9 листопада православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Нестора-літописця, мощі якого покояться у печерах Києво-Печерської лаври. У цей день Україна святкує День української писемності і мови.
З нагоди свята співвітчизників привітав Президент України Віктор Ющенко. Як ідеться у зверненні, текст якого розміщено на офіційному сайті Президента, наша мова належить до тридцяти найпоширеніших мов світу. Українська мова - не просто засіб спілкування, це - наша історична пам`ять, невичерпна духовна й культурна скарбниця, це - живий зв`язок між тисячолітнім минулим, сучасністю і майбутнім великого народу.
Найдавніший із літописів, який дійшов до нас, був написаний у 1377 році на пергаменті й називається Лаврентіївським, за ім'ям монаха-переписувача Лаврентія. Як і багато інших, цей літопис відображає більш давні тексти, зокрема до нього входить пам'ятник вітчизняного літопису "Повість временних літ", написаний на початку XII століття монахом Києво-Печерського монастиря Нестор, пізніше прозваним Нестор-літописець (близько 1050-1114 рр.).
Не менше значення для становлення української писемності мають і ділові договори Київської Русі та Константинополя, які є визначними пам'ятками давньоруської писемності IX-X ст. Всі ці давні пам'ятки підтверджують незаперечну істину - українська мова, культура й писемність мають глибоке коріння, а наша нація, безсумнівно, одна з найбільш освічених і розвинених європейських націй.
Шкода, що тепер у День української писемності і мови на думку спадають не лише урочисті й святкові піїти, а все більше хочеться говорити про проблеми і турботи. Не можна не погодитися з президентом Ющенком, коли він зауважує, що «сьогоднішня мовна ситуація в країні все ще залишається деформованою".
Обов`язок нинішнього покоління - відновити історичну справедливість щодо української мови. Вона повинна як повноправний господар природно увійти в усі суспільні сфери. Для цього їй потрібна як державна підтримка, так і солідарність усіх українців.
Мовознавці світу визнають українську мову однією з найрозвиненіших мов світу. Вивчення української мови та літератури є обов'язковими у школах і вузах США, Канади, Франції, Польщі, Чехії та інших держав. Вона є однією з робочих мов ООН, а в Римі з 1989 року існує Міжнародна асоціація україністів. В Україні ж, не зважаючи на те, що рідну мову захищає і підтримує Конституція, закони і укази, сказати про те, що українська мова процвітає важко.
На переконання Віктора Ющенка, державна українська мова як фактор міжнаціонального спілкування в Україні має створити ту атмосферу толерантності, яка дасть змогу гідно, без утисків і принижень розвиватися усім мовам нашого суспільства, особливо тим, які також постраждали від політики мовної уніфікації.
Дніпроград приєднується до заклику любити, берегти, захищати і підтримувати українську мову, бо в ній наша сила, бо в ній - наша особлива, не схожа ні на кого іншого вічна українська сутність.
Автор: Тімур ЖЕЛДАК