App Store Google Play

Людина з Ріо

22.10.2009 09:23

Більшість пересічних громадян почули про "новий клуб елітного відпочинку для ВІП-персон" з масованої рекламної кампанії, присвяченої майбутньому відкриттю "закладу для багатих і дуже багатих", яке його власники відсвяткували 9 жовтня. До того ж, дніпряни якщо і замислювалися, що за чергове масштабне будівництво розгорнулося на Набережній між Леніна та Юліуша Словацького, то не особливо цим переймалися - звикли вже й до нагромаджень фонтанів "у подарунок городянам від мера" та й до десятків закладів громадського харчування. Останні взяли мальовничу набережну Дніпра в настільки щільну облогу, що підійти до води чи просто помилуватися потужною величчю головної річки країни можна буде лише з мосту, інакше - "проходьте, замовляйте..."

Але навіть у цій навалі зухвалих самозабудов, що перетворили найдовшу в Європі набережну на різнобарвний та сповнений несмаку східний базар з генделиками, церквами, фонтанами та кам'яними бабами, клуб "Ріо" зміг виділитись. Насамперед - незаконністю свого існування та зухвалістю власників.

Нажаль, у Дніпропетровську стало за правило нехтувати як Правилами забудови (до останнього часу їх у місті взагалі не було), так і Законами України. Якщо вмієш вирішити питання з земельною комісією міськради (читай з фракцією "Блоку Лазаренка" чи особисто її керівником Загідом Красновим) - проходиш сесію і будуйся досхочу. А коли ж вже побудуєш, то хто ж тобі не дасть дозвіл? А там ще дещицю внесків у славнозвісну комісію, очолювану Олександром Лупандіним - дивись, і земельку міську можна привласнити, за фактичним розташуванням об'єкту...

От, наприклад, Товариство з обмеженою відповідальністю "ОТЕГ" взяло й побудувало собі нічний клуб. На який підставі? На підставі проекту та договору оренди, узгоджених і підписаних у 2003-2004 роках. Цей факт сам по собі є суттєвим порушенням, адже земля була відведена "для виконання будівельних робіт" терміном на 2 роки. Але при цьому навіть те, застаріле, рішення про відведення землі під будівництво порушує заборону на розміщення об'єктів у прибережній смузі (прийняте міською радою Дніпропетровська IV скликання, рішення №1338 від 15 травня 2003 року).

Художній фільм "Людина з Ріо" приніс молодому Жану-Полю Бельмондо перший гонорар і світову славу. Наша "людина з Ріо" - Олександр Афанасьєв - достатньо відомий в місті персонаж. Він, крім того, є директором ТОВ "ОТЕГ", за сумісництвом пан Олександр працює заступником міського голови Івана Куліченка, а ще є дійсним депутатом міськради від... "Блоку Лазаренка". Саме останній збіг обставин, вочевидь, і дозволяє пану Афанасьєву обходити будь-які постанови та обмеження на земле відвід і землекористування в цьому місті.

Говорите, не можна будувати на землях, які є прибережною смугою? А ми й не будемо! І от уже на початку 2004 року та ж сама (принаймні за витягом з кадастрового плану) земельна ділянка площею 0,2623 га з "прилеглої до берега території між зовнішньою та внутрішньою підпірними стінками набережної" перетворюється в договорі оренди на "землі житлової та суспільної забудови" з цільовим призначенням "роздрібна торгівля та комерційні послуги". Для тих хто не зрозумів - це тільки для нас, пересічних набережна з її підпорною стінкою - захист від повені та паводку, що стримує могутню стихію в межах. Для пана Афанасьєва і компанії - місце для його забудови, аби заступник міського голови міг здійснювати комерційні послуги. Бачили очі, кого обирали? Їжте, хоч повилазьте.

Насправді, саме існування клубу "Ріо" в тому місці, де він побудований - порушення Земельного кодексу України, де зокрема зазначено:

"Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, забороняється: а) розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення),... г) будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку. Об'єкти, що знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг» (стаття 61, "Обмеження у використанні земельних ділянок прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм та на островах").

Зайве пояснювати, що при будівництві настільки великої, розгалуженої та багаторівневої структури ніяк не можна обійтися без розорювання землі. Адже, фундамент викопали - це щонайменше, та й шикарні підземні зали розташовуються на місці, де був аж ніяк не вакуум.

Не слід забувати ще про одну важливу річ - ту саму підпорну стінку, в якій звив собі кубельце пан Афанасьєв. Вочевидь, вона з'явилася не просто так, а щоб стримувати водну стихію - з одного боку, і унеможливити розмивання та руйнацію берегів - з іншого. Як зазначено у висновку міського управління земельних ресурсів "мережі в межах забудівлі відсутні". Ви десь бачили "елітний ВІП-клуб" без туалету? Отож! А це означає, що будівельники не просто вийняли грунт, але ще й пробили дірку в тій самій підпорній стінці. Тут вже йдеться не про законність дій, а про безпеку. І не лише тих багатіїв, які танцюватимуть в клубі, запрудивши паркувальний майданчик на самому узбережжі своїми автівками. Про безпеку мешканців вулиці Набережної, вулиці Словацького та інших прилеглих будинків - якщо підпорну стінку розмиє, змиє усіх. Якщо ж врахувати, скільки подібних дірок вже набито вздовж Набережної від річкового вокзалу до парку Шевченка - мимоволі замислюєшся про плинність часу, та й потужна монументальна Набережна вже не видається такою непорушною і вічною.

У тому ж-таки Земельному кодексі читаємо далі:

"До земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами" (стаття 58, "Склад земель водного фонду").

"Вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для середніх річок - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.  При крутизні схилів більше трьох градусів мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється" (стаття 60. "Прибережні захисні смуги").

Начебто, абсолютно прозоро та зрозуміло: є велика (як на це не подивись) річка Дніпро і в межах 100 метрів від урізу води біля неї будуватися не можна, якщо це не річковий вокзал або пристань для човнів. Але що не дозволено простим громадянам України по всій Україні - те дозволено Загіду Краснову та його вірним нукерам.

І, як виявляється, немає в місті сили, що здатна протистоят цьому свавіллю. Адже коли заступник мера за підтримки більшості міськради в складі "головної по землі" фракції вирішує власні майнові та бізнесові питання, будь-які чиновники забігають дорогу й розписуються у власній лояльності. От тільки прикро, що не Законам України, а тому хто сильніший або добре "змастив лапу".

Наприклад, начальник управління державної землевпорядної експертизи, нормування і ліцензування робіт О.І. Моцун хотів "зберегти обличчя". Тому при підписанні висновку експертизи Держкомзему щодо проекту землевідведення зацитував вищезгадані статті Земельного кодексу, підсумувавши свої зауваження простим висловлюванням "там будувати не можна". Проте, з невідомих причин, вже за місяць своєю ж рукою дописав "Зауваження усунено". Це ж що треба зробити з державним експертом, які дії виконати, щоб стало "можна" будувати там, де "не можна"? Чи може за цей час Земельний кодекс змінився? Або Дніпро змінив русло і тече тепер на 100 метрів північніше свіжозбудованого клубу?..

Саме пікантне в усій цій історії - це креативність панів Афанасьєва, Краснова та компанії. "Ріо", як мрія "великого комбінатора" Остапа Бендера, став гігантською комбінацією, яка ризикує дійти такого ж безславного фіналу. Річ у тім, що "центрове" місце, де тепер "відтягуються" прогресивні діточки багатіїв, збудоване на місці виходу в річку стічного колектора правобережної частини міста. Недарма, лід в цій частині річки майже ніколи не стає, а коли вода й замерзає - то йде дивними буро-коричневими смугами.

Інакше кажучи, збудували пани підприємці-депутати свій клаптик раю на, даруйте на слові, продуктах людської життєдіяльності. А з цих продуктів, як кажуть в народі, що не ліпи - кулю чи цукерку - однаково він залишиться чим є. 

Або може наші представники депутатської більшості міськради заборонять мешканцям міста і в туалети ходити - щоб бізнесу не заважало? А то як же - будували "супер-мега-ВІП-еліт-клуб". Будували з метою заткнути за пояс такий самий, тільки нижче за течією. А що вийшло? Вийшло як завжди - через колектор. Приїдуть люди на власній яхті, або романтичні парочки сядуть на відкритому майданчику помилуватися краєвидом, понюхають, чим живе місто - та й залишать наших комбінаторів з їх порожніми стільцями.

От тільки "за державу прикро". Точніше за місто і гарну (колись) набережну.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...