А воно - досить різне.

Керівник Центру енергетичних досліджень Костянтин Бородін пояснив, що аварійні бригади газових служб мають спеціалізацію і відповідно комплектуються: одні - для обслуговування мереж у будинках, інші - для ліквідації проривів на вулиці.

"Це перші елементарні приклади того, чого бракує "Нафтогазмережам". У вінницькій філії цього точно нема. Якщо десь буде витікання газу, вони приїдуть туди тролейбусом, але як вони ліквідують витікання?" - обурюється Бородін.

Утім, прес-служба "Нафтогазмереж" брак обладнання заперечує.

"Ми отримали у користування газорозподільні мережі державної форми власності у Чернівецькій та Вінницькій областях. Там вже у повному обсязі працюють наші філії, які укомплектовані кваліфікованими фахівцями та необхідною технікою", - розповів "Економічній правді" прес-секретар підприємства Сергій Мілютін.

Наскільки виправданий цей оптимізм, стане зрозуміло у перші дні січня. Поки що навіть Володимир Омельченко не взявся припустити, хто буде приїздити на виклик газової служби у Дніпропетровській області у новорічну ніч.

Водночас, експерт сумнівається, що якісь політичні чи бізнесові сили навмисно створять аварійні ситуації, аби показати нежиттєздатність нового порядку.

"Мені здається, що ніхто на це не піде. В облгазах працюють не бандити, а звичайні люди, нічим не гірші, ніж металурги чи клерки", - зазначив експерт.

Хто приїде в новорічну ніч

З передачею газопроводів державній компанії постає ще одна проблема: координування роботи газопроводів різної власності.

Вони бувають чотирьох типів: державні, які були в оренді в облгазів і зараз передаються "Нафтогазмережам", приватні - ті, які облгази збудували самотужки, комунальні - споруджені місцевими громадами, і кооперативні - прокладені об'єднаннями споживачів газу.

У "Нафтогазмережах" розповіли, що їх обласні філії почнуть роботу тільки після того, як домовляться про експлуатацію останніх двох типів труб. Приватні ж газогони облгази можуть їм і не надати.

"А тепер уявіть, що в якомусь селі однією вулицею іде труба, яку повернуть "Нафтогазу", а іншою - труба облгазу. Якщо людина відчула витік газу і телефонує до служби 104, то до чиєї диспетчерської вона потрапить? В Європі на одній території завжди працює один оператор", - наголошує Бородін.

Окрім того, нинішні власники облгазів можуть легко заблокувати отримання "Нафтогазмережами" інформації про споживачів блакитного палива. Адже їх, залежно від обсягів споживання, є чотири категорії. Крім того, дехто отримує газ на пільгових умовах. Отже, треба знати всі тарифи і рівень оплати кожного абонента.

"Абонентська база - чи не найголовніший актив облгазів. Як його перебрати без згоди облгазу? От райцентрі Бар Вінницької області десь 30 тисяч квартир. У філії - десять працівників. Їм що - йти по хатах і уточнювати категорію споживання? Теоретично все можливо, а практично як це зробити?" - міркує Бородін.

Звісно, інформацію про пільговиків можна буде отримати у відділеннях соціального захисту. А стягнення старих боргів - залишити облгазам, нехай розбираються. "Нафтогазмережі" до цих боргів не будуть причетні.

Однак інформація про те, яке обладнання використовує споживач і скільки він спожив минулого року, а від цього напряму залежить тариф, є тільки в облгазах.

Не виключено, що, не знаючи цієї інформації, "Нафтогазмережі" почнуть попервах стягувати із споживачів більше, ніж треба. Це дозволить також звітувати про збільшення надходжень від продажу газу у перші місяці.

Чи допоможе комусь ця зміна

В цілому, розрахунки за газ можуть і не покращитися, оскільки до того поки що немає передумов. Навіть у випадку повних розрахунків населення і промисловості, якими хваляться "Нафтогазмережі" по Чернівецькій області, мовляв, на 30 жовтня рівень розрахунків за всіма категоріями споживачів склав там 100,5%.

Бородін нагадав, що Національна комісія з регулювання електроенергетики відмовилася підняти тарифи на транспортування газу у 2009 році. Також за цей період удвічі зменшилися обсяги продажу газу промисловим підприємствам.

"Це означає, що облгази отримують коштів менше, ніж передбачає їх фінплан. Невиплата зарплати - це кримінальний злочин. Два місяці затримки - і прокуратура порушує кримінальну справу. Не можна відкладати і ремонти газопроводів, а коштів надходить все менше. Звідси і неплатежі за газ", - пояснив експерт.

Між тим, "Нафтогазмережі" мають масштабну концепцію модернізації газогонів. І не виключено, що коли після виборів президента НКРЕ таки підвищить тарифи на розподіл палива, то ці плани почнуть реалізовуватися.

"Зараз ми добудовуємо газопроводи з високим рівнем готовності. За три місяці завершили спорудження шести газогонів: по два у Запорізькій та Київській та по одному - у Чернівецькій та Житомирській областях. Невдовзі введемо в експлуатацію ще 19 довгобудів. Загалом, заплановано запустити більше п'ятиста газопроводів з високим рівнем готовності", - звітує Сергій Мілютін.

Якщо ж тарифна політика залишиться незмінною до парламентських виборів, то і "Нафтогазмережі" приречені на зрив планів добудови газопроводів.

Кабмін, незважаючи на вилучення мереж у приватних облгазів, продовжує лобіювати введення для підприємств, що розподіляють газ, розподільчих рахунків, з яких будь-коли можна буде стягнути потрібну суму на користь "Нафтогазу ". Тому підприємство більше не зможе притримувати у себе кошти абонентів.

"У "Нафтогазмережах" теж будуть любителі грошей і дорогих машин, тому про розподільчі рахунки подбають і у цьому випадку", - каже Володимир Омельченко.

Хто ж воюватиме?

Наразі плани з передачі розподільчих систем "Вінницягазу" "Нафтогазмережам" успішно блокуються у судах. А мережі цієї компанії, як і інших чотирьох облгазів, у яких планується вилучити "труби" вже з нового року, контролює Фірташ.

"Нафтогазмережі" заявляють, що виявили бажання домовлятися лише "Тернопільоблгаз", "Кримгаз", "Одесагаз" та "Донецькоблгаз", не підконтрольні ані Фірташу, ані Вексельбергу.

Тому війна буде. Рішення про передачу тих чи інших "труб" "Нафтогазмережам" активно оскаржуватимуться у судах, і не виключено, що з 1 січня 2010 року це підприємство так і залишиться господарем лише у Чернівецькій області.

На думку експертів, це свідчить про непродуманість кроків уряду.

"Треба створити концепцію, яка визначила б плани уряду, та прийняти поетапний план реформування газового сектора відповідно до липневих домовленостей з Євросоюзом. А такі хаотичні дії ні до чого не призведуть. А так - спочатку всі будуть очікувати виборів, потім облгази подаватимуть судові позови", - підсумував Володимир Омельченко.

До речі, у "Нафтогазмережах" поки що не замислюються над тим, що у країні триває обговорення реформ газового сектора, згідно з якими, буде заборонено одному підприємству поєднувати функції продажу і розподілу газу. І відповідають на це приблизно так: "Буде закон - будемо виконувати". Що ще раз підтверджує хаотичність дій уряду.

"Економічна правда"

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...