App Store Google Play

9 листопада — День української писемності й мови

09.11.2009 10:41

9 листопада православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Нестора-літописця, мощі якого покояться у печерах Києво-Печерської лаври. У цей день Україна святкує День української писемності і мови.

З нагоди свята співвітчизників привітав Президент України Віктор Ющенко. Як ідеться у зверненні, текст якого розміщено на офіційному сайті Президента, наша мова належить до тридцяти найпоширеніших мов світу. Українська мова - не просто засіб спілкування, це - наша історична пам`ять, невичерпна духовна й культурна скарбниця, це - живий зв`язок між тисячолітнім минулим, сучасністю і майбутнім великого народу.

Найдавніший із літописів, який дійшов до нас, був написаний у 1377 році на пергаменті й називається Лаврентіївським, за ім'ям монаха-переписувача Лаврентія. Як і багато інших, цей літопис відображає більш давні тексти, зокрема до нього входить пам'ятник вітчизняного літопису "Повість временних літ", написаний на початку XII століття монахом Києво-Печерського монастиря Нестор, пізніше прозваним Нестор-літописець (близько 1050-1114 рр.).

Не менше значення для становлення української писемності мають і ділові договори Київської Русі та Константинополя, які є визначними пам'ятками давньоруської писемності IX-X ст. Всі ці давні пам'ятки підтверджують незаперечну істину - українська мова, культура й писемність мають глибоке коріння, а наша нація, безсумнівно, одна з найбільш освічених і розвинених європейських націй.

Шкода, що тепер у День української писемності і мови на думку спадають не лише урочисті й святкові піїти, а все більше хочеться говорити про проблеми і турботи. Не можна не погодитися з президентом Ющенком, коли він зауважує, що «сьогоднішня мовна ситуація в країні все ще залишається деформованою".

Обов`язок нинішнього покоління - відновити історичну справедливість щодо української мови. Вона повинна як повноправний господар природно увійти в усі суспільні сфери. Для цього їй потрібна як державна підтримка, так і солідарність усіх українців.

Мовознавці світу визнають українську мову однією з найрозвиненіших мов світу. Вивчення української мови та літератури є обов'язковими у школах і вузах США, Канади, Франції, Польщі, Чехії та інших держав. Вона є однією з робочих мов ООН, а в Римі з 1989 року існує Міжнародна асоціація україністів. В Україні ж, не зважаючи на те, що рідну мову захищає і підтримує Конституція, закони і укази, сказати про те, що українська мова процвітає важко.

На переконання Віктора Ющенка, державна українська мова як фактор міжнаціонального спілкування в Україні має створити ту атмосферу толерантності, яка дасть змогу гідно, без утисків і принижень розвиватися усім мовам нашого суспільства, особливо тим, які також постраждали від політики мовної уніфікації.

Дніпроград приєднується до заклику любити, берегти, захищати і підтримувати українську мову, бо в ній наша сила, бо в ній - наша особлива, не схожа ні на кого іншого вічна українська сутність.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...