App Store Google Play

Дніпропетровська влада знищує навчальні заклади

03.09.2009 11:13

Скажіть, як би почувалися ви, як батьки, і як би почувалися ваші діти, якщо б, прийшовши першого вересня, у День Знань, на свято лінійки, взнали, що у вашій школі якісь пройдисвіти напередодні відрізали електричне живлення, водопостачання й водовідведення? Що діти будуть вчитися напомацки, залишаться без сніданку й обіду, до туалету ходитимуть зі свічками. Як мінімум - захотіли б розібратися, як таке неподобство сталося, і хто ж за це відповість. Не залишилися осторонь і ми, щойно почули про кричущу ситуацію, що склалася в Жовтневому районі Дніпропетровська в навчально-виховному комплексі №14 "Лінгва".

Навчальний заклад недержавної форми власності "Лінгва" відкриває свої двері школярам та дошкільнятам 11 рік поспіль. За цей час він став широко відомий як в Дніпропетровську, так і далеко за його межами, адже новітні технології освіти, виховання дітей в багатомовному просторі та обмін найсучаснішим досвідом з десятками інших навчальних закладів в Україні, Росії та країнах Євросоюзу здобули неабияку славу невеличкій дніпропетровській школі.

Але саме цього року першого дзвоника могло б не бути. Принаймні, для цього страшенно повпрівали чиновники від освіти Жовтневого району на чолі із завідувачем райвно, за сумісництвом заступником голови райради з питань діяльності виконавчих органів Леонідом Левчуком. В понеділок, 31 серпня, без будь-якого попередження та узгодження своїх дій з РЕС "Дніпрообленерго" представники виконкому вдерлися до щитової НВК "Лінгва", вимкнули подачу електроенергії та встановили саморобні пломби - в дітей на майданчику перед школою саме відбувалась репетиція урочистої лінійки.

Але на цьому зловмисні дії Жовтневого виконкому не припинилися. Коли всі, крім охоронця, залишили школу та розійшлися готуватися до початку нового навчального року, в неробочий час, знову-таки без попередження та без узгодження з МКП "Дніпроводоканал" школі відімкнули постачання води.

Звертаю увагу, що підстав для подібних дій не існує взагалі, адже заборгованості ані за світло, ані за холодну воду в НВК №14 на 1 вересня не було! Так, є певна заборгованість за опалення, що залишилася з попереднього опалювального сезону, але є й домовленість з теплопостачальниками про погашення заборгованості до початку опалювального сезону. Втім, навіть за наявності боргів райвно не має жодних прав втручатись у господарські стосунки третіх сторін. Де ж причина настільки зухвалих і беззаконних дій районного відділу освіти?

Корінь зла закопаний глибоко, хоча й подекуди стирчить на самій поверхні - "Лінгва" працює в орендованому приміщенні колишнього дитячого садка. І хоча свого часу договір оренди укладався школою саме з дитсадком, відповідно й подовжуватися мав з ним же, як з орендодавцем, два роки тому у взаєминах школи та садка з'явився "посередник" у особі районного відділу освіти та його очільника. Аж до Верховного суду дійшли освітяни, намагаючись зрозуміти, чому вони не можуть на законних підставах продовжувати роботу в приміщенні, яке вони орендують, без узгодження з третьою стороною, яка до цієї діяльності має одне відношення - заважати. В результаті райвно знайшло над вагомі аргументи у вигляді владних лобістів, і через Верховний суд таки змушує освітян звільнити приміщення. Зневірившись у правосудді, засновники школи почали шукати нову будівлю, сподіваючись у старій бодай розпочати навчальний рік - не викидати ж дітей надвір. Проте, як бачимо, Жовтневий райвідділ освіти мав з цього приводу іншу думку.

З чим може бути пов'язана протиправна та гарячкова діяльність по зриву навчального процесу зрозуміти не важко - вочевидь, на будівлю дитсадка і прилеглу (немаленьку) територію вже є замовник. А чи стали б державні службовці підставлятися під адміністративні правопорушення за просто так, від нудьги і ненависті до школярів?

Є й ще одна деталь, яку не важко помітити неозброєним оком - в нашому місті дуже не люблять приватну освіту. Якщо на початок століття в місті працювало 19 приватних середніх шкіл, то на 1 вересня 2009 року їх залишилося лише шість, двом з яких викручують руки договорами оренди, ліцензіями, перевірками, і фактично не дають розпочати навчальний рік (крім "Лінгви" у незавидному становищі наразі й приватна школа №9 на Комунарі). Що це, як не боротьба "освітян", тобто чинуш від освіти, мета яких - виховувати "електорат" замість мислячих людей, з освітянами, які бажають, і, найголовніше, можуть надавати дійсно якісну освіту навіть у нашому, далеко не схильному до якості суспільстві?

Навіть короткий огляд діяльності "Лінгви" останніх років дозволяє зрозуміти, що колектив і учні цього НВК досягли більшого, ніж всі районні відділи освіти разом узяті: десятки вчителів міських шкіл завдяки "Лінгві" безкоштовно пройшли мовну підготовку в Німеччині, сотні школярів побачили Європу, Росію і змогли повчитися у кращих тамтешніх педагогів, десятки методичних розробок вчителів "Лінгви" визнані кращими як на всеукраїнських, так і міжнародних освітніх форумах. Але хіба знання в головах дітей і свобода їх думок щось важать для маленьких місцевих божків, котрі у своїй діяльності користуються лише двома термінами: "відкат" і "хабар"?

От і маємо те, що маємо - такі собі левчуки в своїх кабінетах вирішують долі майбутнього України. Якими виростуть діти, які в 2009 році змушені з каганцем ходити до туалету, тому що черговий ненажера прагне отримати привабливе приміщення? Навіть якщо існує певна черга соколянської малечі до дитячого садку (а вона існує), більшість з цих приміщень не будуть заповнені.

Юрій Колесник, засновник школи "Лінгва", категоричний у своїй оцінці ситуації. Він вважає її вкрай принизливою не лише для окремо взятої школи, а й для української освіти в цілому, адже відключення світла і води 31 серпня не просто безпідставне і незаконне, та ще й без попередження, є просто аморальним по відношенню до дітей, які наступного дня прийшли на свято... Ці дії - найяскравіші риси портрету жалюгідного чиновника від освіти, що „опікується" молодим українством.

Дирекція школи визнає, що отримала рішення Верховного Суду про закінчення терміну оренди, і має намір його виконувати, тобто звільнити приміщення. Але пан Колесник звернув увагу й на те, що для цього у школи є певний час. "Господарський суд першої інстанції, який за законом повинен видати наказ про виселення разом з низкою інших процедур, навіть не отримав ще судової справи, котра повертається з вищої інстанції," - заявив Юрій Колесник, - "Пан Левчук мав би знати, що без цього наказу жоден суб'єкт господарювання, а державний чиновник й поготів, не має робити жодних кроків, не кажучи вже про зухвале нехтування інтересами та правами дітей. Подібне абсолютно свідоме створення ситуації, яка може призвести до дитячого травматизму, наприклад, на сходах, або психологічної травми, коли малюк боїться зайти до темного туалету, має щонайменше зацікавити прокуратуру, до якої ми, до речі, вже звернулись. Ситуація вимагає негайного втручання, адже вже другий день школа стоїть знеструмлена і зневоджена, що унеможливлює навчально-виховний процес і просто принижує заклад, який має не аби які педагогічні надбання, широко відомі не лише в Україні, але і в Європі."

На думку дирекції та педколективу навчального закладу, мова йде не про звільнення приміщень, а саме про знищення закладу освіти, якому не дають розпочати навчальний рік.

Наразі керівництво "Лінгви" ще сподівається на мирне вирішення конфлікту, хоча й розуміє, що в Жовтневому районі про свою подальшу діяльність думати годі. Але приклад НВК №14 показовий - у боротьбі з інакомислячими (та і просто мислячими), з вільними громадянами, які бачили світ без "відкатів" та хабарів, чиновна машина готова на все. Не виключено, що незабаром в місті не залишиться жодного освітнього закладу, який діє не за вказівками і не "відкашлює" чиновникам. Адже вчити дітей - справа не прибуткова, і навряд чи нею колись стане, то ж на "вгодовування" начальства навряд чи вистачатиме.

Розмови з завідувачем відділу освіти не вийшло. Сам пан Левчук буквально вчора з легким серцем і почуттям виконаного завдання пішов у відпустку. Його заступник, яка наразі виконує обов'язки завідувача, заявила, що деталями у справі не володіє (ані дат, ані назви судових інстанцій, ані термінів Галина Всеволодівна надати не змогла), втім стверджує, що "Лінгва" не платить ані за оренду, ані за світло і воду і знаходиться в орендованому приміщенні незаконно, відтак усі вжиті заходи є обґрунтованими та юридично вірними. Пані в.о. заприсяглася, що рішення про відключення було прийняте комунальними службами, вони ж і виконали процедуру. За її словами, школа мала достатньо часу для того, аби виїхати з приміщення, яке їм не належить, тож жодних докорів сумління з приводу позбавлених можливості відвідувати улюблені уроки школярів, чиновниця не має.

Втім, після досить безневинного зауваження про те, що НВК №14 "Лінгва" сумлінно сплачувала орендну плату, а той самий відділ освіти, попри "незаконність" цієї оренди, досі  не відмовлявся її прийняти, аж до останнього часу, коли сплачені "Лінгвою" наперед гроші за вересень і жовтень повернулися на їх банківський рахунок, Галина Всеволодівна вже помітно занервувала. А вже після того, як з'ясувалося, що відключення було здійснене зовсім не водоканалом і не електромережами, пані заступниця й зовсім кинула слухавку, наостанок пообіцявши, що "все одно їх там не буде".

Отож, прохання "Дніпрограду" надати офіційні документи про примусове виселення школи з орендованої будівлі, про існування яких Галина Всеволодівна повідомила на початку розмови, також залишилося поза увагою чиновниці.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...