App Store Google Play

Космонавти та кіломболи

26.10.2009 14:48

Наприкінці жовтня створена Україною та Бразилією для запусків наших ракетоносіїв «Циклон-4» з космодрому Alcantara компанія Alcantara Cyklone Space (ACS) планує перейти до стадії практичної реалізації цього проекту. Для того, щоб увійти до клубу космічних держав, владі Федеративної Республіки Бразилія доведеться витратитись на розвиток населення екваторіальної сельви - громад колишніх чорношкірих рабів (кіломболів) і знайти $260 млн в якості кредиту для українських ракетників.

Наразі СП Alcantara Cyklone Space очікує на закінчення регуляторної процедури громадських  слухань, які мають визнати результати проведеного на замовлення компанії дослідження впливу космічних стартів на навколишнє середовище. Відповідно до місцевого законодавства, на такому дослідженні наполіг Національний інститут з питань навколишнього середовища та поновлюваних ресурсів Бразилії (IBAMA). Негативна думка про ракетні технології мешканців сельви була сформована декількома десятками вибухів бразильських ракет на космодромі Alcantara, що належить міністерству оборони ФРБ, починаючи з 60-х рр. минулого століття, коли стартувала національна космічна програма. Остання аварія сталася в 2003 р. і призвела до загибелі 21 учасника невдалого запуску.

Ще однією причиною протестів проти нового космічного проекту стало виділення ACS землі, що, відповідно до умов аграрної реформи, має належати громадам місцевих кіомболів - Мамуна, Баракататуя та Голено. Аби не дратувати корінних жителів штату Мараньяо, наприкінці минулого року СП добровільно відмовилося від прав на виділену центральним урядом землю під космодром та почало перемовини з аборигенами.

Одним з аргументів за українсько-бразильський космічний проект стала надійність нашої ракети. Починаючи з другої половини минулого століття проведено 106 пусків ракетоносія «Циклон-2», бойовим попередником якого був носій SS-9 - всі вони виявилися успішними. В якості додаткового аргументу СП довелося "умастити" корінних мешканців інвестиціями в розвиток місцевої інфраструктури. Зокрема, створенням соціального центру для кіломболів у місті Алкантара, новими робочими місцями та обіцянками реконструювати 58 км доріг від порту Кужупе до Алкантари.

Тепер мало хто сумнівається, що поступки волелюбним нащадкам швидких рабів гарантують успішне для ракетників завершення громадських слухань зі створення українсько-бразильського космодрому. Про це свідчить також засідання ради директорів ACS, яке призначене на поточний тиждень у столиці - місті Бразиліа. На порядку денному обговорення невідкладних організаційно-технічних та фінансових заходів, що пов'язані з реалізацією проекту «Циклон-4». У КБ «Південне» про питання, які обговорюватимуться на цьому заході, говорити не хочуть. Але за інформацією місцевих ЗМІ, наша делегація планує взяти у борг $260 млн в одного або декількох тамтешніх банків. У всякому разі, саме цю суму просив для вітчизняних ракетників Віктор Ющенко, який в серпні під час візиту в США зустрічався з президентом Бразилії Луїсом Ігнасіо Лула да Сілвой.

Мається на увазі, що гроші підуть на оплату комплектуючих для виготовлення ракетоносіїв, розгінних блоків для них, системи керування та інфраструктури стартового майданчику. Ця сума приблизно відповідає українській частці фінансування проекту, яку раніше оцінювали в $475 млн. (у рівних частинах). А ФРБ, яка пройшла тернистий піввіковий шлях до свого становлення як космічної держави, з великою ймовірностю зможе зрозуміти фінансові проблеми своїх партнерів.

За інформацією КБ «Південне», запуск легкого ракетоносія «Циклон-4» з екватора дозволить йому виводити корисне навантаження масою до 5300 кг на низьку навколоземну орбіту 500 км, або до 1600 кг - на геоперехідну з апогеєм (на висоті до 36 тис. км над рівнем моря). З огляду на загальну тенденцію до мінімізації космічної техніки, ці можливості дозволяють поставити в Бразилії на потік старти наших ракет з телекомунікаційними низькоорбітальними супутниками та  важкими супутниками дистанційного зондування Землі. Конкурентів же в «Циклона-4» наразі небагато. Європейська космічна агенція лише розробляє носій Vega, а «Роскосмос» у нинішньому році збирався запустити свою ракету «Союз-СТ» з тропічного космодрому Куру (Французька Гвіана), але відклав перший старт на 2010 рік.

"Деловая столица"

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...